Jak prawidłowo witać się z psem?

Powitanie z psem – choć wydawać by się mogło, że to pozornie proste zadanie, które nie wymaga od nas skomplikowanych czynności, czasami może okazać się bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Wiele osób podczas witania się z czworonogiem, często nieświadomie, popełnia błędy, które mogą doprowadzić do bardzo groźnych sytuacji, czasami wręcz tragicznych w skutkach. W Internecie można znaleźć mnóstwo filmów, na których widać psy atakujące ludzi. Takie ataki często są właśnie wynikiem błędów człowieka i niestety niekoniecznie kończą się zadrapaniem lub lekkim ugryzieniem przez psa, ale znacznie poważniejszymi konsekwencjami w postaci głębokich ran.

Dlaczego psy atakują ludzi?

Aby pojąć istotę takiego zachowania czworonogów, przede wszystkim musimy zrozumieć, że sposób komunikacji psów zdecydowanie różni się od sposobu komunikacji międzyludzkiej.

Kiedy ludzie chcą być dla siebie mili i chcą się ze sobą przywitać, to najczęściej wykonują następujące czynności: uśmiechają się do siebie, podchodzą do siebie na wprost, patrzą sobie w oczy, nachylają się w swoją stronę i witają się. Ponieważ jest to nasz naturalny odruch, tak samo postępujemy w przypadku psów. Okazuje się jednak, że w świecie naszych czworonożnych przyjaciół obowiązują inne zasady.

Duży włochaty pies leży na dywanie z zabawką

U psów bowiem opisane wyżej sygnały pojawiają się, kiedy czworonogi sobie nawzajem grożą i rywalizują ze sobą. Takie zachowania bardzo często występują tuż przed walką, dlatego nasze ruchy i zachowanie psy mogą odczytywać jako zagrożenie i sygnał, że powinny się bronić.

Jakich zachowań wobec psów należy unikać?

Podczas szkoleń, w których czworonogi uczestniczą ze swoimi właścicielami, bardzo często można zaobserwować sposób, w jaki człowiek chwali psa. Właściciel wyciąga dłoń nad głowę pupila, patrzy mu prosto w oczy i pochyla się nad nim, aby go pogłaskać. W ten sposób postępuje wiele osób – niestety nie jest on prawidłowy. W takiej sytuacji pies wcale nie czuje się pochwalony, lecz wręcz przeciwnie – odczuwa dyskomfort i zagrożenie ze strony człowieka, co okazuje również swoim zachowaniem – kuli uszy, obniża sylwetkę, lekko mruży oczy, często kuli ogon lub odwraca głowę. Są to oznaki stresu i strachu. Pies nie czuje się pochwalony, a wręcz przeciwnie – skarcony.

Pamiętajmy zatem, że mowa ciała, która w naszym odczuciu wydaje się przyjazna, przez psa jest odbierana w zupełnie inny sposób.

W jaki sposób bezpiecznie witać się z psem?

1. Zawsze daj psu możliwość odejścia

Jeśli nawiązujemy kontakt z psem, witamy się z nim i głaszczemy go, to pies powinien być inicjatorem tej sytuacji, a nie my. Pupil powinien do nas podejść, a jednocześnie my powinniśmy dać mu możliwość wycofania się, kiedy tylko będzie miał na to ochotę, nie ograniczając go w żaden sposób.

Możemy to zobrazować w następujący sposób: my powinniśmy stać w miejscu jak pionek, a pies do nas podchodzi i zapoznaje się z nami. Taki mechanizm jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż sytuacja odwrotna, kiedy to my podchodzimy do zwierzęcia i inicjujemy kontakt. Zatem pozwólmy psu na inicjatywę i dajmy mu dużo swobody.

Człowiek wita się ze szczeniak z kokardą i obrożą na szyi

 

2. Obserwuj zachowanie psa

Jeżeli pies do nas podchodzi i obwąchuje nas, a my widzimy, że jest rozluźniony i oczekuje z naszej strony kontaktu, troszkę nas nawet zaczepia, „buja się”, będąc przy nas, to w tym momencie możemy zacząć go chwalić miłym tonem, mówiąc np. „Dobry pies!”, „Super!”, „Fajnie, że jesteś!” itp. Możemy też delikatnie pogłaskać go za uchem i podrapać w okolicy łopatek – są to bowiem strefy ciała, w których pies odbiera dotyk jako przyjemny.

Jednocześnie unikajmy sytuacji, w których pies do nas podchodzi, a my automatycznie nachylamy się nad nim, patrzymy mu prosto w oczy i wyciągamy rękę nad jego głowę. Takie zachowanie bowiem, nawet jeśli pies będzie miał przyjacielskie zamiary, może sprawić, że zwierzę się wystraszy i kontakt z nami będzie dla niego nieprzyjemny.

Pies doberman na spacerze w trakcie nauki komend, opiekun stoi z zabawką

Pamiętajmy także o dwóch zasadach. Po pierwsze, jeśli pies swoją mową ciała pokazuje nam, że chce więcej kontaktu, to mu go dajmy. Po drugie, jeśli widzimy, że pies jest spięty, wącha nas nerwowo, patrzy spode łba, jego mięśnie są napięte, porusza się bardzo wolno, kuli uszy lub odwraca lekko głowę od nas, to lepiej dajmy mu spokój i pozwólmy mu odejść. Prawdopodobnie bowiem nie jest to jeszcze czas, kiedy zwierzę jest w stanie nawiązać z nami bliższy kontakt.

 

3. Jeśli pies jest mały, usiądź

Jeśli mamy kontakt z małym psem typu chihuahua, cavalier king charles spaniel, yorkshire terrier itp., to niektórym pupilom łatwiej będzie się z nami zapoznać, jeśli usiądziemy na ziemi lub podłodze i pozwolimy im podejść do siebie. W przypadku witania się z małym psem reszta zasad się nie zmienia i pozostaje taka, jak te opisane powyżej, jednak nasze zachowanie ułatwi małemu psu kontakt z nami.

Dziewczynka kuca i wita się z psem na jego poziomie

Komunikacja jest pewnym dialogiem, w którym zawsze mamy nadawcę i odbiorcę. Dzisiaj poznałeś kilka podstawowych reguł, które ułatwią Ci kontakt z psem i pozwolą nawiązać z nim porozumiemie, tak po psiemu, czyli w jego języku. To kilka prostych zasad bezpieczeństwa, które zwykle pozwalają uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas powitania. Pamiętaj jednak, że nie z każdym psem będzie tak samo, dlatego najważniejsze jest to, aby obserwować zachowanie czworonoga, to, jak się czuje i jakie sygnały nam wysyła, a następnie odpowiednio je interpretować i dostosowywać do nich swoje reakcje. Powodzenia!

Piotr Wojtków, behawiorysta