Wyprawka dla kota – co kupić dla kociaka

Gdy planujemy, że w naszym życiu pojawi się kot – warto z wyprzedzeniem pomyśleć o wszystkich aspektach opieki nad zwierzęciem. Gdy wcześniej skompletujemy wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria, łatwiej będzie nam reagować na bieżące potrzeby kota. Sprawdź, z jakich elementów powinna się składać wyprawka dla kota i o czym warto pomyśleć, zanim kot znajdzie się w naszym domu!

Czym jest wyprawka dla kota i dlaczego jest tak ważna

Wyprawka dla kota to wszystkie niezbędne akcesoria, które będą przydatne w opiece nad zwierzęciem. Przygotowanie to podstawa! Być może Twoje myśli błądzą gorączkowo i zastanawiasz się – co kupić, co jest konieczne, a co można odłożyć w czasie. Uporządkujemy Twoją wiedzę tak, byś dokładnie wiedział, co warto zawrzeć w wyprawce dla kota, a czego nie kupować. Twoim zadaniem jest zapewnienie kotu przyjaznych warunków, aby mógł się poczuć bezpiecznie i komfortowo.

Znaczenie odpowiedniego przygotowania na przybycie kota do domu

Jak przygotować się na przyjęcie kota? Nowy dom dla kota potrafi być stresujący. Dlatego powinniśmy nie tylko uwzględnić w przygotowaniach odpowiednie akcesoria, ale i przeanalizować otoczenie, czyli zwrócić uwagę np. na:

  • trujące dla kotów rośliny – jeśli takie mamy, powinniśmy się ich pozbyć,
  • balkon – jeśli zamierzamy wypuszczać tam kota, powinniśmy go odpowiednio zabezpieczyć,
  • okna – ich zabezpieczenie jest konieczne, bo chroni kota np. przed zakleszczeniem się,
  • domowników – powinniśmy przygotować całą rodzinę na pojawienie się w domu zwierzaka, w tym szczególnie dzieci,
  • inne zwierzęta – jeśli mamy w domu inne zwierzęta, przybycie do domu nowego kota będzie dla nich stresujące.

Powinniśmy zapewnić optymalne warunki zarówno nowemu kotu, jak i już zadomowionym zwierzętom. W takiej sytuacji nowy kot musi mieć swoje miejsce. Ważne jest również rozmieszczenie kocich akcesoriów tak, by nie stanowiły podłoża konfliktu z innymi zwierzętami.

Młody kotek leżący na kocu patrzy w obiektyw

Na co zwrócić uwagę przy zakupie do wyprawki dla kota

Koty szybko przyzwyczajają się do stałych elementów otoczenia, dlatego warto inwestować w dobrej jakości wyposażenie, aby mogło służyć przez długie lata. Kompletując wyprawkę dla kociaka, powinniśmy uwzględnić:

  • jakość produktów,
  • rodzaj materiałów, z których zostały wykonane – przede wszystkim powinny to być tworzywa, które są bezpieczne dla kota i nie stanowią zagrożenia dla jego zdrowia,
  • dopasowanie do wieku kota – to bardzo ważne w przypadku wyboru zabawek, jak i karmy!

Co powinna zawierać wyprawka dla kota – lista 10 najpotrzebniejszych rzeczy

Jeśli zastanawiasz się, co jest potrzebne Twojemu kotu, przygotowaliśmy dla Ciebie listę 10 najpotrzebniejszych rzeczy. Sprawdzona wyprawka to mniej stresu dla Ciebie, że coś przeoczysz. Podpowiadamy, jakie akcesoria dla kota powinieneś rozważyć i dlaczego. Razem pomożemy Ci stworzyć zwierzakowi przyjazny nowy dom.

Kuweta i żwirek

Kocia toaleta to jeden z najważniejszych elementów wyprawki.

Istnieje wiele rodzajów kuwet:

Czym się kierować, wybierając kuwetę dla kota? Rozmiarem! Przyjmuje się, że idealna kuweta powinna być na tyle duża, by kot mógł swobodnie się w niej poruszać i obwąchiwać żwirek. Długość kuwety powinna być równa 1,5-2 długości kota (bez ogona), a jej szerokość równa minimum jednej jego długości (bez ogona). Pamiętaj, by do kuwety koniecznie dokupić łopatkę, dzięki której będzie łatwo utrzymywać czystość.

Kuwetę dla kota musimy wypełnić żwirkiem. Jak wybrać odpowiedni? Powinniśmy sprawdzić, jakie podłoże najbardziej odpowiada naszemu kotu. Możemy wybierać spośród:

Jeśli przygarniamy starszego kota lub kociaka, który już załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie, warto dopytać poprzedniego opiekuna o przyzwyczajenia i preferencje zwierzęcia. Koty potrafią źle znosić zmiany. Czasem zmiana rodzaju żwirku powoduje, że kot będzie omijał kuwetę.

Zabawki

Zabawki z pewnością urozmaicają kotom życie, bez względu na wiek. Mały kot bawi się o wiele chętniej i potrzebuje aktywności. Nieduże myszki z dzwoneczkiem, małe piłeczki, wędka z kolorowymi piórkami – to świetny zestaw startowy dla kocięcia, które będzie w ten sposób trenowało swoje umiejętności polowania. Wśród zabawek dla kota na specjalne wyróżnienie zasługuje specjalny karton – każdy kociarz wie, że koty kochają kartony, pudełka, tekturki. Karton dla kota to zabawka, która może być jednocześnie kryjówką i drapakiem. Wycięte otwory mogą służyć do zabawy i polowania.

Drapak

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym elementem wyposażenia jest drapak dla kota! Drapak służy nie tylko do tego, by kot mógł na nim stępiać pazurki, ale również do tego, by mógł rozciągać mięśnie grzbietu. Drapiąc, kot pozostawia swoje feromony, zatem przy okazji znaczy terytorium. Istnieje wiele rodzajów drapaków – z drewna, konopnych sznurków, sizalu, plecionych liści bananowca lub ze sprasowanej tektury. Drapaki przybierają rozmaite kształty – czasem są to maty lub inne płaskie elementy, które można przytwierdzić do ściany lub położyć na podłodze. Czasem drapak dla kota jest skomplikowaną konstrukcją, wzbogaconą o elementy służące do zabawy i o miejsce do schowania się lub wypoczynku. Istotna jest regularna wymiana drapaka – jeśli zauważysz, że jest już mocno zużyty, wymień go na nowy!

Miska

Kolejny ważny element wyprawki to miska. Miski dla kotów wykonane są z różnych tworzyw. Najbardziej zalecane są miski ceramiczne, następnie metalowe, na końcu plastikowe. Ważny jest ich rozmiar – niektóre koty bardzo nie lubią, gdy wąsy ocierają się o brzegi miski podczas jedzenia. Możemy wybrać również miskę, która jest jednocześnie wagą – pozwala to na łatwe odmierzanie porcji podawanego jedzenia. Dla kotów, które jedzą szybko i łapczywie, polecane są miski spowalniające jedzenie – można je stosować zarówno do karmy suchej, jak i mokrej. Warto zaznaczyć, że miski z wodą i z karmą powinny stać w dużej odległości od siebie lub w ogóle w dwóch różnych miejscach. Dla kotów, które niechętnie piją wodę z miski lub wolą pić tę bieżącą – polecamy specjalne fontanny, czyli poidełka. Miski i kuweta również nie powinny być blisko siebie. Nikt z nas nie chciałby jeść w toalecie!

Legowisko – posłanie

Legowisko samo w sobie w przypadku kotów nie jest aż tak ważne jak jego umiejscowienie. Niektóre koty wybierają sobie miejsca na wysokości, z których mogą obserwować teren. Wskakują na regały, półki itp. Jeśli trafi nam się taki osobnik, możemy położyć mu miękki i wygodny kocyk w miejscu, które sobie upodobał. Dla kotów, które lubią wysokość, dobrym rozwiązaniem może się okazać drapak wyposażony w hamak lub legowisko dla kota. Inne koty uwielbiają parapety, szczególnie zimą, gdy podłoże nagrzewa się od kaloryfera. Dla nich zostały stworzone specjalne legowiska, które z łatwością dopasujemy do parapetu. Część kotów odpoczywa w kryjówkach – wślizgują się do szaf, ukrytych zakamarków. Z myślą o nich zostały stworzone legowiska w kształcie budek – kot wchodzi do środka przez otwór, a tam ma miłe posłanie z miękkiej tkaniny. Są też koty podłogowe, które bez problemu odpoczywają na legowiskach czy kocach ułożonych na podłodze. Zanim sprawimy kotu posłanie, warto poobserwować jego zwyczaje!

Transporter

To niezwykle ważna część wyposażenia. Nie powinniśmy wychodzić z kotem z domu w prowizorycznych transporterach zrobionych z tego, co było pod ręką. Nie powinniśmy go przenosić w torbach sportowych bez wentylacji, owiniętego kocem czy luzem na rękach. To stwarza niebezpieczne sytuacje, w których przestraszony kot może zwyczajnie uciec. Transporter gwarantuje bezpieczeństwo w podróży. Usztywnione dno zapewnia stabilność. Otwory wentylacyjne pozwalają zestresowanemu kotu na swobodne dyszenie. Transporter powinien być wykonany z tworzywa, które można w łatwy sposób wyczyścić. Wygodna będzie również otwierana góra transportera, która ułatwia przeprowadzenie badania weterynaryjnego. Jakich rozmiarów powinien być transporter dla kota? Kot musi mieć możliwość leżenia i swobodnego obrócenia się.

Ciekawym rozwiązaniem są plecaki, które służą do wygodnego przenoszenia kotów – pewnie nie każdy kot będzie fanem tego rozwiązania, ale z pewnością warto je przetestować!

Karma

Jaką karmę powinniśmy wybrać dla kota? To zależy! Karmy dzielimy na mokre i suche. W wyborze powinniśmy kierować się składem, wiekiem kota i jego specjalnymi potrzebami (np. dla kotów otyłych, z cukrzycą, z problemami zdrowotnymi, po kastracji czy sterylizacji – lekarz weterynarii może zalecić specjalny rodzaj karm weterynaryjnych). Jeśli chodzi o skład – powinniśmy unikać karm, które zawierają cukier, zboża, mleko. Karma mokra dla kota powinna mieć wysoką zawartość mięsa. Każda karma, którą wybieramy powinna być oznaczona jako „pełnowartościowa”, „pełnoporcjowa”, „bytowa”, „w 100% kompletna” lub „pełna i zbilansowana”. Oznacza to, że w pełni odżywia kota i dostarcza mu niezbędnych do funkcjonowania składników.

Trudno przewidzieć, co naszemu kotu zasmakuje, dlatego warto skorzystać z opcji zakupu tak zwanego pakietu degustacyjnego mokrych karm, np. tego dla kociąt oferowanego przez sklep John Dog.

Nie zaleca się, aby żywienie kota opierało się wyłącznie na suchej karmie, jednak możemy nią urozmaicać kocią dietę. Jaką wybierać? Przede wszystkim taką, której duży procent składu to składniki pochodzenia zwierzęcego. Karma powinna być pozbawiona zbóż i ziemniaków, co przekłada się na niską zawartość węglowodanów. Sucha karma powinna być również wzbogacona o składniki wspierające koci organizm, np. o taurynę, kwasy omega-3 oraz omega-6. Jeśli podajemy kotu suchą karmę, powinniśmy dbać o to, by zwierzę więcej piło.

Bez względu na to, jaki rodzaj żywienia stosujemy oraz czy karma, którą wybraliśmy, jest wzbogacona o kwasy omega-3, warto sięgnąć po ich suplementację. Codzienna dawka niezbędnych kwasów EPA i DHA wspiera kocie stawy, odporność, układ krążenia, układ nerwowy. Korzystnie wpływa na skórę i sierść.

Czytaj więcej: Żywienie kotów – jak i czym karmić kota

Obróżka i szelki

Co do tego elementu wyprawki – sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będziesz go potrzebował. Jeśli planujesz, by Twój kot był wychodzący – koniecznie zaopatrz się w szelki. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się niż sama obróżka. Koty mają nadzwyczajne zdolności wyślizgiwania się z obroży. Dlatego szelki są lepszym wyborem i gwarantują bezpieczeństwo zwierzaka. Do czego może się przydać sama obroża? Jeśli masz dom z ogrodem i planujesz, by Twój kot swobodnie eksplorował teren ogrodu – obroża dla kota z dzwoneczkiem pozwoli Ci zlokalizować kota. Ponadto dźwięk dzwoneczka będzie ostrzegał ptaki przed zbliżającym się drapieżnikiem.

Szczotka – furminator

Do czesania futerka powinniśmy przyzwyczajać kota od maleńkości, żeby w przyszłości nie był to dla niego zabieg stresujący. Wyczesywanie sierści powinno się odbywać dwa razy w tygodniu, a w przypadku kotów długowłosych – nawet codziennie. Wybór szczotki dostosowujemy do rodzaju włosa kota – krótkiego, półdługiego lub długiego. Istnieje szeroki wybór furminatorów dla kota – jedne pomagają w rozplątywania kołtunów, inne przeznaczone są przede wszystkim do wyczesywania podszerstka.

Nożyczki do pazurów

Nie każdy kot będzie fanem obcinania pazurów w domu. Warto jednak spróbować i przyzwyczajać zwierzaka do tego zabiegu od małego. Nożyczki do pazurów są bezpieczne i nie powinniśmy się obawiać, że możemy zrobić kotu krzywdę. Jeśli trafi się nam jednak oporny egzemplarz – obcinanie pazurków możemy zostawić na wizytę u lekarza weterynarii.

Ile kosztuje pełna wyprawka dla kota?

Ile wydamy pieniędzy na wyprawkę dla kota? Wszystko zależy od naszych wyborów i tak naprawdę od budżetu, jaki chcemy na ten cel przeznaczyć. Pełną wyprawkę jesteśmy w stanie skompletować za około 300 zł. Jeśli jednak chcemy poszaleć i wybierać dla naszego kota najdroższe produkty, równie dobrze na wyprawkę możemy wydać nawet 4000 zł. Zalecamy jednak, by kierować się nie ceną, a jakością produktów i ich funkcjonalnością!

Wyprawka dla kota ze schroniska a z hodowli – czymś się różni?

Wyprawka dla kota ze schroniska i z hodowli nie różni się niczym. Jedyne, co powinniśmy wziąć pod uwagę, to wymagania pielęgnacyjne konkretnej rasy. Nie każdy kot będzie potrzebował kąpieli, więc przy części ras można sobie odpuścić zakup szamponu czy płynu do kąpieli. Tutaj najlepiej będzie, jeśli zrobimy rozeznanie, co musimy dodatkowo uwzględnić w pielęgnacji kota rasowego.

Kot leżący na dywanie patrzy w obiektyw

Co jeszcze warto kupić, gdy mamy małego kota

Wyprawka dla małego kota nie różni się od tej dla dorosłego. Musimy pamiętać o wyborze karmy, która jest przeznaczona dla kociąt – dostarcza im składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Inaczej możemy podejść do wyboru zabawek – pamiętajmy, by zabawki dla kota były dostosowane do rozmiaru zwierzaka. Ważne jest również, by zapewnić kocięciu odpowiednią stymulację. Mały kot potrzebuje zabawy i bawi się dużo chętniej niż koci seniorzy. Możemy więc wybrać kilka zabawek – do zabaw samodzielnych (piłeczki, myszki itp.) oraz do zabaw z opiekunem (wędki, nakręcane zabawki).

Zabezpieczenie okien i balkonów

To bardzo ważny punkt w przygotowaniach na kota w domu. Okna uchylne powinniśmy zabezpieczyć specjalnymi kratkami bocznymi, które przykleja się lub przykręca do boków okna. Górna część okna również powinna być zabezpieczona kratką. Takie zabezpieczenie sprawia, że nie ma obaw o to, że kot zaklinuje się między ramą a oknem lub że spróbuje wyskoczyć górą. Równie istotne jest zabezpieczenie balkonu specjalną siatką na balkon, która uniemożliwi kotu wypadnięcie na zewnątrz. Siatka powinna szczelnie okalać balkon, tak by kot nie miał możliwości przeciśnięcia się. W ten sposób zwierzak może spędzać miło czas, wylegując się i obserwując otaczający go świat, a Ty masz gwarancję, że Twój kot jest bezpieczny.

Środki usuwające zapachy

W wyprawce dla kota powinien się znaleźć dobry środek usuwający zapachy. Kiedy się przyda? W sytuacjach, gdy kot gdzieś zwymiotuje lub gdy wypróżni się poza kuwetą. Preparat powinien być bezpieczny dla zwierząt, powinien skutecznie eliminować zapachy, nie powinien zawierać amoniaku. Poza tym warto wybrać taki środek, by można było go używać zarówno na podłogach, jak i na meblach tapicerowanych czy dywanach.

Artykuły pielęgnacyjne

Co jeszcze powinna zawierać wyprawka dla kota? Warto rozważyć zakup podstawowych środków pielęgnacyjnych. Nie musisz kupować ich od razu, ale z pewnością na dalszym etapie życia z kotem dobrze o tym pomyśleć. Co możemy powinno znaleźć się w takim zestawie?

  • Płyn do przemywania oczu i powiek.
  • Żel lub pasta dentystyczna – dbanie o higienę jamy ustnej jest u kotów równie istotne jak u ludzi. Przyzwyczajaj kocię od maleńkości do zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej!
  • Płyn do czyszczenia uszu.
  • Żel na rany – w razie uszkodzeń naskórka warto mieć pod ręką odpowiedni środek.
  • Pasta odkłaczająca – warto po nią sięgnąć, jeśli kot ma problem z zalegającymi kłaczkami. Nie musisz jej od razu kupować, ale jeżeli zaobserwujesz problem u kota, warto ją mieć.
  • Szampon lub inne środki do kąpieli – który kot potrzebuje kąpieli? Jak często ją przeprowadzać? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii i porozmawiaj o potrzebach Twojego kota w tym zakresie. Są koty rasowe, które wymagają takiej pielęgnacji.

Są też koty, które nie potrzebują kąpieli. Warto się zorientować, do której grupy należy Twój.