Czyszczenie psich uszu – jak uniknąć błędów w pielęgnacji?

Jak zbudowane jest ucho psa

Jedną z partii psiego ciała, o którą należy szczególnie zadbać, są uszy.

Psie uszy mogą mieć różne rozmiary i kształty. Są krótkie i długie, sterczące i oklapnięte, miękkie i sztywne. Dzięki 18 mięśniom odpowiadającym za ruch małżowiny może ona poruszać się tak, by wychwytywać najdrobniejsze dźwięki. Słuch psa jest bowiem jednym z najbardziej rozwiniętych zmysłów.

Psie uszy składają się z trzech części:

  • ucho zewnętrzne,
  • ucho środkowe,
  • ucho wewnętrzne.

Ucho zewnętrzne to małżowina uszna i kanał słuchowy, który ma kształt litery L i jest dłuższy niż u człowieka. Znajdują się tu gruczoły łojowe, które mają za zadanie produkowanie wydzieliny usznej. Specyficzna budowa kanału słuchowego sprawia, że dostępny jest tylko dzięki badaniu otoskopem.

Między uchem zewnętrznym a uchem środkowym znajduje się błona bębenkowa.

Natomiast ucho środkowe składa się z trzech kosteczek: młoteczka, strzemiączka i kowadełka oraz jamy bębenkowej.

Ucho wewnętrzne pełni funkcję zmysłu równowagi. Znajduje się tu ślimak oraz kanały półkoliste.

Jak sprawdzać czystość uszu u psa

Uszy naszych czworonogów należy regularnie kontrolować. Przynajmniej raz w tygodniu zajrzyj psu w uszy, sprawdź, czy nie ma w nich ciemnej woskowiny lub ciał obcych, np. źdźbeł kłosów.

Jeśli uszy są czyste, bez zapachu i wydzieliny, a kolor skóry jest delikatnie różowy, znaczy to, że uszy są zdrowe. Takie uszy nie wymagają Twojej codziennej pielęgnacji, a jedynie regularnej profilaktyki w postaci kontroli.

Jeśli natomiast zauważysz ciemną wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu lub uszy psa są tkliwe i zaczerwienione – koniecznie udaj się do lekarza weterynarii!

Początek chorób ucha można również rozpoznać, gdy pies potrząsa głową lub przekrzywia ją na bok, często trzepie uszami lub ociera się uchem o meble czy legowisko.

Jeśli Twój pies ma długie i bardzo owłosione uszy, podczas spacerów zbierają one dużo więcej zanieczyszczeń niż uszy psów krótkowłosych. Warto je przeczesać po każdym spacerze i pozbyć się nasion, źdźbeł traw czy wkręconych w sierść gałązek.

Obserwuj swojego psa i jeśli po spacerze trze ucho, gwałtownie się otrzepuje – sprawdź, czy do kanału słuchowego nie dostało się ciało obce. Im szybciej zadziałasz – tym lepiej, ponieważ pocieranie ucha przez psa w celu usunięcia ciała obcego ma najczęściej odwrotny skutek – dostaje się ono coraz głębiej do wnętrza kanału słuchowego. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Pamiętaj, by po każdej kąpieli – niezależnie, czy jest to kąpiel w jeziorze czy w wannie – osuszyć kanał słuchowy za pomocą płatka kosmetycznego czy miękkiego ręcznika.

Jeśli kąpiesz psa w domu, uważaj, by nie nalać wody do kanału słuchowego. Specyficzna budowa psiego kanału słuchowego sprawia, że woda, która się do niego dostanie, może mieć problem, by z niego wypłynąć.

Czyszczenie psich uszu – jak uniknąć błędów w pielęgnacji?

Czym czyścić psie ucho?

Aby przeprowadzić pielęgnację psich uszu, przygotuj przeznaczony do tego płyn oraz płatek kosmetyczny. Nie używaj waty, której fragmenty mogłyby utkwić w psim uchu.

Zrezygnuj również z patyczków przeznaczonych do pielęgnacji ludzkich uszu. Korzystanie z nich mogłoby być dla czworonoga nieprzyjemne, a nawet szkodliwe w przypadku gwałtownego ruchu. Nie używamy do mycia takich środków jak spirytus, woda utleniona czy jodyna – jeżeli nie mamy specjalnego preparatu, to wystarczy zwykła woda.

Zalecamy jednak stosowanie dostępnych na rynku kosmetyków do czyszczenia uszu, a są to:

  • płyny, które nanosi się na płatek kosmetyczny, a następnie delikatnie przeciera się nim ucho,
  • płyny, które wkrapla się do kanału słuchowego,
  • wilgotne chusteczki i płatki.

Nadmierna pielęgnacja uszu, które są zdrowe, może spowodować niepotrzebne podrażnienie kanału słuchowego.

W sytuacji, gdy w uchu pojawiła się infekcja, weterynarz zaleci stosowanie specjalnych leczniczych kropli, którymi zakrapla się kanał słuchowy.

Jak poprawnie czyścić uszy psa

Pielęgnację uszu rozpocznij od przyzwyczajania psa do tego zabiegu. Jak tylko w domu pojawi się szczeniak, jak najczęściej przeprowadzaj z nim trening manipulacji m.in. przy uszach, oczkach, łapach.

W zależności od trybu życia, stopnia zarośnięcia czy długości psich uszu dostosuj regularność ich pielęgnacji. Niektóre psy będą wymagały jej raz na kilka dni, inne raz na miesiąc.

Nanieś kosmetyk na płatek kosmetyczny i przetrzyj widoczną część ucha. Usuń kurz, brud i wydzielinę, która wypłynęła z ucha. Nie wkładaj zbyt głęboko płatka do kanału słuchowego.

Do czyszczenia każdego ucha użyj osobnego płatka, by przypadkiem nie przenieść infekcji.

Pamiętaj również, by nie używać patyczków przeznaczonych do czyszczenia ludzkich uszu.

Pielęgnacja zdrowych psich uszu powinna być delikatna, by nie podrażnić tej delikatnej okolicy.

Jeśli Twój psiak ma długą sierść, konieczne będzie usuwanie jej z kanału słuchowego. Tego typu zabieg najlepiej powierzyć doświadczonemu groomerowi. Nie jest on dla psa komfortowy, ale dzięki niemu ucho będzie miało odpowiednią wentylację.

Jeśli chcesz wykonać ten zabieg samodzielnie, zaopatrz się w specjalny proszek, który ułatwi Ci chwycenie włosa i usunięcie go. Wyrywając sierść z uszu, staraj się usuwać pojedyncze włoski. Wyrywając sierść całymi kępkami, sprawisz psu ból.

Niezależnie od typu uszu i długości sierści Twojego psa najważniejsza jest profilaktyka w postaci regularnej kontroli ich stanu.

Czyszczenie psich uszu – jak uniknąć błędów w pielęgnacji?

Czarny brud w uszach psa

W psich uszach jest ciepło, ciemno i wilgotno, a takie warunki, na psie nieszczęście, sprzyjają zapaleniom bakteryjnym i grzybiczym. W rezultacie w uszach naszych czworonożnych przyjaciół mogą pojawić się choroby.

Najczęściej spotyka się je u psów z ciężkimi obwisłymi uszami. Są to np. cocker-spaniele, bassety, setery, beagle’e. U takich psów wentylacja ucha jest nieprawidłowa i bardzo łatwo o różnego rodzaju infekcje. Obserwacja niepokojących objawów i szybka wizyta w gabinecie weterynaryjnym pozwolą na sprawne ich wyleczenie.

Choroby występujące w kanale słuchowym mogą być spowodowane przez:

  • pasożyty, np. świerzb uszny,
  • grzyby – drożdżaki,
  • bakterie,
  • ciała obce, np. źdźbła, nasiona.

Wystąpienie w psich uszach drożdżaków lub bakterii zazwyczaj poprzedzone jest podrażnieniem, zalaniem wodą podczas kąpieli lub alergią, która sprawia, że ucho jest bardziej podatne na infekcje.

  • Ciemna sucha wydzielina oraz ból i silny świąd to objawy występowania świerzbowca.

Objawy te pojawiają się zazwyczaj już kilka dni po zarażeniu. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się psa przez świerzbowca, pilnuj, by Twój zwierzak nie miał kontaktu z bezdomnymi psami czy kotami i dbaj o zdrową, zbilansowaną dietę.

  • Ciemna, brązowa, wilgotna oraz lepka wydzielina o nieprzyjemnym zapachu to objaw występowania drożdżaków. W normalnych warunkach drożdżaki żyją na skórze zwierzęcia i w momencie jego obniżonej odporności wywołują infekcję.
  • Żółta, lepka wydzielina oraz silny ból to objawy występowania bakterii.

Niezależnie od koloru wydzieliny w psim uchu, za każdym razem, gdy widzisz niepokojące objawy – jak najszybciej udaj się do gabinetu weterynaryjnego i nie czyść samodzielnie uszu z objawami chorobowymi. Lekarz ma specjalne kwalifikacje i wprawę, więc po pierwsze zrobi to bezboleśnie dla psa, a po drugie samodzielne czyszczenie może przeszkodzić w prawidłowej diagnozie. Nie tylko to utrudnia rozpoznanie choroby. Również samodzielne podanie leków czy smarowanie uszu maścią z antybiotykiem, bez uprzedniej konsultacji, jest szkodliwe, gdyż uniemożliwia pobranie wymazu z ucha. Tym samym nie mamy możliwości określenia przyczyn stanu zapalnego. Pamiętaj też, że źle dobrany lek może zaszkodzić psu.

Gdy udasz się do gabinetu, lekarz weterynarii wykona wymaz z ucha i przeprowadzi badanie pod mikroskopem. Po takim badaniu możliwa będzie prawidłowa diagnoza oraz wdrożenie leczenia.

Pamiętaj, że przewlekłe zapalenie ucha może przyczynić się do poważnych objawów neurologicznych lub nawet do utraty słuchu.

Co jeszcze możesz zrobić, by chronić psie uszy?

Jeśli Twój psiak ma długie uszy, które podczas spacerów ciągnie po ziemi – możesz użyć specjalnej opaski, która przytrzyma uszy i ochroni je przed ewentualnymi skaleczeniami.

U psów, które mają długą sierść na uszach, taka opaska ochroni ją przed poplątaniem i zapobiegnie zniszczeniu szaty psa.

Oprócz pielęgnowania psich uszu dobrze jest je czasami napowietrzyć – przede wszystkim u psów ras długouchych. W tym celu, gdy pies śpi, odchylamy jego ucho tak, by powietrze mogło swobodnie dopływać do jego wnętrza.

Na zakończenie ponownie zachęcamy do regularnego kontrolowania, czyszczenia i pielęgnacji uszu pupila!