Jak zarejestrować psa w bazie danych?

Gubienie się psów nie należy do rzadkości. Czasami pupil okazuje się niezwykle sprytny i spuszczony ze smyczy, w pogoni za interesującym tropem, czy spłoszony hukiem petardy, szybko znika z pola naszego widzenia. Przyczyn zaginięć jest naprawdę wiele. Niestety, nawoływanie, przeszukiwanie okolicznych parków i ulic często nie daje oczekiwanego rezultatu, gdyż psy potrafią bardzo szybko zmieniać miejsce swego pobytu. I tak podczas gdy my szukamy ich pod domem, one mogą być już wiele kilometrów dalej…

Co daje rejestracja psa?

Na szczęście od jakiegoś czasu wprowadzono czipy i rejestrację elektroniczną zwierząt. Daje ona możliwość odnalezienia pupila w razie jego zaginięcia lub identyfikacji w przypadku jego kradzieży. Wystarczy, że osoba, która znajdzie psa, odczyta w klinice lub schronisku numer czipa i sprawdzi, kto go zarejestrował w specjalnej bazie. Znajdują się w niej informacje o psie – o jego rasie, wieku, wadze, płci itd. – oraz namiary na właściciela czworonoga lub organizację, która go rejestrowała. Tym samym, znakując pupila i umieszczając swoje dane w bazie, ułatwiasz osobie, która przygarnie Twojego psa, odszukanie Cię. Dzięki temu zapewniasz sobie spokój, a psiakowi większe bezpieczeństwo i szanse na powrót do domu w przypadku nieplanowanego rozdzielenia.

Rodzaje baz danych właścicieli psów

Rejestracji możemy dokonać sami lub w lecznicy zaraz po wszczepieniu chipa. Istnieje kilka baz danych, w których możemy założyć specjalne konto. Niektóre miasta posiadają własne serwisy rejestracyjne – o szczegółach dowiesz się w swojej lecznicy. Oprócz tych lokalnych funkcjonują również bazy ogólnopolskie oraz te o statusie europejskim. Te ostatnie sprawdzą się zwłaszcza w przypadku psów często podróżujących, jak również zwierzaków drogich ras, których osobniki często padają łupem złodziei i wywożone są za granicę. Istnieje darmowa baza ogólnoeuropejska – Europetnet, która powiązana jest z trzema krajowymi. System ten pozwala zoptymalizować szanse na zwrócenie zagubionego zwierzaka właścicielowi. Ważne, żeby możliwie szczegółowo wypełnić rubryki w formularzu. Znajdują się tam m.in. dane o szczepieniach czy agresji psa. W przypadku tej ostatniej może to być ważna informacja dla osoby, która psa znalazła i wzięła pod tymczasową opiekę.

rejestracja psa w bazie danych?

Po co rejestrować psa?

Jeżeli nie wiemy, czy nasz pies jest zarejestrowany i na kogo, bo np. adoptowaliśmy go lub przygarnęliśmy, to zawsze możemy to sprawdzić. Wystarczy wpisać numer czipa do specjalnej wyszukiwarki na stronach baz. Jeżeli okaże się, że nie jest nigdzie zarejestrowany, to szybko dokonaj rejestracji, aby uniknąć ewentualnych utrudnień w przypadku zaginięcia pupila. Jeżeli psiak figuruje w bazie, to skontaktuj się z jej administratorem, aby ustalić, co zrobić, żeby zmienić dane właściciela. Aby tego dokonać, musisz mieć zeskanowany dokument adopcji lub zrzeczenia się praw do zwierzaka przez byłych właścicieli. Wszelkie problemy z rejestracją pomogą Ci rozwiązać pracownicy bazy.