4 sposoby na podanie psu tabletki

O tym, jak kłopotliwe bywa podanie psu lekarstwa w formie tabletki, wie każdy psiarz. Najczęściej, bo nawet kilka razy do roku, podajemy swoim czworonogom środek na odrobaczanie. Jedną z postaci tego leku są tabletki i kapsułki, których pod żadnym pozorem nie wolno rozkruszać. No i mamy problem, bo jak przekonać psa, żeby zjadł coś o nieatrakcyjnym, gorzkim smaku?

Leki, które podajemy naszym psom, mogą mieć formę zastrzyków, płynnej substancji lub tabletki. O ile w dwóch pierwszych przypadkach podanie lekarstwa nie powinno być kłopotliwe, o tyle z tabletkami bywa trudniej. Nieraz trzeba wykazać się nie lada kreatywnością, by zachęcić, zmusić lub przechytrzyć czworonoga… Poniżej więc znajdziecie kilka podpowiedzi, jak podać psu tabletkę.

TABLETKI, KTÓRE MOŻNA KRUSZYĆ

Zdecydowanie najłatwiejsze jest podanie psu tabletki, którą można rozkruszać. Jeśli nie mamy pewności, czy możemy to zrobić w przypadku danego leku, koniecznie zajrzyjmy do ulotki lub poradźmy się weterynarza. Niektóre lekarstwa po prostu muszą być podane w całości, aby prawidłowo zadziałały. Jeżeli upewniliśmy się już, że rozkruszenie tabletki nie osłabi w żaden sposób jej działania, mamy parę sposobów, aby podać ją psu.

1. ROZGNIECENIE

Rozkrusz tabletkę, aby powstał z niej proszek. Możesz do tego użyć moździerza albo sztućców – wystarczy umieścić lek na jednej łyżce i docisnąć go od góry drugą. Lekarstwo w takiej postaci można wymieszać z niewielką ilością mokrej karmy, ugotowanych i przetartych warzyw czy odrobiną serka lub jogurtu. Można dodać odrobinę tłuszczu, np. oleju z pestek winogron. Gotową papkę umieść w miseczce lub pozwól zwierzakowi zlizać ją bezpośrednio z łyżki. Smak tabletki będzie niewyczuwalny. Ta metoda działa przede wszystkim w przypadku zdrowych psów oraz chorych, ale mających w miarę dobre samopoczucie.

Niektóre psy w czasie choroby nie mają apetytu i pozostają obojętne na wszelkie próby zachęty do jedzenia. Czasem wręcz nie mają siły jeść. Wówczas proszek możesz wymieszać z wodą. Powstałą mieszaninę pobierz strzykawką. Poproś drugą osobę o przytrzymanie psa. Jeśli nie masz nikogo do pomocy, możesz przyprzeć go do ściany. Strzykawkę umieść w pyszczku i skieruj w prawo lub w lewo. Delikatnie aplikuj miksturę, poruszając strzykawką w górę i w dół, aby wywołać u psa odruch połykania. Upewnij się, że połknął wszystko lub prawie wszystko.

2. MAŁYMI KROCZKAMI

Jeżeli pies ma energię i apetyt, możesz spróbować podać mu tabletkę partiami. Podziel lek na kilka mniejszych części i każdą z nich umieść w niewielkim kawałku psiego kabanosa lub podobnego – miękkiego i niecodziennego – przysmaku. Teraz możesz pobawić się ze swoim czworonogiem np. w „podaj łapę”. Po poprawnej reakcji na komendę, nagradzaj psa smakołykiem. Dwa pierwsze kęski – na rozbudzenie apetytu – mogą być bez „niespodzianki”, w kolejnych ukryj lekarstwo.

jak podać psu tabletki

TABLETKI, KTÓRYCH NIE MOŻNA KRUSZYĆ

Istnieje sporo psich medykamentów, które trzeba podać w całości w formie tabletki lub kapsułki, bez rozkruszania. Dla nas to prawdziwe wyzwanie, bo niektóre psy mają nieprawdopodobną wręcz umiejętność wyczuwania leku w pokarmie i potrafią wyjeść z miski wszystko, omijając jedynie tabletkę.

1. SMAKOWITE POZORY

Mamy większą szansę na to, że psinka zje swój posiłek szybko i bez zastanowienia, jeżeli będzie wyjątkowo głodna, a to, co znajdzie w misce – wyjątkowo pyszne. Psy z reguły nie gryzą dokładnie pokarmu, a co dopiero, gdy w brzuchu pusto. Najlepiej wiesz, czym skusić swojego czworonoga, jednak ważne jest, aby konsystencja pożywienia była dosyć zwarta. Dla niektórych psów takim niecodziennym i smakowitym kąskiem jest mięso w galarecie, dla innych – pasztet. Jeśli nie masz pomysłu, jakie przysmaki przygotować, poradź się weterynarza. Ukryj tabletkę w pokarmie i obserwuj jedzącego psa. Upewnij się, że połknął lekarstwo.

sposoby na podanie psu tabletki

2. ZAMKNIJ OCZY, OTWÓRZ BUZIĘ

To metoda skuteczna, ale zarazem ostateczna. Wielu z nas wolałoby uniknąć karmienia przymusowego, czyli wkładania tabletki do psiego pyska na siłę, ale kiedy wszystko inne zawodzi, niestety pozostaje tylko ta metoda… albo zastrzyki u weterynarza. Z dwojga złego podanie psu lekarstwa w domu jest mniej stresujące.
Przyprzyj psa do ściany, aby łatwiej było go przytrzymać, lub poproś kogoś o pomoc. Umieść dłonie na policzkach pupila i delikatnie wciśnij palce między dolną i górną szczękę. W ten sposób psinka samoistnie rozluźni żuchwę. Umieść tabletkę za zębami swojego czworonoga – możesz użyć specjalnego aplikatora, ale nie jest to konieczne. Zamknij i przytrzymaj psu pysk, po czym przechyl jego głowę do góry i przez kilka do kilkunastu sekund masuj jego gardło – wywoła to odruch przełykania. Obserwuj psa przez następne kilka minut, aby mieć pewność, że lekarstwo nie wylądowało gdzieś na dywanie!