Nad morze z psem – seria pies w podróży

Planujemy wycieczkę

Gdy decydujemy się na urlop nad morzem, prawie zawsze pojawia się problem wchodzenia z psem na plażę. O ile w chłodnych porach roku raczej nikt nam nie zwróci uwagi, o tyle latem narażamy się na złowrogie spojrzenia plażowiczów, a nawet na mandat. Jeżeli więc planujesz urlop w okresie wakacyjnym, wybierz rejon poza strefą turystyczną. Staraj się omijać wczasowiska tętniące życiem, gdzie urlopowicze są nastawieni raczej na dobrą zabawę do rana niż na spokojne spacery plażą. Twoim celem powinny stać się pensjonaty na uboczu, agroturystyka lub campingi. Im większy jest Twój zwierzak, tym bardziej unikaj zatłoczonych miejsc. Pamiętaj, że na części plaż obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jeżeli jednak zależy Ci na pobycie w typowym nadmorskim kurorcie, to wybierz miejscowości, gdzie znajdziesz „psie plaże”. Tylko wtedy będziesz mógł pozwolić swojemu pupilowi na pełen relaks i wolność – pozwalać mu biegać po plaży i kąpać się w morzu.

Poniżej prezentujemy mapkę, która podpowie Wam, gdzie na Wybrzeżu znajdziecie plaże dla psów.

plaże dla psów nad morzem - mapa

Przygotowujemy psa

Koniecznie musimy zabezpieczyć psa przed kleszczami – w lasach nadmorskich i parkach czyhają one na ofiary nie mniej niż w górach czy na równinach. Uwaga! Należy pamiętać, że jeżeli używamy obroży ochronnej, to powinna być ona z serii wodoodpornej! Nawet gdy nasz zwierzak nie jest fanem pływania, to nie mamy gwarancji, że podczas spaceru wzdłuż brzegu nie zaskoczy go nagle fala i nie zmoczy mu futra. Aczkolwiek nawet taką wodoodporną obrożę w przypadku wyjazdu nad morze lepiej wymienić na krople czy tabletki, gdyż słona woda szybko osłabi jej działanie. Psiaki długowłose przed wyjazdem warto przystrzyc. Nadmorski klimat sprzyja kołtunieniu się włosów i powstawaniu dredów.

Nad morze z psem

Pakujemy walizki

Co zabrać dla psa nad morze? Pakujemy wszelkie niezbędne rzeczy – od misek, przez kocyk, psią książeczkę, po karmę. Z dodatkowych przyborów, jakie mogą być użyteczne nad morzem, przyda się długa smycz treningowa, parasol przeciwsłoneczny. Jeżeli planujesz pływać z psem łódką czy kajakiem, weź również kapok. Jeśli sierść zwierzaka ma tendencję do plątania się, spakuj odżywkę do rozczesywania i szczotkę. Niezbędne mogą się okazać również chusteczki do czyszczenia psich uszu i sierści oraz krople do oczu – w przypadku zapiaszczenia uszu czy spojówek. Dla psich golasów niezbędny jest krem z filtrem!

z psem nad morze

Komfortowy pobyt z psem nad morzem

Aby wyjazd z psem nad morze obył udany, powinniśmy uszanować prawo innych turystów do spokojnego odpoczynku. Psią toaletę załatw przed wejściem na plażę – pamiętaj o zakazie wchodzenia na wydmy i sprzątaniu po pupilu! Pilnuj, by włochacz nie sypał piaskiem na plażujące osoby ani nie otrząsał się z wody na bawiące się przy brzegu dzieci. Jeżeli na plaży jest tłoczno, to nie spuszczaj zwierzaka, tylko trzymaj go na długiej lince. Na bieganie luzem i kąpiele możesz udać się z nim późnym popołudniem, gdy plaża opustoszeje. Dzięki temu unikniesz złośliwych uwag turystów i tłumaczenia się strażnikom miejskim czy policji z tego, że Twój milusiński nasiusiał na czyjś parawan albo przewrócił dziecko.

Jeśli chodzi o stołowanie się na mieście, to na szczęście coraz więcej lokali jest przyjaznych zwierzakom. Jednak w szczycie sezonu, kiedy stoliki są bardzo stłoczone, obecność psów nie jest zbyt dobrze postrzegana przez pozostałych klientów. W restauracjach staraj się zajmować miejsca na uboczu, najlepiej w ogródku – zwłaszcza gdy Twój psiak należy do ras uznawanych za niebezpieczne lub zwyczajnie jest duży. Jeżeli jest taka możliwość, to wynajmij dom letniskowy z ogrodzonym terenem. Wówczas możesz sam przygotowywać posiłki lub zamawiać je telefonicznie, a pupil będzie mógł do woli biegać po ogrodzie.

pies na plaży

Na co należy uważać

Pamiętaj, że wakacje nad wodą bywają niebezpieczne! Pies nie zdaje sobie sprawy z siły morskich fal. Nie przeceniaj umiejętności pływackich swojego psiaka. Jeżeli morze nie jest idealnie spokojne, to pozwalaj mu kąpać się jedynie przy brzegu i trzymaj go na lince. Nie powinna być zbyt długa, by pies nie zaplątał się w nią podczas pływania. Raczej odpuść rzucanie aportu – futrzak może się niechcący napić słonej wody i sensacje żołądkowe gotowe. W upalne dni nie pozwalaj pupilowi wskakiwać do zimnej wody. Tutaj obowiązuje taka sama zasada jak w przypadku ludzi, czyli stopniowe ochładzanie ciała, aby uniknąć szoku termicznego. Tak samo pilnuj, by psiak nie leżał zbyt długo na słońcu i się nie odwodnił. Podczas plażowania osłoń go parasolem, a psa bez włosów nasmaruj kremem z filtrem. Zapewnij zwierzakowi miskę ze świeżą (oczywiście nie słoną!) wodą.