Spis treści:
- 1. Czym jest wyprawka dla kota i dlaczego jest tak ważna
- 2. Znaczenie odpowiedniego przygotowania na przybycie kota do domu
- 3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie do wyprawki dla kota
- 4. Co powinna zawierać wyprawka dla kota – lista 10 najpotrzebniejszych rzeczy
- 4.1 Kuweta i żwirek
- 4.2 Zabawki
- 4.3 Drapak
- 4.4 Miska
- 4.5 Legowisko – posłanie
- 4.6 Transporter
- 4.7 Karma
- 4.8 Obróżka i szelki
- 4.9 Szczotka – furminator
- 4.10 Nożyczki do pazurów
- 5. Ile kosztuje pełna wyprawka dla kota?
- 6. Wyprawka dla kota ze schroniska a z hodowli – czymś się różni?
- 7. Co jeszcze warto kupić, gdy mamy małego kota
- 7.1 Zabezpieczenie okien i balkonów
- 7.2 Środki usuwające zapachy
- 7.3 Artykuły pielęgnacyjne
Gdy planujemy, że w naszym życiu pojawi się kot – warto z wyprzedzeniem pomyśleć o wszystkich aspektach opieki nad zwierzęciem. Gdy wcześniej skompletujemy wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria, łatwiej będzie nam reagować na bieżące potrzeby kota. Sprawdź, z jakich elementów powinna się składać wyprawka dla kota i o czym warto pomyśleć, zanim kot znajdzie się w naszym domu!
Czym jest wyprawka dla kota i dlaczego jest tak ważna
Wyprawka dla kota to wszystkie niezbędne akcesoria, które będą przydatne w opiece nad zwierzęciem. Przygotowanie to podstawa! Być może Twoje myśli błądzą gorączkowo i zastanawiasz się – co kupić, co jest konieczne, a co można odłożyć w czasie. Uporządkujemy Twoją wiedzę tak, byś dokładnie wiedział, co warto zawrzeć w wyprawce dla kota, a czego nie kupować. Twoim zadaniem jest zapewnienie kotu przyjaznych warunków, aby mógł się poczuć bezpiecznie i komfortowo.
Znaczenie odpowiedniego przygotowania na przybycie kota do domu
Jak przygotować się na przyjęcie kota? Nowy dom dla kota potrafi być stresujący. Dlatego powinniśmy nie tylko uwzględnić w przygotowaniach odpowiednie akcesoria, ale i przeanalizować otoczenie, czyli zwrócić uwagę np. na:
- trujące dla kotów rośliny – jeśli takie mamy, powinniśmy się ich pozbyć,
- balkon – jeśli zamierzamy wypuszczać tam kota, powinniśmy go odpowiednio zabezpieczyć,
- okna – ich zabezpieczenie jest konieczne, bo chroni kota np. przed zakleszczeniem się,
- domowników – powinniśmy przygotować całą rodzinę na pojawienie się w domu zwierzaka, w tym szczególnie dzieci,
- inne zwierzęta – jeśli mamy w domu inne zwierzęta, przybycie do domu nowego kota będzie dla nich stresujące.
Powinniśmy zapewnić optymalne warunki zarówno nowemu kotu, jak i już zadomowionym zwierzętom. W takiej sytuacji nowy kot musi mieć swoje miejsce. Ważne jest również rozmieszczenie kocich akcesoriów tak, by nie stanowiły podłoża konfliktu z innymi zwierzętami.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie do wyprawki dla kota
Koty szybko przyzwyczajają się do stałych elementów otoczenia, dlatego warto inwestować w dobrej jakości wyposażenie, aby mogło służyć przez długie lata. Kompletując wyprawkę dla kociaka, powinniśmy uwzględnić:
- jakość produktów,
- rodzaj materiałów, z których zostały wykonane – przede wszystkim powinny to być tworzywa, które są bezpieczne dla kota i nie stanowią zagrożenia dla jego zdrowia,
- dopasowanie do wieku kota – to bardzo ważne w przypadku wyboru zabawek, jak i karmy!
Co powinna zawierać wyprawka dla kota – lista 10 najpotrzebniejszych rzeczy
Jeśli zastanawiasz się, co jest potrzebne Twojemu kotu, przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 najpotrzebniejszych rzeczy. Sprawdzona wyprawka to mniej stresu dla Ciebie, że coś przeoczysz. Podpowiadamy, jakie akcesoria dla kota powinieneś rozważyć i dlaczego. Razem pomożemy Ci stworzyć zwierzakowi przyjazny nowy dom.
Kuweta i żwirek
Kocia toaleta to jeden z najważniejszych elementów wyprawki.
Istnieje wiele rodzajów kuwet:
- kuwety otwarte,
- kuwety zamknięte,
- kuwety modułowe,
- kuwety samoczyszczące.
Czym się kierować, wybierając kuwetę dla kota? Rozmiarem! Przyjmuje się, że idealna kuweta powinna być na tyle duża, by kot mógł swobodnie się w niej poruszać i obwąchiwać żwirek. Długość kuwety powinna być równa 1,5-2 długości kota (bez ogona), a jej szerokość równa minimum jednej jego długości (bez ogona). Pamiętaj, by do kuwety koniecznie dokupić łopatkę, dzięki której będzie łatwo utrzymywać czystość.
Kuwetę dla kota musimy wypełnić żwirkiem. Jak wybrać odpowiedni? Powinniśmy sprawdzić, jakie podłoże najbardziej odpowiada naszemu kotu. Możemy wybierać spośród:
Jeśli przygarniamy starszego kota lub kociaka, który już załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie, warto dopytać poprzedniego opiekuna o przyzwyczajenia i preferencje zwierzęcia. Koty potrafią źle znosić zmiany. Czasem zmiana rodzaju żwirku powoduje, że kot będzie omijał kuwetę.
Zabawki
Zabawki z pewnością urozmaicają kotom życie, bez względu na wiek. Mały kot bawi się o wiele chętniej i potrzebuje aktywności. Nieduże myszki z dzwoneczkiem, małe piłeczki, wędka z kolorowymi piórkami – to świetny zestaw startowy dla kocięcia, które będzie w ten sposób trenowało swoje umiejętności polowania. Wśród zabawek dla kota na specjalne wyróżnienie zasługuje specjalny karton – każdy kociarz wie, że koty kochają kartony, pudełka, tekturki. Karton dla kota to zabawka, która może być jednocześnie kryjówką i drapakiem. Wycięte otwory mogą służyć do zabawy i polowania.
Drapak
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym elementem wyposażenia jest drapak dla kota! Drapak służy nie tylko do tego, by kot mógł na nim stępiać pazurki, ale również do tego, by mógł rozciągać mięśnie grzbietu. Drapiąc, kot pozostawia swoje feromony, zatem przy okazji znaczy terytorium. Istnieje wiele rodzajów drapaków – z drewna, konopnych sznurków, sizalu, plecionych liści bananowca lub ze sprasowanej tektury. Drapaki przybierają rozmaite kształty – czasem są to maty lub inne płaskie elementy, które można przytwierdzić do ściany lub położyć na podłodze. Czasem drapak dla kota jest skomplikowaną konstrukcją, wzbogaconą o elementy służące do zabawy i o miejsce do schowania się lub wypoczynku. Istotna jest regularna wymiana drapaka – jeśli zauważysz, że jest już mocno zużyty, wymień go na nowy!