Jak prawidłowo i jak często kąpać psa?

W życiu każdego opiekuna psa pojawia się moment, gdy kąpiel ukochanego czworonoga staje się koniecznością. Dzieje się tak np., gdy:

  • nasz ulubieniec na spacerze wytarza się w czymś o (delikatnie mówiąc) nieprzyjemnym zapachu;
  • sierść zaczyna się filcować i kołtunić;
  • sierść staje się matowa i zniszczona;
  • wrócimy z psem z szalonych zabaw z jego pobratymcami;
  • śpimy z psem w łóżku i chcemy, żeby był czysty;
  • mieszkamy w dużym mieście, gdzie spaliny, smog i wszelkie zanieczyszczenia z chodników osiadają na sierści naszego pupila;
  • mieszkamy na wsi i każdy spacer podczas roztopów zamienia psa w błotnego potworka;
  • w czasie zimy chodniki są posypywane chemicznymi środkami i solą, a nasz pies cierpi przez podrażnienia, które ta chemia wywołuje;
  • pies o obfitych „portkach” ma rewolucje żołądkowe i chusteczki dla niemowląt nie wystarczają;
  • u psa zdiagnozowano chorobę skórną i zaleceniem weterynarza są regularne kąpiele lecznicze;
  • u psa pojawia się inwazja pcheł i konieczna jest kąpiel w szamponie przeciwpchelnym;
  • gdy chcemy umówić psa na strzyżenie w salonie groomingu (w profesjonalnych salonach strzyżenie może odbyć się tylko w połączeniu z kąpielą odpowiednimi kosmetykami);
  • następuje czas linienia i po naszym domu przetaczają się (niczym kule rośliny tumbleweed z westernów) kłęby martwej sierści.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że z nauką i przyzwyczajaniem psa do kąpieli nie powinniśmy czekać na żaden z powyższych powodów. Gdy będziemy musieli wykąpać psa „na siłę” – straci on do nas zaufanie, a złe wspomnienia i skojarzenia będzie nam trudno zastąpić tymi pozytywnymi.

Jak przygotować psa do kąpieli?

 

Idealna sytuacja to taka, gdy możemy małymi kroczkami pokazać psu, że wanna, brodzik i woda to nic strasznego. Początkowy etap to przyzwyczajanie psa do wchodzenia do łazienki i nagradzanie za to. Gdy czuje się swobodnie, możemy zachęcić psa, by stanął łapkami na rancie wanny lub brodzika. W nagrodę psiak powinien dostać smakołyk i/ lub pochwałę. Powtarzamy ten schemat przez kilka treningów. Następnie zachęcamy psa, by wszedł do brodzika lub wskoczył do wanny. W przypadku małych psów – możemy wstawić je tam samodzielnie. Ponownie nagradzamy i pozwalamy pupilowi wyjść z brodzika bądź wanny lub wystawiamy go samodzielnie. Dopiero po kilku takich treningach możemy delikatnie odkręcić wodę i jednocześnie nagradzać psa. Na tym etapie nie moczymy sierści. Pies musi się poczuć pewnie w nowej sytuacji. Gdy zwierzak nie stresuje się już lecącą z kranu wodą, możemy (cały czas nagradzając pupila) delikatnie zmoczyć jego tylne łapki, później przednie. Psy dużo łatwiej znoszą manipulacje przy tylnych łapach niż przy przednich – stąd ta kolejność.

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, przeprowadzajmy tego typu trening codziennie. Podczas treningu możemy użyć tzw. lick maty, którą wcześniej wysmarujemy psim pasztetem lub masłem orzechowym (bez ksylitolu). Pies zajmie się wylizywaniem maty i łatwiej zniesie zabieg. Podczas treningu w wannie czy brodziku nie zapomnijmy również o zapewnieniu psu bezpiecznej nawierzchni. Jeśli będzie się ślizgał i poczuje się niestabilnie, cała sytuacja może go przestraszyć i utrudni to postęp w treningu.

W ten sposób przyzwyczajamy do kąpieli nie tylko szczeniaka, ale też psa dorosłego czy takiego, który kąpieli się boi.

Pamiętajcie, że każdy pies jest inny, ma inne doświadczenia i tempo nauki, tak więc i tempo treningów należy dopasować do danego psa.

W sytuacji, gdy mamy już psa, który nie boi się przebywać w wannie czy brodziku i którego nie przeraża odkręcona woda i mocząca sierść, możemy zaplanować kąpiel!

Brązowy pies rasy lagotto romagnolo z pianą z mydła na głowie siedzi obok niebieskiego wiadra

Kąpiel psa

Pierwszy etap to dłuuugi spacer, podczas którego pies załatwi swoje potrzeby fizjologiczne.

Gdy już wrócisz do domu, przygotuj na brzegu wanny lub brodzika matę wysmarowaną czymś pysznym oraz połóż na dnie antypoślizgową matę lub zwykły ręcznik. Przygotuj niezbędne kosmetyki rozcieńczone w wodzie według wskazań producenta.

Zaproś psa, by wszedł do wanny lub brodzika, zachęć do wylizywania smakołyku i przystąp do moczenia sierści wodą. Zacznij od zmoczenia tylnych łap, następnie przednich, przejdź do grzbietu i szyi. Zmoczenie głowy jest zazwyczaj najtrudniej akceptowane przez psy, dlatego bądź bardzo ostrożny, by nie zalać kanału słuchowego, oczu ani nosa.

Gdy już zmoczysz sierść, czas na nałożenie szamponu uniwersalnego do pierwszego mycia. Ten etap ma za zadanie usunąć brud i kurz z sierści. Rozprowadź rozcieńczony kosmetyk po wszystkich partiach ciała. Najwięcej uwagi poświęć obszarom, które najmocniej się brudzą, a więc łapom, podbrzuszu i miejscu pod ogonem.

Spłucz szampon i nałóż kolejny kosmetyk: szampon dobrany do konkretnego rodzaju sierści lub do danego jej koloru.

Powtarzamy całą procedurę: nakładamy rozcieńczony preparat i rozprowadzamy po sierści.

Pamiętaj, aby nie mierzwić za bardzo sierści – mogłoby to stworzyć kołtuny i filc.

Rozprowadzając kosmetyk, przesuwaj dłonie w jedną stronę, zgodnie z kierunkiem wzrostu sierści.

Czas na dokładne spłukanie!

Pamiętaj, by mocno przyłożyć się do tego etapu. Pies, u którego szampon zostanie niedokładnie spłukany, może zacząć się drapać, pojawi się łupież i podrażnienie.

Podczas spłukiwania bądź szczególnie uważny w przypadku sierści pod pachami, w pachwinach, pod ogonem – w tych miejscach najczęściej zostają pozostałości kosmetyku.

Gdy już zakończysz spłukiwanie, rękoma delikatnie wyciśnij wodę z sierści psa.

Kolejny etap to nakładanie odżywki. Nanieś ją na sierść psa i odczekaj około 3 minut, aby kosmetyk wniknął we włosy.

Następnie kolejny raz spłucz kosmetyk.

Podczas całego zabiegu kąpieli bądź delikatny i spokojny. Pamiętaj, że Twój stres udziela się psu, więc postaraj się zrelaksować podczas tej czynności.

Niejednokrotnie do naszego salonu groomerskiego przychodzą klienci z psami, które według ich opinii nie pozwolą nam się wykąpać, będą wyskakiwać z wanny, uciekać. W 99% przypadków psy bardzo cierpliwie i spokojnie znoszą kąpiel. Jest to spowodowane między innymi naszym spokojem, opanowaniem i cierpliwością podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. To zrozumiałe, że mając wprawę w kąpaniu psów, nie stresujemy się tą czynnością i stres nie udziela się naszym czworonożnym klientom. Dlatego tak ważne są Twoje nastawienie i wewnętrzny spokój, który udzieli się też Twojemu psu.

Jak często kąpać psa?

Czasy, kiedy psa kąpało się raz w roku przy użyciu szarego mydła, dawno się skończyły! Nie musimy czekać na moment, gdy zwierzak wytarza się w końskiej kupie, by go wykąpać.

Na rynku mamy ogromną ilość profesjonalnych, delikatnych kosmetyków dla psów, które nie tylko nie pozbawią sierści warstwy ochronnej, ale również zabezpieczą ją przed uszkodzeniem i plątaniem się.

Z kąpielą powinniśmy się wstrzymać jedynie w sytuacji, gdy mamy młodego szczeniaka, którego dopiero odebraliśmy z hodowli. Wówczas, by nie obniżyć jego odporności, należy odczekać przynajmniej do momentu, gdy pies będzie miał komplet szczepień, a więc do około 3 miesiąca życia.

Ze szczeniaczkiem natomiast od samego początku warto wprowadzić trening przyzwyczajający go do wanny i odgłosu strumienia wody.

Gdzie można kąpać psa?

 Psa możemy kąpać samodzielnie w domu – w wannie lub w brodziku. Jeśli nasz piesek jest mały, nic nie stoi na przeszkodzie, by kąpiel przeprowadzić w umywalce lub w misce.

Latem, gdy jest ciepło, możemy wykąpać psa na trawniku.

W dużych miastach funkcjonują samoobsługowe myjnie dla psów – miejsca, gdzie można samodzielnie wykąpać, wysuszyć i wyczesać psa, nie robiąc bałaganu we własnej łazience.

Pomimo dostępności powyższych opcji nic nie będzie się jednak równało z usługą kąpieli psa w profesjonalnym salonie groomerskim. To w takim miejscu groomer dobierze odpowiednie kosmetyki do aktualnego stanu szaty psa, w czasie kąpieli przeprowadzi masaż poprawiający ukrwienie skóry, a na koniec dokładnie wysuszy, wyczesze i ułoży sierść, przygotowując ją do ewentualnego strzyżenia.

Kąpiel czworonoga w profesjonalnym salonie groomerskim to także bezpieczeństwo i wygoda dla psa, ale i dla opiekuna. W dobrym psim spa na wyposażeniu znajdują się elektryczne wanny i stoły, dzięki którym pies nie musi wskakiwać na duże wysokości. Elektryczna wanna zniża się do samej ziemi, by pies mógł bezpiecznie do niej wejść i podjechać na dogodną dla groomera wysokość.

Zlecenie kąpieli psa groomerowi chroni również opiekuna przed przymusowym sprzątaniem łazienki.

W wannie kąpie się duży starszy pies rasy mieszanej w tle są szampony dla psów

W jakiej temperaturze kąpać psa?

 

Temperatura wody do kąpieli naszego psa powinna być dużo niższa niż ta, w której bierzemy prysznic. Woda powinna być letnia i mieć około 37-39°C.

Jakich środków do kąpania psa używać?

W sklepach zoologicznych znajdziesz sporo szamponów i odżywek przeznaczonych do różnego rodzaju sierści. Każdy typ szaty ma bowiem inne potrzeby i wymagania.

Niezależnie od rodzaju sierści warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Skład kosmetyku – sprawdź, czy produkt nie zawiera drażniących substancji takich, jak parabeny, dioksan, disodium EDTA.

Jeśli Twój pies jest alergikiem, wybierz hipoalergiczne kosmetyki. Są one bardzo delikatne i nie podrażnią nawet bardzo wrażliwej skóry.

  • Zapach – wybierając kosmetyk, sprawdź, czy jego zapach nie jest zbyt intensywny. Nasze psy mają wielokrotnie lepszy węch od nas i mocno perfumowane kosmetyki mogą je drażnić.
  • Testowanie na zwierzętach – zakładam, że skoro masz psa, kochasz go i o niego dbasz, dobro innych zwierząt nie jest Ci obojętne. A jeśli tak jest, sprawdź, czy dany kosmetyk nie był testowany na zwierzętach. Na rynku jest coraz więcej wegańskich kosmetyków, które są skuteczne, wydajne, a jednocześnie popierają filozofię „cruelty free”.
  • Do kąpieli swojego zwierzaka używaj wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla psów. Użycie szamponu dla ludzi do kąpieli psa może negatywnie wpłynąć na skórę i sierść czworonoga. Jest to związane z innym pH skóry człowieka i zwierzęcia. W przypadku skóry psa pH wynosi 7, a u człowieka 5,5.
  • Dopasuj kosmetyk do wieku psa – inny wybierz dla delikatnego szczeniaczka, a inny dla dorosłego czworonoga.
  • Jeśli Twój pies ma problemy skórne, przeprowadź kąpiel w szamponie dermatologicznym przepisanym przez lekarza weterynarii.

Jestem pewna, że jeśli zastosujesz się do moich rad, kąpiel Twojego psa będzie zabiegiem łatwym i bezstresowym zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Powodzenia!

Kornelia Jankowska, Groomerka