Pazury u psa – jak je samodzielnie obcinać i jak często?

Czym są i jaką pełnią funkcję psie pazury?

Pazury u psa, pomimo innej budowy, uważane są za odpowiednik ludzkich paznokci. Są to wyspecjalizowane wytwory rogowe skóry zbudowanej z keratyny, z ukrwionym i unerwionym rdzeniem.

Pazury u psów pełnią wiele istotnych funkcji:

  • pomagają utrzymać przyczepność podczas biegania,
  • służą do kopania,
  • są pomocne podczas polowania i jedzenia,
  • zapobiegają ślizganiu się łap,
  • służą do obrony podczas walki.

Szybkość wzrostu pazurów to kwestia indywidualna. Jest ona warunkowana żywieniem, cechami osobniczymi, genami.

Budowa pazurów

Zewnętrzna warstwa pazura to płytka rogowa, która jest bardzo twarda i odporna na uszkodzenia. Od dołu pazura znajduje się jasna, wąska tkanka zwana podeszwą.

Wewnątrz pazura znajduje się łożysko oraz macierz. W macierzy natomiast umiejscowione są zakończenia nerwowe oraz naczynia krwionośne.

Na obrazie ukazana jest budowa psiego pazura.

Naturalne ścieranie czy regularne skracanie pazurów?

Idealna sytuacja to taka, gdy pies podczas spacerów po twardym podłożu, czyli np. asfaltowym chodniku, sam ściera sobie pazury. Wówczas należy skracać jedynie pazury na bocznych palcach. U piesków, które prowadzą kanapowy styl życia, spacerują głównie po miękkiej trawie lub ze względu na wiek są mniej aktywne, niezbędne już jest obcinanie wszystkich pazurów. Często niestety nawet psy mieszkające w miastach i spacerujące po twardych chodnikach nie zawsze ścierają sobie pazury do odpowiedniej długości.

Spora część psów ma piąty, tzw. wilczy pazur, który nie dotyka podłoża i w związku z tym nie jest w stanie zetrzeć się samodzielnie. Wymaga on regularnego przycinania. Zaniedbany wilczy pazur może zawinąć się i zacząć wrastać w łapę. Stanowi to dla psa ogromny ból i dyskomfort.

Obcinania pazurów możemy się nauczyć i wykonywać ten zabieg samodzielnie w domu lub umówić się do pobliskiego salonu groomerskiego lub gabinetu weterynaryjnego.

Optymalna długość pazurów

Pazury nie powinny być za krótkie, ponieważ są psu przydatne, np. do kopania w ziemi czy przytrzymywania różnych rzeczy. Jednak oczywiście nie mogą być zbyt długie, gdyż wtedy mogą utrudniać chodzenie i ranić łapki. Pazury nigdy nie powinny dotykać podłoża. Znakiem, że już czas je podciąć, jest ich charakterystyczny stukot przy stąpaniu np. po drewnianej podłodze albo niechęć psa do spacerów czy wykrzywianie łap. Idealnie, by pazurki kończyły się równo z opuszkami palców.

Kiedy obcinać pazury?

Przeciętnie przyjmuje się, że pazury należy obcinać raz na tydzień lub raz na dwa-trzy tygodnie, ale nie ma co do tego ściśle określonej reguły. W zależności od rasy psa, jego trybu życia czy zjadanej karmy pazury będą rosły w różnym tempie. Bogata w mikro- i makroelementy dieta będzie sprzyjała ich wzrostowi, ale też z drugiej strony u aktywnych psów będą się one szybciej ścierały. Tym samym każdy musi sam określić, kiedy pazurki należałoby już psiakowi skrócić.

Jak obcinać pazury?

Jeśli zdecydowałeś się na obcięcie psich pazurów w domowym zaciszu, przygotuj:

  • cążki lub szlifierkę,
  • pilnik,
  • nadmanganian potasu/proszek do tamowania krwawienia.

Ustaw psa w wygodnej pozycji. Idealnie, jeśli możesz postawić psa wyżej, np. na pralce lub na stole. Tobie będzie wygodniej, a pies na ograniczonej przestrzeni będzie spokojniejszy. Zadbaj o komfort pupila i rozłóż pod jego łapami matę antypoślizgową.

Obcinanie pazurów warto rozpocząć od tylnych łap. Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że psy dużo lepiej znoszą manipulację przy tylnych łapach niż przy przednich.

Chwytamy łapę, naciskamy na opuszkę łapy tak, aby pazury stały się bardziej widoczne i obcinamy około 1-2 mm pod odpowiednim kątem (grafika). Pamiętaj, żeby obcinaczkę ułożyć prostopadle do linii opuszki. Pazury obcinaj małymi fragmentami, żeby nie uszkodzić rdzenia.

Na obrazie ukazany jest przykład obcinania pazurów u psa.

Jeśli pazur jest mocno przerośnięty, nie możemy go mocno skrócić. W takiej sytuacji macierz jest prawie tak długa jak pazur i bardzo łatwo o jej naruszenie. Wiąże się to z krwawieniem i bólem. Dlatego w takiej sytuacji należy obciąć pazur jak najbliżej macierzy, uważając, by jej nie uszkodzić.

Po kilku dniach należy ponownie delikatnie obciąć pazury. Z każdym skróceniem pazura – macierz będzie się powoli cofać i w ten sposób jesteśmy w stanie doprowadzić pazur do odpowiedniej długości.

Końcowym etapem skracania psich pazurów jest oszlifowanie, wygładzenie  ich za pomocą szlifierki lub pilnika.

Obcinając psie pazury, pamiętaj o tym, by ruchy były szybkie i pewne. Im szybciej zakończymy cały zabieg, tym mniejszy będzie to stres dla psa.

Na co uważać podczas obcinania pazurów?

Podczas zabiegu obserwuj środek obcinanego pazura. Bliskość macierzy można rozpoznać po tym, że w środkowej części pazura pojawi się owalny kształt. Gdy tylko zaobserwujemy jej bliskość – powinniśmy zakończyć skracanie pazura, by nie naruszyć zakończeń nerwowych i nie sprawić psu bólu.

Czym obciąć psu pazury?

Najważniejszą zasadą jest, nie używać w tym celu zwykłych nożyczek lub naszych cążków do paznokci, ponieważ pazury musimy obciąć jednym cięciem, nie miażdżąc ich.

W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych są dostępne różne narzędzia do skracania pazurów, a wśród nich:

  • obcinaczka – gilotynka,
  • cążki,
  • szlifierka

Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że im prostsze, mniej skomplikowane urządzenie, tym bardziej niezawodne i praktyczne. Zainwestuj w profesjonalne narzędzie, a posłuży Wam przez lata.

Na rynku są dostępne różne rozmiary cążków. Ich rozmiar należy dobrać do wielkości psich pazurów.

Wspaniałą alternatywą dla cążków jest szlifierka. Jest wiele psów, które nie akceptują obcinania pazurów za pomocą cążków, a podczas skracania ich szlifierką są zrelaksowane i bez problemu poddają się zabiegowi.

Szlifierka jest też przydatna, gdy chcemy wygładzić powierzchnię pazurów po obcięciu ich cążkami.

Na wypadek obcięcia pazurów zbyt krótko prócz narzędzi do obcinania zaopatrz się w preparat tamujący krwawienie. Może to być specjalny proszek dostępny w hurtowniach groomerskich lub nadmanganian potasu, który bez problemu kupisz w aptece.

Tego typu preparaty zatamują krwawienie, gdy zdarzy nam się uciąć pazur zbyt krótko i przetniemy naczynie krwionośne.

Nakładamy trochę proszku na krwawiący pazur i mocno przyciskamy. Po chwili krew zostaje zatamowana.

Psu rasy labrador retriever o biszkoptowym umaszczeniu obcinają pazury.

 

Konsekwencje zaniedbania pazurów

Obcinanie psich pazurów to nie jest tylko kosmetyczny zabieg mający na celu poprawę estetyki psich łap. Zaniedbane pazury mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje:

  • zaburzają prawidłowy ruch psa, co może przyczynić się do utrwalenie niepoprawnego ustawienia ciała,
  • powodują obciążanie stawów i mięśni poprzez nieprawidłową pracę podczas chodu i biegu psa – może to z kolei prowadzić do kulawizn, zwyrodnień, napięć w mięśniach,
  • mogą zawijać się i wrastać w skórę psa, co wiąże się z ogromnym bólem i dyskomfortem,
  • stwarzają ryzyko trwałych uszkodzeń kości.

Jak przyzwyczaić psa do obcinania pazurów?

Zanim zdecydujesz się na obcięcie psich pazurów, musisz przygotować pupila do tego zabiegu.

Im szybciej zaczniesz proces przyzwyczajania psa do dotykania jego łap i pazurów, tym lepiej. Dlatego też tak ważne jest, by już ze szczeniakiem przeprowadzać tego typu treningi.

Pierwszym etapem jest przyzwyczajenie psa do dotykania łap. Sporo psów ma problem z akceptacją manipulacji przy łapach. Aby ułatwić to swojemu czworonogowi – rozpocznij trening od dotykania tylnych łap. Gdy pies to zaakceptuje, spróbuj zrobić to samo z przednimi łapami. Pamiętaj, by nagradzać zwierzaka za spokojne zachowanie.

Gdy psiak przekona się do dotyku, możesz powoli zacząć po kolei unosić jego łapki i przytrzymywać je w dłoni. Tego typu ćwiczenia podziel na kilka, a nawet na kilkanaście treningów.

Gdy pies spokojnie znosi dotyk i unoszenie łap, możesz przystąpić do pokazania mu cążków lub szlifierki. Pozwól psu na obwąchanie narzędzi.

Jeśli psiak nie przejawia strachu – delikatnie dotknij pazura cążkami lub szlifierką. Tego typu trening przeprowadzaj przez kolejne dni. Pamiętaj, by ma tym etapie nie próbować skracać pazurów. Pracuj nad zdobyciem zaufania psa i jego komfortem.

Pies sam pokaże Ci, że jest gotowy na kolejny krok. Gdy będzie spokojny podczas wcześniejszych etapów, możesz przystąpić do kolejnego, a więc do obcinania pazurów.

Na początku obetnij jeden lub dwa pazury tylnej łapy. Koniecznie nagródź psa za spokojne zachowanie.

Następnego dnia obetnij kolejne dwa pazury. Z czasem dojdziesz do momentu, że psiak bez stresu zaakceptuje obcięcie wszystkich pazurów, a sam zabieg będzie sprawny i nieskomplikowany.

Pies rasy labrador retriever o biszkoptowym umaszczeniu siedzi na szarym stole obok narzędzi groomerskich.

Kiedy udać się do weterynarza?

Czasem przycinanie pazurków w domu może nie wystarczyć. Jeśli pies zbytnio interesuje się pazurem, pazur jest zadarty albo widać pod nim krew, nie czekaj i jak najszybciej wybierz się z psem do lecznicy. Jeśli boisz się, że nie obcinasz pazurów poprawnie, możesz również poprosić weterynarza, żeby pokazał ci, jak wykonywać to prawidłowo, lub skorygował Twoje ruchy. U zwierzaków z jasnymi pazurami widać w nich rdzeń, który wyznacza nam granicę maksymalnego przycięcia. U psów z ciemnymi pazurami nieco trudniej zauważyć to miejsce. Dlatego jeśli mamy problem i nie wiemy, jak je obciąć, możemy udać się po pomoc do lekarza weterynarii. Oceni on, czy istnieje potrzeba skorygowania pazurów, oraz pokaże nam, jak to poprawnie wykonać.

Pamiętaj, że najważniejsza jest obserwacja pazurów pupila i regularne przycinanie. Twój pies na pewno będzie Ci wdzięczny za okazaną troskę.