Komenda „zejdź” okiem behawiorysty

Konfrontacja i obrona zasobów

Niektóre psy mają dużą chęć posiadania różnych cennych dla nich rzeczy – może to być jedzenie, kość czy zabawka, ale też miejsce do spania. Czasem, gdy ktoś narusza ich strefę odpoczynku – potrafią zjeżyć się, warczeć, a nawet atakować. Jeżeli w takim momencie opiekun zacznie konfrontować się z psem, np. próbując go siłą zrzucić z łóżka, może to spowodować nasilenie problemu. Oczywiście rozwiązaniem może być łagodna nauka psa schodzenia z łóżka czy kanapy.

Współpraca

Najbezpieczniej jest, korzystając z doboru technik nauki, wykorzystywać te, które są oparte na zasadach współpracy. Musimy pamiętać, że pies nie wie, dlaczego próbujemy go zrzucić z łóżka. On po prostu wybrał miejsce do odpoczynku, które było dla niego wygodne. Optymalnie byłoby wypracować z nim umiejętność, by po komendzie „zejdź” radośnie zeskakiwał z łóżka czy kanapy. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, ale warto nad nim pracować. Dlaczego? O tym poniżej.

Komenda „zejdź”

Praktyka

Wyobraź sobie, że lubisz spać z psem, ale wchodząc do sypialni, zauważysz, że zwierzak leży na samym środku Twojego łóżka. Możesz go poprosić o to, by zszedł, a gdy sam się wygodnie ulokujesz – zaprosić go ponownie. Inny przykład to wizyta gości i pies rozłożony na środku kanapy – goście nie mają gdzie usiąść. Takich przykładów w swoim życiu możesz znaleźć dziesiątki. Dlatego bierz przysmaki w dłoń i… do dzieła!