Bokser to pies, z którym nie można się nudzić! Jest aktywny, skory do zabaw i ćwiczeń. Uwielbia kontakt z ludźmi, dlatego długi spacer w towarzystwie ukochanego człowieka będzie dla niego najlepszą nagrodą!
To średniej wielkości psy o kwadratowej budowie ciała. Mają krótką i przylegającą sierść, która podkreśla silnie rozwinięte mięśnie. Boksery, jak na sportowców przystało, łączą siłę i zwinność z eleganckim chodem i stylem. Szeroka głowa o charakterystycznym wyglądzie to zdecydowanie ich znak rozpoznawczy. Szyja za to jest muskularna i pozbawiona luźnej skóry. Ogony bokserów są wysoko osadzone, powinny być zachowane w stanie naturalnym.
Boksery mają krótką sierść, która nie wymaga przesadnej pielęgnacji. Wystarczy dwa razy w tygodniu wyczesać je rękawicą, by ich szata była lśniąca. To czyste psy, więc sporadyczna kąpiel w zupełności wystarczy. Warto pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów – przynajmniej raz w miesiącu, chyba że psiak regularnie ściera je na twardych powierzchniach. W dbaniu o uzębienie i w zapobieganiu osadzaniu się kamienia nazębnego na pewno pomoże codzienne szczotkowanie zębów.
Masa, siła i ekspresja! Boksery potrzebują aktywnych opiekunów, którzy będą w stanie wyładować niespożyte pokłady energii u tych psów. Są inteligentne i zazwyczaj chętnie się uczą. Nadają się do wszechstronnego szkolenia.
Fakt, że lubią energiczny kontakt z człowiekiem, sprawia, że potrafią być natarczywe, dlatego istotną kwestią jest trening posłuszeństwa, a szczególnie nauka komendy „czekaj”. Warto tak wyszkolić psa, by wiedział, że aby dostać to, na czym mu zależy, musi najpierw się uspokoić i wyciszyć.
Doskonałe aktywności dla bokserów: ćwiczenia węchowe, wyszukiwanie zapachów (nosework), tropienie, długie spacery, a także wszelkie dynamiczne zabawy z człowiekiem, szczególnie przeciąganie i szarpanie (lubią wgryzać zęby w zabawki).
Boksery chętnie nawiązują kontakt z człowiekiem i zazwyczaj uwielbiają jego towarzystwo, ale potrafią być przy tym zbyt zaczepne i napastliwe. Dlatego należy z nimi pracować, ucząc je chociażby delikatnego witania się z ludźmi i innymi psami.
Najczęstszym powodem wizyt u lekarza weterynarii są kłopoty ze skórą – zapalenie czy też świąd związany z alergią środowiskową lub pokarmową. Problemy neurologiczne, tj. drgawki, nie powinny być bagatelizowane przez właścicieli, gdyż rasa ta podatna jest na wystąpienie padaczki. Każda zmiana na skórze – brodawka, guzek – powinna być również na bieżąco kontrolowana. Ze względu na żywiołowość bokserów mogą u nich wystąpić problemy ortopedyczne i kontuzje.
Pamiętajmy także, że boksery to często pacjenci kardiologiczni. Choroby serca nie omijają również tych piesków. Każde omdlenie, każda nietolerancja wysiłkowa, każdy kaszel (w szczególności poranny) czy przyspieszony oddech muszą być sprawdzone przez lekarza weterynarii! Zaczerwienione spojówki niekoniecznie są cechą rasy, często w wyniku wady powieki (ektropium) dochodzi do zapalenia spojówek. Dlatego codzienna higiena okolic oczu jest u psów tej rasy wskazana. Boksery, mimo że nie należą do ras olbrzymich, mają predyspozycje do wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka.
W hodowlach psy przeznaczone do rozrodu muszą być zbadane radiologicznie w celu wykluczenia dysplazji stawów biodrowych. Cenioną praktyką hodowlaną jest również badanie kardiologiczne oraz badanie okulistyczne ze względu na liczne choroby u tej rasy. U psów w średnim wieku należy wykonać standardowe badania biochemiczne krwi.
30 kilogramów lenia! Śpi do jedenastej, wstaje tylko na jedzenie, w międzyczasie chwila zabawy i znowu spanie i jedzenie. Niby senior, ale wciąż szczeniak! Czasem dla niepoznaki pójdzie ze mną pobiegać. 15 kilometrów ogarnie niespiesznie przy mojej zadyszce.
Pasjonat plastikowych butelek i baloników. Jest w nim 100% radości i miłości! Tańczy najlepiej na świecie i uważa, że każda okazja jest dobra, żeby potupać i pokręcić bioderkami. Mimo ponad 30 kilogramów wagi nadal uważa, że jest maluszkiem!