Pływanie z psem… pieskiem!

hero

Psy mogą być doskonałymi pływakami i wspaniałymi towarzyszami wodnych zabaw! Jednak do wody należy przyzwyczajać je stopniowo. W tym odcinku Piotr, razem z 11-miesięcznym briardem Bajzlem, pokaże Wam, w jaki sposób nauczyć psa pływać.

Zanim jednak przystąpisz do nauki, poznaj kilka zasad, o których warto pamiętać podczas pobytu nad wodą.

Przede wszystkim wybierz odpowiednie miejsce – takie, w którym będziesz mógł przyzwyczajać psa do wody stopniowo. Rozpocznij od powolnego zanurzania i pomału wchodź z pupilem na coraz większą głębokość. Zadbaj, aby wejście do wody było łagodne i piaszczyste, pozbawione kamieni i niebezpiecznych przedmiotów, które mogłyby zranić łapy czworonoga. Unikaj także miejsc, w których jest dużo wodorostów – łapy psa mogą się w nie bowiem zaplątać, co może wywołać u czworonoga panikę.

Do psich kąpieli niezbyt nadają się zbiorniki wodne znajdujące się w centrum miasta, które mogą być mocno zanieczyszczone. Muł czy różnego rodzaju bakterie mogą bowiem wywołać u psa alergie, stany zapalne lub inne problemy zdrowotne.

Pamiętaj również, aby cały czas kontrolować zachowanie psa. Niektóre z czworonogów zaczynają od razu przebierać łapami w wodzie i szybko oddalają się od właścicieli, ale nie umieją zawracać, dlatego już od pierwszych lekcji warto uczyć tego swojego pupila! W takiej sytuacji przyda się również komenda przywołania, które stosuje się podczas spacerów na lądzie. Nie zapomnij również o pływających zabawkach – nie tylko ułatwią Wam lekcje w wodzie, ale będą także zachętą dla czworonoga, aby dłużej w niej pozostał.

➡Poznaj szeroką ofertę przysmaków treningowych John Dog, które skutecznie zachęcą Twojego pupila do wspólnych treningów i zabaw w wodzie!⬅

Czas na ćwiczenia! Powyżej znajdziesz video instruktaż naszego behawiorysty – obejrzyj koniecznie.

DO TRENINGU PŁYWANIA BĘDĄ POTRZEBNE

  • smakołyki
  • nietonący aport-zabawka
  • odpowiednie miejsce z łagodnym zejściem i bezpiecznym, czystym dnem – bez kapsli i szkła

PLAN DZIAŁANIA

  1. Zachęć psa do wejścia do wody.
  2. Wejdź na głębszą wodę i zachęć psa do podążania za Tobą.
  3. Wydłuż dystans.

 

Pamiętaj! Jeśli Twój pupil boi się pływania lub nigdy tego nie robił, nie zaczynaj od głębokiej wody, lecz podziel ćwiczenie na etapy.

pływanie z psem - zachęć psa do wejścia do wody

KROK 1: ZACHĘĆ PSA DO WEJŚCIA DO WODY

Wejdź do wody i zachęć psa, aby do Ciebie podszedł. W tym celu możesz wykorzystać jego ulubione smakołyki. Podczas kolejnego wejścia stopniowo wchodź coraz głębiej. Pamiętaj jednak, aby nie forsować granicy!

pływanie z psem

KROK 2: WEJDŹ NA GŁĘBSZĄ WODĘ I ZACHĘĆ PSA DO PODĄŻANIA ZA TOBĄ

Zanurz się w wodzie tak, abyś Ty miał grunt pod nogami, a pies nie. Ustaw się równolegle do brzegu. Cofając się, zachęcaj pupila, aby płynął w Twoją stronę. Pamiętaj, że nawet 1 metr już jest sukcesem!

pływanie z psem - krok 3

KROK 3: WYDŁUŻ DYSTANS

Jeśli pies opanował wcześniejszy krok, możesz stopniowo wydłużać dystans. Są na to dwa sposoby: trenuj tak, jak w poprzednim etapie, stopniowo wydłużając dystans lub, jeśli Twój pies lubi aportować, rzuć mu nietonący aport i zachęć, aby po niego popłynął.

Pamiętaj, że wspólne pływanie możesz rozpocząć w momencie, kiedy jesteś pewien, że Twój pies nie boi się wody i nie stanowi dla Ciebie zagrożenia! Pamiętaj również, że każda rasa może inaczej reagować na naukę pływania, wiele zależy również od charakteru psa.