Jak przygotować się na podróż z psem?

Podróż z psem to doskonały pomysł, który pozwoli nam spędzić dużo czasu z pupilem i nadrobić chwile, gdy byliśmy zajęci pracą i codziennymi obowiązkami. Niektórzy nie wyobrażają sobie wyjazdu bez psiaka, inni mogą się trochę obawiać organizacji podróży z czworonogiem. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji o tym, co należy spakować do psiej walizki, co sprawdzić przy wyborze miejsca naszego wypoczynku, zanim się do niego udamy, oraz jak przygotować się na różne formy wspólnych aktywności. Zaplanowanie wspólnej podróży z psiakiem z poniższą listą na uwadze na pewno zwiększy nasz i ich komfort oraz bezpieczeństwo. – Skopiowano z JohnDog.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

PSIA APTECZKA

W podróż na pewno powinniśmy zabrać zestaw pierwszej pomocy, czyli po prostu apteczkę dla psa.

Jeśli pupil przyjmuje stale leki, to należy zapakować je w odpowiedniej ilości na każdy dzień. Równie ważne jest zabezpieczenie przed kleszczami. Jeżeli nie mamy długo działającej ochrony – pamiętajmy o zabraniu kolejnego preparatu, aby utrzymać działanie ochronne podczas wyjazdu. Jeśli Twój pies wymiotuje w aucie – weź ze sobą specjalne tabletki na chorobę lokomocyjną (alternatywnie możesz udać się do weterynarza, by podał psu zastrzyk przeciwwymiotny). U psiego lekarza możesz także dostać środki na uspokojenie, jeżeli włochacz podczas jazdy samochodem staje się nerwowy i zachowuje się niespokojnie. Są to tabletki takie jak te, które podaje się przed sylwestrem. Pamiętaj, że stosuje się je z kilkudniowym wyprzedzeniem. Oprócz tego nie zapomnij też spakować psiej książeczki zdrowia, aby mieć przy sobie poświadczenie aktualności szczepień.

Na białym stole leży czerwona z białym krzyżykiem apteczka dla psa do której wkładają opatrunek.

BEZPIECZEŃSTWO PSA W PODRÓŻY

Zawsze pod ręką powinieneś mieć miskę i wodę. Wskazane jest, by zwierzak miał dostęp do napoju także podczas podróży. Jeżeli nie masz możliwości przyczepienia miski do transportera, konieczne będą systematyczne postoje na napojenie psa. Przydatna będzie też dłuższa linka, aby zwierzak mógł się nieco rozruszać, gdy zatrzymacie się na przerwę w podróży na jakimś parkingu. Pamiętaj, aby zabrać zapasową smycz. Do obroży koniecznie przyczep adresówkę. Coraz modniejsze jest również używanie nadajnika GPS wpiętego w obrożę – szczególnie w podrózy, gdy poznajecie nowe tereny. Mając takie zabezpieczenie, będziesz mieć pewność, że w razie gdy psiak zaginie, szybko odnajdziesz uciekiniera. Jeśli macie w planach pływanie bądź żeglowanie, zabierz kapok dla psa. Pamiętaj też o kagańcu – w różnych miejscach może okazać się wymagany, nawet jeżeli Twój psiak nie jest agresywny, np. w komunikacji miejskiej czy na promie.

PSI KOMFORT

Zapakuj odpowiednią ilość karmy, którą jada pupil. Nawet z nadwyżką – tak, by nagle nie zabrakło jej na wyjeździe. Kupowanie pierwszej lepszej, żeby pies coś zjadł, często kończy się dla zwierzaka niestrawnością. Nie zapomnij o produktach do pielęgnacji sierści, takich jak szampon czy szczotka. Po pływaniu w morzu czy po wycieczce do lasu najprawdopodobniej trzeba będzie psa wykąpać lub wyczesać. W przeciwnym razie może dostać uczulenia lub sierść zacznie zbijać się w kołtuny, których rozczesywanie po powrocie z urlopu nie będzie dla pupila najprzyjemniejsze. Zawsze w podróż zabieraj z domu posłanie czy kocyk, do których milusiński jest przyzwyczajony – jest to konieczne, aby pies w nowym miejscu czuł się bezpiecznie.

Rudy pies rasy akita siedzi obok czarnej i czerwonej walizek na których leży beżowy kapelusz w tle widać kolorowe parasole oparte o białą ścianę.

PSIE ZABAWKI

Zadbaj o psią kondycję fizyczną i psychiczną. Spakuj ulubione zabawki pupila – pluszaki, gryzaki, piłeczki. Dla efektywnego treningu zabierz przysmaki. Zabawy i ćwiczenia na świeżym powietrzu sprawią, że wspólny wyjazd będzie jeszcze bardziej udany. Poza tym gryzaki sprawdzą się również, gdy chcemy, by psiak zajął się sobą, np. abyśmy mogli w spokoju poczytać książkę.

ODPOWIEDNIE DOKUMENTY

Jeśli udajesz się za granicę, koniecznie zabierz psi paszport. Jest to jedyny dokument wymagany, aby przekroczyć granicę państwa. Jeżeli Twój milusiński nie ma paszportu, to czym prędzej go wyrób. Koszt wydania takiego dokumentu wynosi 100 zł, jednak psiak musi być wcześniej zaczipowany (więcej o tej procedurze przeczytasz tu). Paszport naszego pupila jest ważny bezterminowo, ale wymaga okresowej aktualizacji, np. po przeprowadzeniu nowej serii szczepień lub po leczeniu przeciwpasożytniczym.

Czytaj także: Jak wyrobić paszport dla psa?

PIES W ŚRODKACH TRANSPORTU

Jeśli wybierasz lot samolotem, koniecznie skontaktuj się z przewoźnikiem – niektóre linie lotnicze nie dopuszczają przewożenia zwierząt, a inne mają szczególne wymagania w tej kwestii. To samo dotyczy korzystania z promów czy międzynarodowych pociągów. Natomiast jeżeli decydujesz się na podróż autem, pamiętaj, że pies absolutnie nie może być przewożony na kolanach właściciela! Przepisy nie wskazują jednoznacznie, w jaki sposób ma podróżować pupil, jednak nie może on stanowić zagrożenia ani ograniczać kierowcy widoczności. Najlepiej przewozić go w odpowiednim transporterze, przypiętego pasami lub na specjalnej macie.

Są psiaki, które stresuje podróż autem. O tym, jak sobie z tym radzić, wspominaliśmy w pierwszym punkcie tekstu. Ale są też czworonogi, które w aucie czują się doskonale i wystawiają głowę za okno. Nie powinniśmy jednak pozwalać psu na taką jazdę zbyt długo, ponieważ może ona stworzyć ryzyko zapalenia ucha, spojówek czy górnych dróg oddechowych. Podczas jazdy samochodem pamiętajmy również, aby nie przesadzać z klimatyzacją, gdyż możemy w ten sposób przeziębić psa.

Kluczową sprawą w podróży z psem są postoje. Powinny one być zaplanowane wcześniej, np. co 2-3 godziny, a nie wtedy, kiedy pupil zaczyna się kręcić. Postój ma służyć załatwieniu potrzeb czworonoga, ale również wybieganiu się, napiciu czy zjedzeniu. W trakcie podróży nie powinniśmy również przekarmiać pupila – jego posiłek lepiej podzielić na kilka mniejszych.

I najważniejsza kwestia – pod żadnym pozorem nie zostawiajmy psa samego w samochodzie!

 

ZDROWIE PUPILA

Jeśli pies choruje przewlekle, sprawdź, gdzie w miejscu, do którego się udajesz, znajdują się lecznice i w jakich godzinach są czynne oraz gdzie jest najbliższa klinika całodobowa. Przed wyjazdem poproś lekarza prowadzącego Twojego psa o wypis z ostatnich wizyt, przyjmowanych leków czy badań.

Pamiętaj także o książeczce zdrowia psa – a przede wszystkim o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. W przypadku podróży zagranicznych sprawdź, czy kraj, do którego jedziesz, nie ma specjalnych wymogów związanych ze wwożeniem zwierzęcia (dodatkowe badania krwi, kwarantanna, odrobaczenia). Najlepiej zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii, żeby się dowiedzieć, jakie czynności są niezbędne przed wyjazdem.

 

NOCLEG I POBYT

Wybierając obiekt noclegowy, sprawdź, czy akceptuje on zwierzęta. Dla zdrowia psa ważne są również warunki pobytu. Na przykład jeżeli Twój milusiński ma problem ze stawami – upewnij się, że wybrany ośrodek ma windę, lub zarezerwuj pokój na parterze. Jeżeli Twój zwierzak jest lękliwy, sprawdź opinię o danej lokalizacji. Może się okazać, że hotel znajduje się obok tętniącego życiem klubu i psiak będzie się bał hałasów. Po przyjeździe poświęć chwilę na wspólne pozwiedzanie obiektu oraz nowego terenu. Zapewnij psu w wynajętym pokoju przestrzeń, w której będzie czuł się bezpiecznie. Zabierz na Podróż jego posłanie, miskę oraz ulubione zabawki. W nowym miejscu zapoznaj go z ludźmi oraz psami. Warto pilnować, aby nikt nie dokarmiał Twojego pupila. Nowe potrawy czy przekarmianie mogą bowiem skończyć się niestrawnością.

Pamiętaj również o podstawowych zasadach. Pies powinien zachowywać się grzecznie, nie robić zbytniego hałasu oraz nie powinien zniszczyć pokoju hotelowego. Oczywiście pamiętaj, aby sprzątać po swoim czworonogu.

Dobrze jest także zawczasu się dowiedzieć, gdzie w danym rejonie znajdują się plaże dla psów, wybiegi, kąpieliska czy też inne miejsca, w których Twój pupil może się poczuć swobodnie, ale też bezpiecznie się wybiegać i wykąpać. Jeżeli wybierasz się za granicę, upewnij się, czy nie ma tam dodatkowych zagrożeń dla psa, takich jak jadowite węże czy pająki. Jeśli są, postaraj się dowiedzieć, jak go przed nimi ochronić.

ZABAWA Z NOWYMI KUMPLAMI

Nowe miejsca to także nowi kumple! W miejscu wypoczynku psy bawią się i szaleją z innymi psiakami. Nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach. Nie każdy pupil będzie się cieszył ze spotkania z nowym czworonogiem, dlatego bądźmy ostrożni podczas zapoznawania się psów, aby uniknąć pogryzień. Obserwujmy także, czy nowo poznany pies, np. bezdomny kundelek, nie ma niepokojących objawów i nie jest nosicielem choroby – mógłby zarazić naszego czworonoga.

PODRÓŻ Z PSEM W GÓRACH

Jeśli zdecydujesz się na wyprawę górską z psem, upewnij się, czy może on przebywać na danym szlaku. Wiele miejsc w górach jest bowiem uznanych za rezerwaty, co oznacza, że nadmierny hałas i Twój biegający swobodnie pupil mogą odstraszyć mieszkające tam zwierzęta. Jeśli na danym terenie nie ma przeciwskazań do wędrowania z czworonogiem, zaopatrz się w linkę, czyli cienką i długą smycz, która umożliwi Ci swobodne kontrolowanie pupila. Dobrym rozwiązaniem są również szelki dla psa lub tzw. pas maszera.

Dodatkowo przed wyprawą upewnij się, czy Twój pies da radę przejść kilkanaście kilometrów. Rasy myśliwskie czy sportowe nie powinny mieć z tym problemu. Jeśli jednak Twój pupil nie jest przyzwyczajony do długich tras, przed wyprawą zrób mu trening – wybierz się z nim na kilka dłuższych spacerów lub popływaj w wodzie. Możesz też skontrolować jego kondycję u weterynarza lub psiego fizjoterapeuty.

Koniecznie zapewnij psu ochronę przeciwkleszczową i zabierz: miskę turystyczną, świeżą wodę oraz lekkostrawne i energetyczne posiłki dla pupila. Nie zapominaj także o postojach! Co jakiś czas pozwól psiakowi chwilę odsapnąć i spokojnie napić się wody.

Zwracaj również uwagę na zachowanie psa – pilnuj, aby nie przepychał się między ludźmi ani nie szczekał na każdego napotkanego na trasie turystę bądź innego psiaka. W końcu oni też przyjechali na wypoczynek.

PLAŻOWANIE

Większość psów uwielbia pluskanie się w wodzie i tarzanie w piachu. Jednak nawet na plaży powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Po kąpieli w słonej wodzie, np. w Morzu Śródziemnym, lub w wodzie brudnej, jak staw czy zanieczyszczone jezioro, powinniśmy psa wykąpać, by nie doszło do zapalenia skóry. Pamiętajmy również o osuszeniu go ręcznikiem oraz o dokładnym wytarciu uszu, aby zapobiec infekcji.

Jeśli pies tarzał się w piachu, sprawdźmy, czy piasek nie dostał mu się do uszu, i przetrzyjmy pupilowi spojówki. Podczas zabawy na plaży zwróćmy uwagę także na to, czy pod piachem nie ukrywają się ostre przedmioty – kamienie, śmieci czy szklane butelki, które mogą skaleczyć czworonoga.

Na plaży łatwo również o przegrzanie psa – zapewnijmy mu zatem cień, np. pod parasolem, i starajmy się pilnować, aby nie przebywał cały czas w ostrym słońcu. Dodatkowo pamiętajmy, aby zaopatrzyć się w czystą, chłodną wodę do picia dla naszego pupila.

ŻEGLOWANIE

Coraz modniejsze staje się zabieranie psów w rejsy i na wycieczki łódką. Niektóre czworonogi nie mają z tym problemu i czują się komfortowo pod żaglami. Musimy jednak pamiętać, że tak jak u ludzi, również u psów może wystąpić choroba morska.

W trakcie rejsu, powinniśmy chronić naszego czworonoga przed przegrzaniem – stwórzmy dla niego komfortowe miejsce pod pokładem, z jego posłaniem i ulubionymi zabawkami. Dodatkowo przygotujmy dla niego również specjalną kuwetę, w której będzie mógł załatwić swoje potrzeby. Pamiętajmy również, aby zadbać o czystą wodę do picia dla psa. Załóżmy mu specjalny kapok – jeśli pupil wyskoczy niespodziewanie za burtę, np. goniąc kaczkę, dzięki specjalnemu uchwytowi łatwiej będzie nam wciągnąć go z powrotem.

Pamiętajmy, że czworonoga na łodzi należy cały czas obserwować.

Oprócz przygotowania się na wszelkiego rodzaju sytuacje opisane powyżej, pamiętajmy także, by przygotować się… na dobrą zabawę! Ta na pewno będzie przyjemniejsza, jeśli zadbamy odpowiednio o psi komfort i bezpieczeństwo, a tym samym o naszą spokojną głowę. Udanego wypoczynku!