up

Skok przez przeszkodę

hero

Skok przez przeszkodę to bardzo dynamiczna sztuczka, która świetnie sprawdza się u psów z nadmiarem energii. W tym odcinku Piotr pokazuje, w jaki sposób nauczyć tego triku swojego czworonoga. Towarzyszy mu Rosie, roczny wyżeł weimarski, która uwielbia dynamiczne zabawy. Zobaczcie sami!

Ważne! Aby rozpocząć naukę tej sztuczki, pies musi znać komendy: „siad” oraz „zostań”. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób nauczyć psa komendy „siad” i zatrzymać go w tej pozycji, obejrzyj nasze wcześniejsze instruktaże:

„SIAD”, cz. 1 (stopień początkujący)

„SIAD”, cz. 2 (stopień zaawansowany)

Kiedy już opanujecie te kroki, możecie przejść do właściwego treningu.

DO TRENINGU BĘDĄ POTRZEBNE:

– smakołyki

– przeszkoda

Pamiętaj o rozgrzewce! Przed przystąpieniem do treningu udaj się z psem na kilkunastominutowy spacer. Zadbaj również, aby podłoże, na którym ćwiczycie, było miękkie.

Skok przez przeszkodę

ĆWICZENIE 1: SKOK POWROTNY

Używając komend „siad” i „zostań”, nakłoń psa, żeby usiadł po jednej stronie przeszkody, a sam przejdź na drugą. Gdy jesteś już po drugiej stronie, pokaż psu smakołyk, daj hasło kończące (np. „OK”) i zachęć pupila gestem, aby przeskoczył przez przeszkodę. Kiedy to zrobi, pochwal go i nagródź przysmakiem. Jeśli psu nie uda się przeskoczyć przez przeszkodę, zignoruj to. Nie nagradzaj go i nie chwal, po prostu ćwiczcie dalej.

Kiedy pupil będzie już płynnie skakał przez przeszkodę w jedną i w drugą stronę, możesz zwiększać odległości – swoją oraz psa – od przeszkody.

Uwaga! Zacznij treningi od niskiej przeszkody i nie przesadzaj z wysokością.

Skok przez przeszkodę

ĆWICZENIE 2: HASŁO „HOP”

W tym ćwiczeniu możesz podnieść poprzeczkę trochę wyżej. Postępuj tak jak w ćwiczeniu 1, z tą różnicą, że tuż przed skokiem psa dodajesz komendę słowną „hop”. W ten sposób pupil uczy się, że jeśli usłyszy komendę „hop”, warto przeskoczyć przez przeszkodę. Jeśli pies wykona ćwiczenie poprawnie, pochwal go i nagródź smakołykiem.

Skok przez przeszkodę

ĆWICZENIE 3: SKOK DO PRZODU

Stań z psem po tej samej stronie przeszkody i poproś pupila, aby usiadł. Podejdź do przeszkody i ruchem dłoni zachęć psa, aby przez nią przeskoczył, wydając przy tym komendę „hop”. Jeśli pies przeskoczy przez przeszkodę, nagródź go smakołykiem.

ĆWICZENIE 4: SKOK TAM I Z POWROTEM

Jeśli Twój pupil opanował już wcześniejsze kroki, możecie poćwiczyć skakanie przez przeszkodę i powrót. Za pomocą smakołyku schowanego w dłoni zachęć psa do skoku w jedną i w drugą stronę. Jeśli pupil wykona całe zadanie, pochwal go i nagródź przysmakiem. Jeżeli natomiast skok się nie uda, nie przejmuj się i ćwicz dalej.