Chociaż psy to prawdziwi przyjaciele ludzi i towarzyszą nam już od kilku tysięcy lat, to wciąż niektóre z ras uznawane są za wyjątkowo groźne, czy też agresywne. Czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta – oprócz wrodzonych predyspozycji psa liczy się przede wszystkim wychowanie i czynniki środowiskowe. Stworzyliśmy krótkie kompendium wiedzy, by przybliżyć Wam ten temat jak najlepiej!
Spis treści:
Rasy uznawane za agresywne
Warto zacząć od faktu, że niektóre rasy psów są same w sobie uznawane jako agresywne. Zastanawiacie się dlaczego? I tu pojawia się pierwsze zaskoczenie, ponieważ wynika to z polskiego prawa! Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało w 2003 roku Rozporządzenie w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Znajdziemy w nim między innymi przepis, że do hodowli lub posiadania psa jednej z wymienionych ras potrzebne jest specjalne zezwolenie. Ponadto właściciel takiego czworonoga powinien zadbać, by podczas spaceru na publicznym, nieogrodzonym terenie miał on kaganiec i był prowadzony na smyczy. W dokumencie znalazło się aż 11 różnych ras – jedne całkiem popularne w naszym kraju, a inne odrobinę egzotyczne. Zobaczcie sami!
Rottweiler
Te niezwykle inteligentne psy to urodzeni wojownicy! Posiadają mnóstwo energii i bardzo przywiązują się do właściciela, a także do terenu, który uważają za swój. Kiedy ktoś wtargnie na ich terytorium lub uznają go za agresora w ciągu sekundy mogą być gotowe do walki. Uznawane są za niezwykle agresywne, jednak doświadczony właściciel nie powinien mieć problemu z odpowiednim wychowaniem. Potwierdza to popularność tej rasy w Polsce i nie tylko. Aby pies nie był nadmiernie agresywny kluczowe jest szkolenie i przyzwyczajanie do obecności innych ludzi oraz psów już od wieku szczenięcego.
Moskiewski pies stróżujący
Pokaźnych rozmiarów rasa powstała w Rosji całkiem niedawno, bo dopiero w drugiej połowie XX wieku. Jej wzorzec opracowano jeszcze później – w roku 1985. Należący do molosowatych pies posiada doskonale rozwiniętą muskulaturę. Przedstawiciele rasy charakteryzują się silnym przywiązaniem do swojego terytorium, którego bronią za wszelką cenę. Nie lubią też obcych, zarówno zwierząt jak i ludzi, dlatego bardzo ważne w procesie wychowania moskiewskiego psa stróżującego jest zwrócenie uwagi na jego odpowiednią socjalizację. Ma ona jednak swoje granice, których psy nie są w stanie pokonać i nie jest to rasa polecana mieszkańcom miast, czy tłocznych osiedli. Na wsi za to pies czuje się doskonale, a po odpowiednim szkoleniu będzie doskonałym towarzyszem i stróżem domu.