Nadmierne szczekanie psa na gości, dźwięk domofonu i pukanie do drzwi

Nadmierna szczekliwość

Szczekanie to dla psów jeden z najważniejszych sposobów komunikacji. Za jego pomocą są w stanie okazać emocje w stosunku do innych zwierząt, ludzi czy pozostałych elementów otoczenia. O ile w tym, że pies szczeka, nie ma zupełnie nic dziwnego, to czasem nieustające ujadanie może stanowić prawdziwy problem. Aby sobie z nim poradzić, warto się dowiedzieć, dlaczego nasz ukochany pupil daje głos o wiele częściej, niż powinien.

Dlaczego psy nadmiernie szczekają?

Powodów nadmiernej szczekliwości u naszych pupili może być kilka. Ma ona różne przyczyny, a co za tym idzie, różne są też sposoby radzenia sobie z problemem. Wiele zależy tutaj od podłoża genetycznego, czyli krótko mówiąc: od rasy psa.

Które rasy psów są bardziej szczekliwe?

Niektóre rasy mają wrodzone tendencje do głośnego manifestowania swojej obecności. Temperamentne teriery były na przykład wykorzystywane do wypłaszania dzikich zwierząt z nor. Szczekliwość była więc u nich wysoce pożądana, ponieważ pozwalała niewielkim psom wywierać presję na chowające się lisy czy szczury. Podobna sytuacja występuje u psów gończych, które płoszyły leśną zwierzynę i naganiały ją w kierunku myśliwych. Również psy pasterskie korzystały z głośnego, częstego szczekania, by poradzić sobie z okiełznaniem stada, którego pilnowały. Jeśli więc mamy czworonoga jednej z takich ras, musimy być świadomi, że nasz pupil może wykazywać w tym kierunku naturalne skłonności.

Za wszystkim stoją emocje!

Genetyka to jednak nie wszystko. Równie częstym, a może nawet częstszym powodem nadmiernej szczekliwości są emocje. Jeśli przyjrzymy się dokładnie zachowaniu naszego pupila, możemy zauważyć, że szczekanie pojawia się u niego w konkretnych sytuacjach. Warto zwracać uwagę na czynniki, które je wywołują, i w ten sposób dotrzeć do źródła problemu.

  • Zniecierpliwienie

Podczas zabawy z psem może się zdarzyć, że przetrzymujemy zabawkę zbyt długo, a nasz pupil wprost nie może się doczekać, by ją dostać. Niecierpliwość po chwili przekształca się w coraz silniejszą frustrację, która znajduje ujście właśnie w ujadaniu.

  • Lęk przed samotnością lub przed innymi psami

Podobny proces zachodzi w momencie, gdy nasz pies boi się lub stresuje. Pozostawiony sam w domu, strachliwy czworonożny przyjaciel wpada w panikę, a kiedy to nie daje rezultatów i ukochany opiekun nadal nie wraca, zaczyna po prostu szczekać. Jeśli pies obawia się innych przedstawicieli swojego gatunku, może również reagować w ten sposób na przypadkowe spotkania podczas spacerów. Gdy dystans do innego psa robi się zbyt mały, a nasz przyjaciel z powodu smyczy nie może go zwiększyć, szczeka, by dodać sobie otuchy i chociaż chwilowo zniwelować uczucie strachu.

Zbliżenie na białego psa rasy west highland white terrier w niebieskich szelkach wystającego z ciemnego auta, w tle widać właściciela

Szczekanie na domofon

Niektóre psy poprzez ujadanie oprócz niecierpliwości czy lęku przed innymi przedstawicielami gatunku okazują również radość. Szczekanie wywołane dźwiękiem domofonu może wynikać ze strachu, ale nie musi. Jeśli nasz pupil jest towarzyski, równie prawdopodobna jest ekscytacja powodowana przyjściem gości. W tym przypadku głośno manifestuje on, że ogromnie się cieszy i chce jak najszybciej przywitać się z przybyszami.

 Szczekanie na gości

Psy na widok obcych lub po prostu niezbyt znanych im osób reagują jednak bardzo różnie. Nawet jeśli nie mają nieprzyjemnych doświadczeń z tym związanych, obcy człowiek pojawiający się na ich terenie może wywoływać niepokój. Warto się zastanowić, czy pies kojarzy wizyty naszych znajomych z czymś przyjemnym czy raczej odwrotnie. Ponadto niektórzy ludzie charakteryzują się silną ekspresją, która może przytłaczać psa i wzbudzać w nim poczucie zagrożenia. W tym przypadku dobrze jest poprosić, by goście w obecności psa zachowywali się spokojniej niż zwykle.

W jaki sposób rozwiązać problem nadmiernej szczekliwości?

Jeśli widzimy, że nasz pies może mieć problem z nadmierną szczekliwością, przede wszystkim istotne jest, by zareagować możliwie jak najszybciej. W przypadku, gdy przyczyną są negatywne emocje, dawanie głosu może przynieść czworonogowi chwilową ulgę, a przez to stać się jego sposobem na radzenie sobie z takimi emocjami, co dla nas będzie uciążliwym nawykiem. Aby temu zapobiec, warto na początek zlokalizować źródło problemu. Obserwujmy uważnie zachowanie psa i wyłapujmy momenty, które powodują u niego szczekliwą reakcję. Jeśli jest ona spowodowana niecierpliwością podczas zabawy lub karmienia, możemy pracować nad poprawą, stopniowo wydłużając czas oczekiwania i nagradzając psa za brak sygnałów werbalnych.

Jak postępować jednak w momencie, kiedy za szczekaniem stoi lęk? W tym przypadku również musimy trenować, lecz może to być trochę trudniejszym zadaniem. Celem jest bowiem zbudowanie u czworonoga poczucia bezpieczeństwa, a to wymaga, by pies miał do nas całkowite zaufanie.

Radzenie sobie z nadmiernym szczekaniem w lęku separacyjnym

Jeśli pies przeżywa lęk lub niepokój separacyjny, powinniśmy zacząć od małych kroczków. Na początku możemy wychodzić na chwilę z pokoju i stopniowo zwiększać czas oraz dystans. W treningu pomocna może być także bramka, za którą możemy zostawiać psa, jednocześnie zapewniając mu możliwość wzrokowego kontaktu z nami. Dopiero w momencie, gdy nasz pupil oswoi się całkowicie z samotnością, możemy bez obaw zostawić go samego w domu na dłuższy czas. Na naszym blogu znajdziecie case studies, w których na konkretnych sytuacjach omawiamy naukę pozostawania samemu w domu i walkę z lękiem separacyjnym -> Lęk separacyjny u psa – jak sobie z nim poradzić?

Mężczyzna siedzący w aucie przytula białego psa rasy west highland white terrier w niebieskich szelkach.

Radzenie sobie z nadmiernym szczekaniem na inne psy

W przypadku lęku przed innymi psami ważne jest z kolei, by pokazać, że nie zmuszamy naszego czworonoga do kontaktu z nimi. Naszym głównym zadaniem jest pomoc w poradzeniu sobie ze strachem, dlatego obserwujmy reakcję psa na otoczenie. W momencie, kiedy zatrzymuje się, próbuje zmienić trasę, a jego sylwetka robi się napięta, spróbujmy zlokalizować źródło potencjalnego zagrożenia.

Warto poszukać wtedy bezpiecznego azylu, wykorzystując elementy otoczenia, takie jak na przykład dwa zaparkowane obok siebie samochody. Taka kryjówka pozwoli psu przeczekać spotkanie z innym czworonogiem i umożliwi obserwowanie go z bezpiecznej odległości. Dzięki takim działaniom pupil zobaczy, że dbamy o niego, co zaprocentuje z pewnością coraz większym zaufaniem. Cierpliwość i empatia mogą przynieść w tym przypadku pożądane efekty, a nasz pies przestanie reagować ujadaniem na niespodziewane spotkania podczas spaceru.

Rozwiązanie problemu szczekania na domofon lub na gości

Gdy pupil zaciekle szczeka na odwiedzających nas gości lub reaguje tak nawet na sam dźwięk domofonu, rozwiązanie problemu również będzie wymagało systematycznego treningu. Wskazówki, jak go przeprowadzić, opisaliśmy w kilku krótkich case study, które znajdziecie na naszym blogu – „Nasze porady”. Sprawdźcie w nich, w jaki sposób pomogliśmy psom opanować swoje emocje i oswoić się z tymi sytuacjami.

Pamiętajmy – źródłem są emocje!

Jeśli mamy problem z nadmierną szczekliwością u naszego czworonoga, warto dokładnie przeanalizować jego zachowanie. Oprócz naturalnych predyspozycji zwykle to emocje są główną przyczyną ujadania. W opanowaniu sytuacji pomocne są zazwyczaj treningi i duża doza cierpliwości, a jeśli i to nie zda egzaminu, konieczna może być pomoc psiego behawiorysty. Zawsze jednak pamiętajmy, że szczekanie jest ostatnim elementem skomplikowanego procesu, którego źródłem są emocje.