„Lwi pies”, jak nazywany jest shih tzu, poza lwią grzywą niewiele ma w sobie z tego drapieżnika. To uroczy, kochający spokój kanapowiec, pies idealny do małych mieszkań i dla domatorów.
Shih tzu jest znany przede wszystkim ze względu na swoją sierść – ma piękny, długi, prosty lub lekko falisty włos. Umaszczenie może być różnorakie, dominują w nim odcienie bieli, beżu, brązów i szarości. Shih tzu to drobny piesek, ma krótkie, ale mocne i muskularne kończyny oraz mocno owłosiony, wysoko osadzony ogon, który nosi wesoło podniesiony. Uroczy pyszczek o dużych, ciepłych, szeroko rozstawionych oczach i małym, czarnym lub czarnowątrobianym, zadartym nosie umieszczonym na wysokości oczu rozczuli największego twardziela. Pies tej rasy ma też dość duże, płatkowate, opadające uszy, ale ze względu na spore owłosienie są one niemalże niewidoczne i zdają się zlewać z szyją.
Piękna sierść shih tzu wymaga codziennego wyczesywania. Do tego zabiegu należy używać twardej, wygładzającej szczotki i w trakcie czesania unosić warstwy włosów, aby czesać od samej skóry. Codziennie należy też czesać grzebieniem wąs psiaka oraz przynajmniej raz dziennie przemywać jego oczy wilgotnym wacikiem lub ręcznikiem. Raz na 3-4 tygodnie zalecana jest kąpiel pupila, aby utrzymać jego sierść w dobrym stanie i czystości. Aby chronić oczy psa przed podrażnieniami, należy albo przycinać włosy nad oczkami, albo spinać je wysoko. Sierść shih tzu może być przycinana krótko przez profesjonalistę. Należy także pamiętać o rutynowej kontroli czystości uszu i długości pazurków.
Psy do towarzystwa, bardzo chętnie nawiązujące kontakt z człowiekiem. Lubią być głaskane, ale oczywiście nie w sposób natarczywy. Najczęstsze problemy z shih tzu to zachowania o podłożu lękowym. Takiemu malutkiemu pieskowi wielki świat może wydawać się straszny, jeśli nie zapoznamy go z nim w odpowiedni sposób.
Towarzyskość tych psiaków można wykorzystać podczas ćwiczeń – bardzo chętnie współpracują i dobrze się szkolą. Nie są to także psy, które szybko ulegają frustracji, więc treningi z nimi są przyjemne. Trenerzy z reguły bardzo lubią ćwiczyć z przedstawicielami ras do towarzystwa.
Przy nauce sztuczek czy treningu posłuszeństwa świetnie sprawdza się wykorzystanie nagód.
U przedstawicieli tej rasy dość często zdarza się oszczekiwanie ludzi i zwierząt, dlatego już od małego trzeba te psiaki prawidłowo socjalizować, aby obecność innych kojarzyła im się bezpiecznie i przyjemnie.
Psy tej rasy najczęściej trafiają do gabinetu z problemami związanymi z oczami, takimi jak zapalenie spojówek, owrzodzenie rogówki czy zespół suchego oka. Taki stan często ma związek z wadami powiek. Pamiętajmy, że u tej rasy może dojść nawet do wypadnięcia gałki ocznej. Wszelkie zapalenia spojówek oraz zaczerwienienie oczu nie powinny być lekceważone. W wewnętrznych kącikach oczu (w wyniku częstej u tej rasy niedrożności kanalików nosowo-łzowych) często zbiera się nadmiar wydzieliny łzowej wraz z osadem, może to wywołać miejscowe zapalenie skóry. Dlatego ważna jest higiena okolicy oczu oraz częste wizyty u fryzjera. Problemy oddechowe i chrapanie są charakterystyczne dla tej rasy, gdyż shih tzu należą do psów krótkoczaszkowych i w związku z tym mogą chorować na syndrom ras brachycefalicznych. Wszelkie duszności powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii. Przy zaburzeniach oddawania moczu, takich jak: częstomocz, skąpomocz, kropelkowanie, bezmocz, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki, by wykluczyć kamienie moczowe. Rasa ta ma często wadę zgryzu oraz predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego w szybkim tempie. Infekcje uszu też nie należą do rzadkości, zatem higiena uszu to podstawa. Shih tzu są dość wrażliwe, dlatego bywają alergikami z objawami dermatologicznymi. Uczulają je najczęściej zarówno alergeny pokarmowe, jak i środowiskowe – np. pchły.
W hodowlach cenioną praktyką są badania oczu oraz testy genetyczne na najczęstsze dziedziczne choroby występujące u tej rasy.
U dorosłych psiaków należy kontrolować podstawowe parametry krwi, wątroby, nerek oraz hormony tarczycy w przeglądowych badaniach krwi. Kontrole jamy ustnej powinny odbywać się co pół roku. Wszelkie kulawizny powinny być kontrolowane u ortopedy ze względu na obarczenie rasy chorobami ortopedycznymi. W przypadku wystąpienia alergii można rozważyć wykonanie testów alergicznych.
Zenuś to przeuroczy piesek. Gdy idę z nim na spacer, zawsze przyciąga uwagę. Prawdopodobnie dlatego, że rzadko spotyka się czarnego shih tzu. Ulubioną zabawą Zenusia jest ciągnięcie go na sznurku. Chwyta wtedy sznurek w pyszczek, wyciąga tylne łapki i jest gotowy do ciągnięcia po salonie. Pielęgnacja Zenka jest dość wymagająca, ale jego miłość i oddanie wynagradzają czas spędzany na wyczesywaniu go i sprzątaniu mieszkania. ?