Husky syberyjski to rasa psów zaprzęgowych – pierwotnie wykorzystywana do przewożenia ładunków przez mroźne obszary. To psy przyjacielskie, ale i wymagające.
Husky syberyjskie to psy muskularne, a przy tym pełne wdzięku i elegancji. Cechuje je średnia wysokość. Proporcje i kształt ciała wskazują na harmonijne połączenie siły, szybkości i wytrzymałości. Ich uszy są skierowane do przodu, gęsto pokryte sierścią i lekko zaokrąglone na koniuszkach. Oczy mają kształt migdałowaty i mogą być niebieskie, brązowe, albo… jedno niebieskie, a drugie brązowe.
Psy tej rasy generalnie utrzymują czystość i z reguły potrzebują tylko kilku kąpieli w roku. Cotygodniowe szczotkowanie pomoże utrzymać sierść i skórę w dobrej kondycji. Husky mają podwójną okrywę włosową – miękki i gęsty podszerstek oraz włos okrywowy. Podszerstek jest zrzucany dwa razy do roku i należy go regularnie wyczesywać za pomocą szczotki igiełkowej lub metalowego grzebienia. Pazury powinny być zawsze odpowiednio przycięte.
Husky to psy silne i odporne na warunki atmosferyczne. Cechuje je niezależność i ogromne zainteresowanie środowiskiem – uwielbiają swobodne węszenie. Są przy tym łowne i jeśli wpuścimy husky do zagrody z kurami, raczej na pewno którąś zagryzie. Dlatego warto zachować środki ostrożności i tam, gdzie mogą przebywać inne zwierzęta (np. zające), prowadzić psa na dłuższej lince, by uniemożliwić mu pogoń lub ucieczkę.
Łowcze zapędy psów rasy husky syberyjski można zaspokoić, trenując z wykorzystaniem futerkowych szarpaków na dłuższym sznureczku. Taka zabawa to świetna nagroda za posłuszeństwo! Podczas treningu sprawdzą się też smaczki. To sprytne psy i zrobią wszystko, by dostać ich jak najwięcej!
Idealne sporty dla psów rasy husky to canicrossing oraz bikejoring. Mogą sprawdzić się w takich aktywnościach jak ciągniecie sanek z dziećmi, oczywiście pod kontrolą osoby dorosłej.
Husky są przyjacielskie i uwielbiają się bawić. Zabawy w grupach z innymi pieskami mogą być dobrym sposobem, by zapewnić im odpowiednią ilość ruchu.
Husky cieszą się raczej dobrym zdrowiem, o ile utrzymują odpowiednio wysoki poziom aktywności fizycznej (co wynika z ich pierwotnego przeznaczenia) oraz właściwą dietę. W nieodpowiednich warunkach i przy leniwym stylu życia łatwo popadają w otyłość i wynikające z niej dolegliwości.
Do gabinetu lekarskiego trafiają najczęściej z urazami ortopedycznymi lub ranami ciętymi kończyn, powstałymi podczas treningu czy wynikającymi z dużej aktywności fizycznej.
Problemy skórne u psów rasy husky nie należą do rzadkości, dlatego warto dbać o ich sierść.
Cenioną praktyką w hodowlach jest badanie radiologiczne stawów biodrowych u psów przeznaczonych do rozrodu. Często wykonywane są też testy genetyczne pod kątem najczęstszych chorób tej rasy oraz badania okulistyczne.
Pies w średnim wieku powinien być standardowo poddany badaniom profilaktycznym, z uwzględnieniem hormonów tarczycy. Należy pamiętać, że u niektórych rodzin husky parametr biochemiczny krwi – fosfataza zasadowa (ALP) – może 5-krotnie przekraczać normy. Obserwuje się to w szczególności u szczeniaków od 11 tygodnia życia, jednak problem utrzymuje się przez całe życie, nie dając przy tym żadnych objawów klinicznych.
Jeśli pojawią się niepokojące drgawki lub utraty przytomności, koniecznie należy się zgłosić z psem do lekarza weterynarii ze względu na wysokie prawdopodobieństwo padaczki.
Jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch suczek tej rasy: Luna ma krótkie futro, a Vespa puchate. Gdy muszą zostać bez człowieka, potrafią wyć niczym wilki – w ten sposób przywołują przywódcę stada! Są to psy idealne dla osób aktywnych. Nasze trenują canicrossing, bikejoring, scooter, skijöring i psie zaprzęgi. Raczej nie nadają się na stróży: złodzieja zaproszą do domu, a w zamian za mizianie pod pachą pokażą wszystkie kosztowności!