Dogtrekking – seria psie sporty

Czym jest dogtrekking?

Dogtrekking to marsz lub bieg na orientację… tyle że z psem. Przemierzacie razem górskie szlaki, łąki, pola, lasy. A jeżeli pokusicie się o udział w zawodach, do tego dochodzi odrobina zdrowej rywalizacji. To sport praktycznie dla każdego, a w amatorskim wydaniu jest raczej przyjemną rozrywką niż dyscypliną sportową. Dogtrekking narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie pierwsze psie wyprawy odbywały się w Górach Skalistych. Dzisiaj podbija Polskę.

Dla kogo?

Dla wszystkich! Zwłaszcza dla osób uwielbiających spędzać czas na łonie natury. Nie bez znaczenia jest kondycja fizyczna psa i opiekuna, trasy zawodów mogą bowiem mieć nawet po kilkadziesiąt kilometrów! Nie ma jednak ograniczeń co do rasy, wielkości czy wieku psa. Przyjmuje się, że dopóki nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to pupil może z Tobą wędrować tak długo, jak sprawia mu to frajdę i starcza mu sił. Tobie przyda się dobra orientacja w terenie i umiejętność czytania mapy.

Dlaczego warto uprawiać ten sport?

Ponieważ to jeden z najprzyjemniejszych psich sportów, z którego uprawiania zarówno Ty, jak i Twój pupil będziecie czerpać ogromną satysfakcję. Spacery wśród pięknej górskiej czy leśnej scenerii to idealna forma dbania o kondycję. Równocześnie nie wymaga to ani od nas, ani od psa wyjątkowych zdolności fizycznych. Rywalizacja nie gra w tym sporcie głównej roli, więc nietrudno też o szczere i wesołe przyjaźnie z osobami, które lubią podobnie spędzać czas z pupilem.

Od czego zacząć przygodę z dogtrekkingiem?

Właściwie już zacząłeś. Każdy dłuższy spacer to wstęp do dogtrekkingu. Teraz przypomnij sobie, jak odczytywać mapy, wybierz się z psem na dłuższą wędrówkę do parku krajobrazowego czy narodowego. Po takim przygotowaniu jedyne, co musisz zrobić, by zacząć uprawiać dogtrekking profesjonalnie, to znaleźć w okolicy stowarzyszenie zrzeszające miłośników tego sportu i się do niego przyłączyć.

dogtrekking

Jakiego sprzętu potrzebujesz?

Z niezbędnego ekwipunku należałoby zakupić dla psa szelki i linę amortyzującą zamiast smyczy, a dla siebie pas biodrowy, wygodne ubranie, buty do trekkingu oraz plecak na przybory i prowiant. W zaawansowanym dogtrekkingu górskim niezbędne mogą okazać się kamizelka dla pupila i ochraniacze na psie łapy, a dla nas – akcesoria typu latarka czołowa czy kompas.

Dogtrekking jako sport kynologiczny

W naszym kraju jest to dość młoda dyscyplina, ale ze względu na jej uniwersalność liczba jej fanów stale się zwiększa. Kluby i stowarzyszenia organizujące zawody rosną jak grzyby po deszczu. Każda rozgrywka ma własny regulamin i zasady określające niezbędny ekwipunek. Konieczne są obowiązkowe szczepienia psa i zaświadczenie od weterynarza, że nie ma przeciwwskazań do wzięcia udziału w zawodach. Zawodnicy w zespołach złożonych z opiekuna i jednego lub pary psów mają do zaliczenia punkty kontrolne na trasie, którą należy przejść w określonym czasie. Zdarza się, że jest ona dwudniowa i wymaga spędzenia nocy pod namiotem. Częściej jednak rozgrywki obejmują krótkie odcinki i odbywają się przy okazji pikników rodzinnych. Dlatego – tak jak wspomnieliśmy powyżej – dogtrekking to sport dla każdego.