Spis treści:
Znajdź właściwe miejsce
Większość z nas uwielbia letnie i ciepłe dni spędzać nad wodą. Wyjeżdżamy nad jeziora, stawy, morze i inne akweny. Zazwyczaj chcemy, aby towarzyszył nam pies, który równie chętnie bierze udział w tego typu wycieczkach. Warto więc nauczyć psa pływać! Zanim jednak przystąpimy do lekcji, powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce. Poniżej kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.
Łagodne zejście do wody
Wiele historii z pierwszej kąpieli kończy się panicznym machaniem łapami. Wszystko przez to, że zwierzak od razu trafił na głęboką wodę… Dlatego przyzwyczajaj psa stopniowo – najpierw brodzenie przy brzegu, następnie wchodzenie na nieco większą głębokość, aż docelowo pupil nie będzie miał gruntu pod łapami i zacznie pływać. Najlepiej sprawdzają się jeziora lub stawy z piaszczystym, niezbyt stromym zejściem.
Dno bez przykrych niespodzianek
Kolejna istotna kwestia to czyste dno pozbawione ostrych kamieni. Starajmy się też unikać miejsc często odwiedzanych przez imprezującą młodzież. Istnieje bowiem ryzyko, że na dnie zbiornika znajdują się odłamki szkła lub puszki, które mogą poranić łapki naszego pupila.
Czysta woda
Niektóre psy mają wrażliwą skórę. Zbiorniki z dużą ilością mułu i zanieczyszczeń bakteryjnych mogą wywoływać u nich stany alergiczne czy zapalne, jak również szereg innych problemów zdrowotnych. Dlatego unikaj zbiorników w środku miasta, stanowiących dekoracje okolicznych parków, szczególnie jeżeli są to zbiorniki nieprzepływowe.
Brak wodorostów
Sprawdź, czy w jeziorze lub stawie nie ma dużej ilości wodorostów, które mogą zaplątać się wokół psich łap. Po pierwsze jest to niebezpieczne, a po drugie – pupil może spanikować, gdy wplącze się w glony, i w ten sposób pierwsza lekcja pływania nabawi go traumy.
Bezwietrzna pogoda
Może to nie dotyczy wyboru miejsca, ale pogoda kształtuje taflę zbiornika, na którym będziesz uczył pupila pływania. Dlatego rozhulane morze w jesienny, wietrzny dzień nie będzie najlepszym wyborem. Wysokie fale i ich nieprzewidywalność mogą sprawić, że Twój pies się wystraszy i nie będzie chciał się zbliżyć do zbiornika. Dużo lepiej sprawdzi się spokojne jezioro lub staw – w bezwietrzny, ciepły dzień. Wtedy będziesz mógł stopniowo nauczyć zwierzaka wchodzenia na coraz głębszą wodę.
Zasady pierwszej lekcji pływania z psem
Gdy już wybraliśmy idealne miejsce na naukę pływania dla naszego psiaka, warto pomyśleć, jak przygotować się do pierwszej lekcji oraz jak ją przeprowadzić.