Co w trawie piszczy? Stworzenia, które mogą zaszkodzić psu

Spis treści:

Przyjemna przechadzka po lesie czy łące może się dla naszego buszującego nosem w trawie psiaka skończyć nieprzyjemnie. Leśne podszycie, pola czy łąki to siedliska wielu owadów i drobnych zwierząt, które psi nos może uznać za intruza i odpowiednio się z nim rozprawić. Na co należy uważać i jakie żyjątka stwarzają zagrożenie dla naszego psiaka?

Nie porzucaj psa wt

Atak z powietrza

O ile latająca po pokoju mucha nie wyrządzi psu większej krzywdy, tak jej niektórzy skrzydlaci krewni mogą okazać się dla pupila niebezpiecznym wrogiem. Na co należy uważać i do jakich owadów pies nie powinien się zbliżać?

Pszczoły – pozostawiają po użądleniu żądło, które należy jak najszybciej usunąć. Skutkiem może być reakcja uczuleniowa. W lżejszej formie w postaci swędzenia czy zaczerwienienia. Silniejszymi objawami będą już bolesne obrzęki.

Osy – ich użądlenie raczej nie wywołuje uczuleń, a owady te nie zostawiają w skórze żądła. Niemniej skóra w miejscu nakłucia może być podrażniona lub opuchnięta. Towarzyszy temu uczucie pieczenia i świąd.

Szerszenie – choć owad ten nie zostawia żądła, to starcie z nim jest dla psa najbardziej niebezpieczne i bolesne. Użądlenie często wywołuje wstrząs anafilaktyczny, a miejsce nakłucia jest solidnie opuchnięte i zaczerwienione.

Atak z lądu

Choć owady latające kuszą psiaka najbardziej, to również zwierzęta spacerujące po ziemi mogą stwarzać zagrożenie. Na co być wyczulonym?

Mrówki – pogryzienie przez nie wygląda jak nakłuwanie raz przy razie skóry igłą. Miejsca te swędzą i pieką. Mrówki najczęściej gryzą okolice skóry brzucha i pachwin, gdyż te są najlepiej dostępne dla tych owadów, gdy pies wyleguje się na trawie.

Kleszcze – gryzą bezboleśnie, mogą przenosić wiele niebezpiecznych dla życia i zdrowia pupila chorób. Najczęściej atakują okolice pyska, głowy, pachwin, skóry brzucha.

Pająki – o ile zwykłe pogryzienie kończy się zazwyczaj małym zaczerwienieniem i swędzeniem, to jednak mogą zdarzyć się bardziej problematyczne pokąsania przez pająki jadowite.

Węże i żmije – w przypadku ukąszenia przez gatunki jadowite może dojść do zgonu zwierzaka. W Polsce występuje jadowita żmija. Jeżeli ugryzie psa, to powinien trafić jak najszybciej pod opiekę weterynarza. Jako odtrutkę stosuje się antytoksynę. Śmiertelność psów zależy od ilości wpuszczonego jadu oraz wielkości psa.

Jadowite ropuchy – w Polsce szara i zielona. Złapanie ropuchy w pysk przez psa powoduje podrażnienie tkanek jamy ustnej oraz ślinotok. Może wywołać też objawy neurologiczne, wymioty, apatię.