Książki o psach i dla psów – TOP6 wg behawiorysty i fizjoterapeutki

Nie ma nic przyjemniejszego niż zanurzenie się we wciągającej lekturze w ulubionym fotelu. Jeśli znudziły Ci się już kryminały, a chciałbyś poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć wiedzę, która może ułatwić kontakt i komunikację z naszymi zwierzakami – świetnie trafiłeś! Wybraliśmy 5 książek, które według nas są świetnym źródłem wiedzy i pomogą zarówno tym, którzy dopiero przyjęli pod swój dach kota lub psa, jak i tym, którzy dzielą z nimi życie już od dłuższego czasu. Poznaj nasze rekomendacje!

TOP 3 Piotra Wojtkowa

W poniższym zestawieniu książek, które Wam polecam, znalazły się nie tylko pozycje, które zainteresowały mnie prywatnie, ale też takie, które miały związek z tym, czym się zajmuję, i miały wpływ na moją pracę behawiorysty psów.

Siła Nawyku

Autor książki: Charles Duhigg

Pierwsza z nich to „Siła nawyku” autorstwa Charlesa Duhigga, mówiąca o tym, jak rolę pełnią nawyki w naszym życiu. Jest to książka, która generalnie mówi o naszych codziennych rytuałach, zdobywaniu pozycji zawodowej itd., ale ja chciałbym odnieść to do psów. Psy kształtują swoje nawyki bardzo podobnie do ludzi, a ja jako behawiorysta pracuję właśnie nad takimi psimi szablonami zachowań. Jeśli mamy zwierzaka, który szczeka na inne psy podczas spaceru, to jest to jego nawyk. Marzeniem opiekuna wówczas jest oduczyć tego pupila. Natomiast ja zawsze staram się zbudować nowy nawyk w miejsce starego, bo tak jest dużo łatwiej poradzić sobie z problemem. Gdy mówimy o nawyku, to zachowanie, jak przywołane tu reagowanie szczekaniem na mijanego psa, jest jego ostatnim elementem. Zazwyczaj jest cały schemat wyzwalaczy, które owocują tym zachowaniem i w przypadku takiego psa wyzwalaczem jest też zachowanie opiekuna – komendy podniesionym głosem, które mają na celu uspokoić psa, ale przynoszą odwrotny skutek, skracanie smyczy, trzymanie jej mocno itd. Tak naprawdę takie zachowanie nakręci psa i doprowadzi go właśnie do szczekania na mijane osobniki. Możemy przykładowo pracować z opiekunem nad tym, aby gdy ten widzi innego psa na horyzoncie, luzował smycz i np. wyjął zabawkę do przeciągania. Pies prawdopodobnie ją chwyci i razem, trzymając zabawkę, przeciągając się ze swoim pupilem mijamy obcego czworonoga. Tym sposobem wykształcamy nowy nawyk.

Polecam bardzo rozdział poświęcony silnej woli. Autor mówi o tym, że swoją silną wolę można trenować jak mięśnie. Ale przecież, gdy uprawiamy aktywność fizyczną i np. 10 razy podniesiemy sztangę, to ten 11 raz możemy mieć już ogromny problem ją podnieść. Tak samo jest z powstrzymywaniem się przed czymś – w pewnym momencie nasza wola osłabnie i ulegniemy pokusie. Przenosząc to na psa – i znów weźmy przykład psa, który szczeka na inne na spacerach – jeśli kolejno minie dwa psy, które go oszczekają lub będą próbować szukać z nim kontaktu, a on zachowa spokój, mimo, że cała sytuacja jest dla niego stresująca, to może być tak, że przy trzecim psie już się nie powstrzyma i zareaguje agresją. Zatem nie utrzyma swojej silnej woli do końca. Nauczenie opiekuna takiego spojrzenia na to zachowanie psa, zrozumienie, że skoro dwa razy pupil się powstrzymał, to kolejny raz może być trudniej i warto mu pomóc uniknąć konfrontacji z trzecią taką sytuacją, np. poprzez zmianę miejsca spaceru na spokojniejsze, to cenna wskazówka płynąca z tej części książki.

Bystre zwierzę

Autor książki: Frans De Waal

Kolejna lektura, którą uwielbiam, tak zresztą jak jej autora Fransa De Waala, to „Bystre zwierzę”. De Waal użył sformułowania, że większym zagrożeniem w kontekście dobrostanu zwierząt i ludzkich relacji z nimi jest antropozaprzeczenie niż antropomorfizacja. Antropozaprzeczenie oznacza odebranie zwierzętom możliwości odczuwania ludzkich emocji i jest w opozycji do antropomorfizacji, czyli nadawania zwierzętom cech ludzkich. Jako człowiek, który tyle lat pracuje z psami, jestem zdania, że mają one zdolność odczuwania bardzo podobnych do ludzkich emocji. I tu np. świetnym przykładem jest uczucie zazdrości. Gdy pies staje w obronie opiekuna, to mówi się, że broni dostępu do cennego zasobu. Ale prawda jest też taka, że pupil, widząc innego psa podbiegającego do jego ukochanego opiekuna, odczuwa po prostu zazdrość. Zazdrość to z kolei pierwotna emocja, która służy temu, byśmy tworzyli złożone i trwałe relacje społeczne. W książce tej jest dużo rozważań na temat bardziej złożonych emocji, np. odczuwania poczucia winy przez zwierzęta. Szczerze ją polecam osobom, które chcą zagłębić się w zwierzęce emocje i lepiej je zrozumieć. Jeśli kogoś jeszcze nie przekonałem, chciałbym tu przytoczyć jedno zdanie z „Bystrego zwierzęcia”: Antropomorfizm nie jest aż tak problematyczny, jak się często uważa, protestowanie przeciwko niemu w imię obiektywizmu naukowego nierzadko wynika ze skrytego nastawienia przeddarwinowskiego, czyli nieumiejętności pogodzenia się z myślą, że ludzie są też zwierzętami.  To zdanie otwiera oczy na to, że skoro my, ludzie, jesteśmy zwierzętami, mamy bardzo podobną konstrukcję mózgu do wielu gatunków i odczuwamy różne emocje, to przecież inne zwierzęta również mogą mieć tę zdolność.

Porozumienie bez przemocy

Autor książki: Marshall B. Rosenberg

Ostatnia książka to „Porozumienie bez przemocy” Marshalla B. Rosenberga. Jestem behawiorystą psów, ale moja praca to tak naprawdę głównie praca z ludźmi: klientami oraz moimi pracownikami, czyli kilkunastoosobowym, fantastycznym zespołem specjalistów. Ta książka zwróciła moją uwagę na to, jak podchodzić do innych w takich relacjach międzyludzkich w pracy. Nauczyła mnie, aby innego człowieka nie oceniać. Np. w pracy z opiekunem psa agresywnego, nawet jeśli zauważam błędy, które popełnił, to moim priorytetem jest próba wczucia się w jego sytuację, postawienia się na jego miejscu, wyobrażenia sobie, jak musi się czuć, gdy np. jego pupil oszczekuje przechodniów, a oni odbierają go jako osobę, która nie potrafi wychować swojego psa, co zapewne jest sporym stresem. Staram się wówczas empatyzować z tą osobą, pokazywać, że rozumiem jej problem, to skraca dystans. Gdy pracuję z problematycznym czworonogiem, muszę pamiętać, że moim odbiorcą nie jest pies, ale właśnie jego opiekun i bardzo istotne jest, abyśmy nawiązali dobrą relację. Ta książka uczy nawiązywania relacji i dobrego radzenia sobie w stosunkach interpersonalnych, a ponieważ nie tylko zawód psiego behawiorysty, ale praca zdecydowanej większości z nas opiera się na kontakcie z drugim człowiekiem, to polecam ją każdemu.

Jak wspomniałem wcześniej, moje top 3 to spektrum książek, które kształtowały mnie jako behawiorystę, nie znajdziecie tu żadnych powieści, ale jeśli szukacie ciekawej, nietuzinkowej wiedzy o psach i ludziach, to na pewno się nie rozczarujecie!

Przy kobiecie trzymającej książki stoi mały Munsterlander.

TOP 3 PAULI GUMIŃSKIEJ

Ze względu na obszar pracy z psami, jakim się zajmuję, czytam dużo literatury poświęconej układowi ruchu psów, ale zarówno pod kątem zawodowym, jak i jako właścicielka kilku psiaków interesuję się także szeroko pojętą dbałością o dobrostan czworonogów, zatem tu chciałabym przytoczyć dwie książki temu poświęcone oraz pewną wzruszającą powieść.

Na psa urok. Proste rozwiązania trudnych problemów

Autor książki: Magda Łęczycka-Mrzygłód

Pierwsza pozycja, którą chciałabym polecić, to książka dla każdego odbiorcy dzielącego życie z psem! To „Na psa urok. Proste rozwiązania trudnych problemów” autorstwa Magdy Łęczyckiej-Mrzygłód. Przepięknie wydana książka ze świetnej jakości zdjęciami i przemyślaną oprawą graficzną. Znajdziemy w niej rozdziały poświęcone najczęstszych problemom, z którymi zmagają się właściciele psów. Co odróżnia tę pozycję od innych? Zwięzła forma poradnika, z którego od razu możemy się dowiedzieć, jak pracować ze swoim psem, żeby w naszym wspólnym życiu było jak najmniej problemów. Autorka wielokrotnie zaznacza jednak, że rozwiązywanie wielu problemów może wymagać od nas dużego zaangażowania i czasu, bo sposoby, które poleca, nie zadziałają jak magiczna różdżka. Świetnie odnosi się do tematu zastępowania kłopotliwych zachowań naszego psa nowymi – takimi, które wspólnie wypracujemy i które będą nam, jako opiekunom, odpowiadać. Nie jest to książka, którą czytelnik musi przeczytać od deski do deski – forma poradnika pozwala nam wyszukiwać konkretne informacje w różnych rozdziałach, a często pojawiają się też wskazówki, do którego miejsca w książce jeszcze zajrzeć, by uzupełnić wiedzę na temat danego problemu i strategii działania potrzebnej do jego rozwiązania.

Słuchając psa

Autor książki: Zosia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków

Następna książka to tytuł, który często polecam osobom szukającym aktualnej, rzetelnej i przystępnej wiedzy o obsłudze i zrozumieniu psiego domownika. „Słuchając psa” Zosi Zaniewskiej-Wojtków i Piotra Wojtkowa, którego chyba trochę już znacie. 😉 Jeśli oprócz rad i wskazówek co do wychowywania swojego czworonoga interesuje nas zrozumienie jego zachowania, to trafiliśmy pod idealny adres. Autorzy w bardzo przystępny sposób tłumaczą zawiłości psiego umysłu, a zrozumienie, czym dla psa jest funkcjonowanie w naszym ludzkim, cywilizowanym świecie, może być kluczowe dla stworzenia zgranej rodziny, w której opieka nad psem będzie przyjemna i satysfakcjonująca. Psie zachowania często są przez nas błędnie interpretowane, a dzięki tej pozycji możemy poznać ich znaczenie, co najczęściej jest wręcz niezbędne do pracy z naszym czworonogiem np. nad zmianą kłopotliwych spacerowych nawyków. Lektura tej książki może uwrażliwić nas na obserwowanie własnych zwierzaków, co jest niesamowicie inspirującym doświadczeniem podczas wspólnych codziennych aktywności. Staranne wydanie, prosta i czytelna oprawa graficzna oraz świetnej jakości zdjęcia dopełniają przyjemności obcowania z tą lekturą.

Marley i ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata

Autor książki: John Grogan

Ostatnia książka, trochę przewrotnie, będzie przyjemną i ciepłą powieścią: „Marley i ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata” John Grogana. Pierwszy raz czytałam tę książkę jako nastolatka zakochana w pieskach, a kolejny raz już jako świadomy właściciel kilku psów, kiedy moje życie zawodowe zaczęło być ściśle związane z tymi zwierzakami. Za każdym razem zauważałam inne aspekty tej powieści i zapamiętałam inne szczegóły, ale jedno pozostało niezmienne – wzruszenie i emocjonalne zaangażowanie w życie tej psio-ludzkiej rodziny. To, co najbardziej pozostało mi w pamięci, to determinacja właścicieli Marleya, by sprostać oczekiwaniom, jakie społeczeństwo stawia „grzecznym psom”, następnie ciężka wytężona praca podczas odchowywania szalonego psiego nastolatka, aż wreszcie – akceptacja i pełna odpowiedzialność za życie czworonoga, który stał się członkiem rodziny. Polecam tę pozycję, ponieważ pod fabułą wzruszającej powieści obyczajowej ukrywa wiele głębszych aspektów życia z psem z wszystkimi jego wadami i zaletami. Świetna lektura na zimowe wieczory pod kocykiem i oczywiście z psem u boku. 🙂 Tytuł może Wam być już nieco znajomy, bo na podstawie tej powieści powstał film „Marley i ja”, równie uroczy i wzruszający jak książka. Każdy psiarz odnajdzie w tej historii trochę z siebie!

Jak widzicie, wśród propozycji naszych ekspertów znalazło się dużo książek z merytoryczną i pasjonującą wiedzą, ciekawostkami oraz niezwykłymi opowieściami. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie i sięgnie po któryś z tych topowych tytułów. Wasze psiaki na pewno też na tm mocno skorzystają!

JOHN DOG POLECA

Rozmowy z kotem

Autor książki: Małgorzata Biegańska-Hendryk

Rozmowy z kotem to najnowsza publikacja Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk. Autorka z wykształcenia jest technikiem weterynarii, zoodietetyczką kotów oraz behawiorystką, doradzającą na co dzień opiekunom kotów i uczącą, jak można lepiej poznać i zrozumieć potrzeby naszych zwierząt. Uczestniczyła w wielu inicjatywach i konferencjach. Włącza się w przeróżne projekty – od tych skierowanych do dzieci (np. gra edukacyjna SuperQUIZ Koty), aż po utworzenie we współpracy z Wyższą Szkołą Europejską w Krakowie autorskiego kierunku studiów podyplomowych: behawiorystka zwierząt towarzyszących – koty. Wraz z grupą specjalistów dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą ze studentami.

W Rozmowach z kotem znajdziemy nie tylko solidną, merytoryczną dawkę wiedzy, ale również prawdziwe historie kotów i ich opiekunów. Jeśli się zastanawiasz, jak zrozumieć kota lub jak doskonalić komunikację z nim – to doskonała propozycja dla Ciebie. Dowiesz się z niej, na czym tak naprawdę polega rola opiekuna kota, a dodatkowo znajdziesz konkretne i pomocne wskazówki dotyczące pielęgnacji zwierzęcia.  Autorka dzieli się również wiedzą z zakresu zdrowia – od dosyć podstawowych kwestii, typu jak karmić kota, aż po tematy związane z opieką nad kotem starszym, nad kotami z niepełnosprawnością, traumą, zdrowia. Autorka nie stroni również od trudnego tematu, jakim jest odejście kota – znajdziemy tutaj rozwiązania naszych dylematów, ale też nieco informacji o kociej żałobie i wskazówek, jak pomóc naszym podopiecznym w trudnych momentach.

Książkę kupisz TUTAJ.

Jak to ugryźć? Czyli pies w domu

Autor książki: Magdalena Łęczycka-Mrzygłód

Jeśli nie znacie jeszcze autorki książki, radzimy zapamiętać to nazwisko! Magdalena Łęczycka-Mrzygłód jest z wykształcenia zootechniczką. Zawodowo spełnia się jako behawiorystka zwierzęca, trenerka psów, instruktorka. Na co dzień oferuje szeroką pomoc opiekunom psów – od szkoleń, przez webinary, po indywidualne konsultacje. Chętnie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

Jak to ugryźć? Czyli pies w domu zasługuje na szczególną uwagę ze względu na nowatorską kompozycję. Nie znajdziesz tutaj suchej teorii, a proste wyjaśnienia i łatwe do wdrożenia rozwiązania problemów wychowawczych. Z książki dowiesz się, co zrobić, gdy Twój pies nie umie zostawać sam w domu albo szczeka na dźwięk domofonu czy kroków na klatce. Z krótkimi planami treningowymi rozwiążesz problem nadmiernej ekscytacji przy wizycie gości, bronienia swoich zasobów, dowiesz się, jak reagować podczas sylwestrowych nocy czy burzy. Do książki dołączonych jest 10 filmów instruktażowych, w których autorka dokładnie pokazuje przebieg planów treningowych i tłumaczy, jak pracować z psem.

Ta pozycja wprowadzi do Waszego życia ład i spokój. Treści mogą być przydatne dla opiekunów zarówno szczeniaków, jak i starszych psów.

Książkę kupisz TUTAJ.

 

Na psa urok. Proste rozwiązania trudnych problemów

Kolejna świetna propozycja autorstwa Magdaleny Łęczyckiej-Mrzygłód. Jeśli planujesz zostać opiekunem psa – warto rozpocząć tę przygodę właśnie od tej lektury. Dowiesz się, jak dobrać rasę do swoich preferencji, trybu życia i charakteru oraz  jak przygotować się do roli opiekuna. To również bogate źródło wiedzy dla właścicieli psów, którzy borykają się z problemami wychowawczymi. Czasem, mimo całej miłości i oddania, nie zauważamy sygnałów, które wysyła nam pupil. Autorka pomaga zrozumieć i przewidywać zachowania psa i wyjaśni, jak złe nawyki zastępować dobrymi. Jeśli brakuje Ci pomysłu, jak aktywnie i przede wszystkim atrakcyjnie spędzać czas z psem, znajdziesz tutaj nieocenione podpowiedzi. Dodatkowo książka wzbogacona jest o kody QR, które przekierowują do pomocnych filmów instruktażowych!

Książkę kupisz TUTAJ.

 

Szczeniak. Wychowanie w bliskości

Tym razem lektura skierowana głównie do opiekunów szczeniaków lub do osób, które przymierzają się do roli psich opiekunów. Niewątpliwie wychowanie małego psa to ogrom pracy i czasu. Każdy pies jest inny – to nie ulega wątpliwości – lecz dzięki wnikliwej obserwacji, zrozumieniu, co pupil komunikuje danym zachowaniem, można wdrożyć konkretne plany działania, które doprowadzą nas do szczęśliwego i harmonijnego życia. Autorka przytacza swoją historię życia ze szczeniakiem, opowiada, na jakie problemy natrafiła i jak je rozwiązała.

W tej książce znajdziesz wiele wskazówek i porad, które pomogą Ci w wychowaniu szczeniaka. Lekturę wzbogacają liczne propozycje treningów, zdjęcia, rysunki i infografiki. Jest też wszystko, co ułatwi Ci praktyczną pracę z psem – dzienniczek treningowy, filmy, kwestionariusze i plannery. Wraz z książką otrzymujesz komplet przydatnych narzędzi, które sprawdzą się podczas Waszej wspólnej pracy.

Książkę kupisz TUTAJ.

W harmonii z psem

Autor książki: Zofia Zaniewska-Wojtków, Piotr Wojtków

Piotra nie trzeba nikomu w John Dogu przedstawiać, ale jeśli komuś umknęła ta postać – czas najwyższy to zmienić! Zosia i Piotr są trenerami i behawiorystami, chętnie dzielą się swoją wiedzą – zarówno z przyszłymi trenerami i specjalistami, jak i z opiekunami psów. Piotr od lat współpracuje z marką John Dog – pokazuje, jak efektywnie ćwiczyć ze swoim psem i jak rozwiązywać wiele problemów wychowawczych.

W harmonii z psem to już trzecia książka Zosi i Piotra, która jest interaktywną propozycją z zakresu komunikacji psów i tworzenia ze swoim pupilem dobrej, klarownej relacji. W warstwie tekstowej otrzymujesz dokładne opisy zachowania psów, natomiast zawarte w publikacji kody QR odsyłają do filmików, które obrazują konkretne sytuacje. Jak ta książka przełoży się na Twoje funkcjonowanie z psami? Przede wszystkim lepiej poznasz ich świat, będziesz lepiej komunikować się ze swoim pupilem. Przeczytasz tu o najczęstszych przyczynach nieporozumień między Tobą a psem i dowiedz się, jak interpretować psie zachowania. Zgłębisz temat stawiania granic, stresu u psa i procesów samoregulacji. Co ciekawe, lekturę kończy test, z którego dowiesz się, w jakich obszarach jeszcze musisz popracować, by być mistrzem komunikacji z psem.

Książkę kupisz TUTAJ.