Jaki drapak dla kota wybrać i dlaczego?

Każdy kot lubi sobie czasem coś podrapać. Nasz ulubiony fotel, kanapę od babci czy drzwi do łazienki. W ten sposób pozostawia w przestrzeni swój zapach. Ganić go za to to jak dziwić się, że pies szczeka. Zamiast tego najlepiej postarać się skierować jego energię w jedno miejsce. Dlatego jeśli w Twoim domu nie zagościł jeszcze drapak, to pora to zmienić.

PO CO KOTU DRAPAK?

Powszechnie wiadomo, że drapaki istnieją po to, by ułatwić kotom usuwanie martwych warstw pazurków oraz… żeby (być może) uchronić część naszych mebli. Jednak to nie cała prawda. Podczas korzystania z drapaka koty mają okazję do rozciągania mięśni grzbietu. A między kocimi opuszkami znajdują się gruczoły feromonowe – drapiąc, kot zostawia ważne informacje terytorialne – to nie tylko świadectwo obecności, ale też pokaz siły.

JAKI DRAPAK DLA MOJEGO KOTA?

Zaraz po misce, kuwecie i – rzecz jasna – Twoim łóżku dla kota najważniejszym elementem mieszkania jest drapak. Drapaki wykonane są z różnych materiałów – z drewna, konopnych sznurków, sizalu, plecionych liści bananowca lub ze sprasowanej tektury. Ważne, by materiał nie szkodził kotu – przecież wiadomo, że oprócz drapania można też czasem coś podgryźć. Czasem drapaki to proste maty – do przymocowania na ścianie lub położenia na podłodze. Czasem to skomplikowane konstrukcje – urozmaicone o miejsca do schowania się czy też zabawy. Koty lubią drapać powierzchnie pionowe, poziome i skośne. Ważna jest obserwacja, co Twój kociak lubi najbardziej.

Kotom, które uwielbiają wysokość, najwięcej frajdy sprawi duży drapak wyposażony w kilka półek, po których będą mogły biegać. Jeśli jednak nie masz miejsca na taki, warto pomyśleć o jego skromniejszej wersji, która również będzie spełniać swoje podstawowe funkcje. Zadbaj o to, aby wybrać taki drapak, który prócz miejsca do drapania zapewni futrzakowi także rozrywkę: ma sznurki do zabawy, półeczki, budki, a nawet hamak lub drabinkę do kociej wspinaczki.

Innym rodzajem drapaków są kartonowe maty. Warto wybrać taką, która nie przypomina płaskiego dywanu. Łatwo tutaj bowiem o pomyłkę, a stąd już tylko krok do sprzeczki z naszym zwierzakiem, który nie będzie wiedział, o co nam znów chodzi. Maty o falistym kształcie pozawalają kotu na swobodne wyciąganie się i ćwiczenia rozciągające.

Swoją podstawową funkcję będą spełniać także drapaki słupki. Często mają one przymocowaną piłeczkę na sznurku, która przynajmniej przez jakiś czas dostarczy kotu dodatkowej rozrywki.

Ważna jest również regularna wymiana drapaka na nowy – jeśli zauważysz, że jego powierzchnia jest mocno zniszczona, to jasny sygnał, że czas na nowy! Zniszczenia świadczą wyłącznie o tym, jak bardzo kot drapania potrzebuje. Także zdemolowanie drapaka to… swego rodzaju sukces!

Na pluszowym, beżowym drapaku leży szary kto w pręgi.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE DRAPAKA

Wybór idealnego drapaka to często kwestia naszego gustu i estetyki. Jest jednak kilka elementów, na które każdy powinien zwrócić uwagę. Należy np. pamiętać, że podstawową funkcją drapaka ma być –  drapanie. Dlatego bardzo istotna jest wysokość słupków. Muszą być na tyle wysokie, aby kot mógł przy nich swobodnie stanąć na tylnych łapkach. Powinny być również na tyle grube, żeby mógł swobodnie je objąć przednimi łapkami. Niektóre drapaki wyposażone są również w płaskie maty do drapania.

Jeśli decydujemy się na zakup drapaka z dodatkowymi budkami, półkami czy tunelami, warto zwrócić uwagę na ich wielkość. Jeśli nasz kot ma z nich korzystać, musi się w nich swobodnie mieścić i poruszać.

Porządne wykonanie drapaka to również klucz do sukcesu. Zwróć uwagę, czy jest odpowiednio skręcony, czy się nie chwieje. Jego podstawa powinna być duża i ciężka, ponieważ to ona odpowiada za stabilność całości.

➡➡SPRAWDŹ DRAPAKI DLA KOTA W NASZYM SKLEPIE⬅⬅

MÓJ KOT OMIJA DRAPAK

Rzecz jasna, nawet najlepszy drapak może spotkać się z kocią dezaprobatą. Może to być dla Ciebie denerwujące, zwłaszcza kiedy postanowiłeś zaopatrzyć swojego pupila w prawdziwą kilkupiętrową kocią willę z bajerami, a on zamiast tego woli karton, w którym kurier ją przyniósł.

Pamiętaj, aby nie uszczęśliwiać kota na siłę. Czasem drapak może być przez kota lekceważony nawet przez kilka miesięcy, po czym stanie się jego ulubionym centrum rozrywki. Aby skrócić ten proces, warto na drapaku umieścić przedmioty, na których znajduje się zapach naszego kota. Może to być np. jego kocyk. Jeśli masz bardzo wysoki drapak, początkowo zrezygnuj z umieszczania kocyka na najwyższym piętrze.

Zastanów się też, czy drapak stoi w miejscu, w którym Twój kot czuje się bezpiecznie. Jeśli futrzak ma wybrać swój mebel na miejsce popołudniowej drzemki, musi mieć tam zapewniony spokój.

Jeśli zaś chodzi o dodatkowe bajery, to ile kotów, tyle teorii. Jeden będzie się wylegiwał w hamaku, drugi będzie wolał wcisnąć się w budkę. Część kotów doceni dodatkowe sznurki, piłeczki i piórka, część w ogóle ich nie zauważy. Tutaj obowiązuje ta sama zasada – nic na siłę. Jeśli drapak, który wybrałeś, ma podwieszany hamak, to zadaniem kota nie jest uszczęśliwić Cię swoim widokiem w nim. Próby wsadzania kota na część drapaka, w której nie czuje się najlepiej, mogą zakończyć się źle dla całej trójki: kota, drapaka i Ciebie.

Warto poobserwować również, w jakich miejscach kot lubi drapać. Często dzieje się to tam, gdzie stykają się różne szlaki komunikacyjne, a czasem na obrzeżach kociego terytorium. Jak już zostało powiedziane wyżej, drapanie to też zaznaczenie swojej obecności! Dlatego jeśli kot upodobał sobie ścianę przy drzwiach wyjściowych – może warto właśnie tam przymocować drapak.

KOT DALEJ DRAPIE MEBLE

W idealnym świecie po pojawieniu się drapaka w domu kot przestaje drapać meble. Rzeczywistość może wyglądać jednak nieco inaczej. Wpływ na to może mieć wiele czynników: złe ustawienie drapaka, zapachy, których kot się boi, lub próba zwrócenia uwagi na jakiś problem. Należy pamiętać, że drapanie mebli nie jest złośliwością ze strony naszego futrzaka. Na początku warto pomyśleć o tym, czy nie jest to efekt nudy. Niestety drapak nie załatwi za nas wszystkiego i nic nie będzie lepsze dla kota niż wspólna zabawa. Jeśli problem jest poważniejszy, warto skonsultować się z weterynarzem. Często uciążliwe drapanie mebli może wiązać się z kłopotami zdrowotnymi naszego kota.