Jak samemu prawidłowo ocenić kondycję psa

Jaka forma i jaka ilość ruchu są dla psa odpowiednie? Jak samodzielnie ocenić, czy nasz pies jest w dobrej kondycji? Na te i inne pytania odpowie Wam Paula Gumińska, psia fizjoterapeutka. Przeczytajcie tekst, obejrzyjcie video i posłuchajcie porad naszej ekspertki. Pauli towarzyszy Bułka, która jest miksem border collie i staffika.

DLACZEGO DOBRA KONDYCJA PSA JEST WAŻNA?

Kondycja fizyczna to stan fizjologiczny organizmu, który podlega zmianom pod wpływem czynników zewnętrznych. W tym odcinku, oceniając kondycję psa, odnosimy się głównie do żywienia i ruchu. Pamiętajmy jednak, że aktywność fizyczna psa nie jest równoznaczna z treningiem. Może ona oznaczać także styl życia czworonoga i jego codzienny ruch (ilość oraz formę).

Dobra kondycja fizyczna zapewni psu odpowiednie zdrowie, właściwe warunki psychofizyczne, lepszy nastrój, a także wpłynie pozytywnie na Waszą relację. Słaba kondycja fizyczna natomiast ma wpływ nie tylko na gorszy wygląd pupila, ale także na jego zachowanie – taki pies może mieć problemy behawioralne, których przyczyną jest właśnie niedobór ruchu!

1) Paula Gumińska, psia fizjoterapetka, siedzi z czarnym psem w sali treningowej.

INDYWIDUALNA OCENA KONDYCJI PSA

Różnorodność ras wymaga indywidualnego oceniania kondycji każdego psa. Wszelkie tabelki przedstawiają wartości orientacyjne, dlatego warto zawsze brać pod uwagę konkretnego osobnika.

JAK OCENIĆ KONDYCJĘ PSA?

1. Ocena w statyce

  • Ocena sylwetki w swobodnym staniu

Zwracamy uwagę na linię grzbietu – powinna być w miarę prosta. Sprawdzamy także kąt ustawienia kończyn względem podłoża – powinny być ustawione prostopadle. Patrząc od przodu, sprawdzamy, czy łapy są ustawione symetrycznie i czy nie występują koślawości.

  • Ocena palpacyjna

Jest to ocena za pomocą dotyku. Po pierwsze linia żeber psa powinna być widoczna i zarysowana, a żebra powinny być wyczuwalne płaską dłonią. Kręgosłup powinien mieć wyczuwalne wyrostki, a obok kręgosłupa powinna być wyczuwalna masa mięśniowa. Łopatki i miednica powinny mieć wyczuwalne struktury kostne oraz wyczuwalną tkankę mięśniową.

3) Psia fizjoterapeutka dotyka tułowia czarnego psa, który ma kolorową obrożę.

  • Ocena symetrii umięśnienia

Zwróćmy uwagę na symetrię umięśnienia psa, szczególnie w okolicy ud oraz pośladków, a z przodu w okolicy łopatek.

  • Ocena starcia pazurów

Kolejnym elementem jest symetria starcia pazurów lewej i prawej kończyny. Porównujemy, czy stopień starcia jest taki sam i czy przy obu kończynach wygląda to tak samo. Ewentualne różnice mogą wynikać z odciążania jednej z łap w ruchu.

2) Zbliżenie na łapę psa. Fizjoterapeutka trzyma w dłoni psią łapę i ocenia stopień starcia pazurów.

  • Ocena ruchomości

Ocena ruchomości skórno-powięziowej w okolicy tułowia oznacza, że sprawdzamy, czy w każdym obszarze w tym samym stopniu możemy poruszać skórą psa. Warto to obserwować także na co dzień, ponieważ ewentualna nadwrażliwość na dotyk może wskazywać na przeczulicę, która często jest objawem napięć mięśniowych.

2. Ocena w ruchu

Warto obserwować psa na co dzień, np. po odpoczynku, kiedy wstaje z legowiska, a także pod kątem codziennych czynności, np. wskakiwania do samochodu itp. Jeśli pies wykazuje niechęć do jakiejś czynności, która wcześniej była dla niego naturalna, jest to pierwszy sygnał wskazujący, że warto zwrócić się po pomoc do specjalisty.

ZADBAJ O STAWY PSA ZA POMOCĄ SUPLEMENTACJI

Z myślą o dobrej kondycji psa warto sięgnąć po odpowiednie suplementy, które wzmocnią jego stawy i mięśnie. Można zastosować suplementację stałą lub czasową. Zwracajmy jednak uwagę na skład takich produktów!

Świetnym rozwiązaniem są przysmaki suplementujące VetFerus, które zawierają 8 składników aktywnych wspierających stawy i które dzięki formie ciasteczek można podawać jak przysmaki.

Suplementacja VetFerus JohnDog

SKORZYSTAJ Z KONSULTACJI U SPECJALISTY

Jeśli podczas oceny kondycji psa którykolwiek z elementów Cię zaniepokoi, warto udać się z pupilem na konsultację do specjalisty. Taką konsultację warto odbyć także, jeśli pies ma nadwagę lub należy do rasy narażonej na dysplazję stawów.

Paula Gumińska, psia fizjoterapeutka