Spis treści:
- 1. Nadmierna szczekliwość
- 2. Dlaczego psy nadmiernie szczekają?
- 3. Które rasy psów są bardziej szczekliwe?
- 4. Za wszystkim stoją emocje!
- 5. Szczekanie na domofon
- 6. szczekanie na gości
- 7. W jaki sposób rozwiązać problem nadmiernej szczekliwości?
- 8. Radzenie sobie z nadmiernym szczekaniem w lęku separacyjnym
- 9. Radzenie sobie z nadmiernym szczekaniem na inne psy
- 10. Rozwiązanie problemu szczekania na domofon lub na gości
- 11. Pamiętajmy – źródłem są emocje!
Nadmierna szczekliwość
Szczekanie to dla psów jeden z najważniejszych sposobów komunikacji. Za jego pomocą są w stanie okazać emocje w stosunku do innych zwierząt, ludzi czy pozostałych elementów otoczenia. O ile w tym, że pies szczeka, nie ma zupełnie nic dziwnego, to czasem nieustające ujadanie może stanowić prawdziwy problem. Aby sobie z nim poradzić, warto się dowiedzieć, dlaczego nasz ukochany pupil daje głos o wiele częściej, niż powinien.
Dlaczego psy nadmiernie szczekają?
Powodów nadmiernej szczekliwości u naszych pupili może być kilka. Ma ona różne przyczyny, a co za tym idzie, różne są też sposoby radzenia sobie z problemem. Wiele zależy tutaj od podłoża genetycznego, czyli krótko mówiąc: od rasy psa.
Które rasy psów są bardziej szczekliwe?
Niektóre rasy mają wrodzone tendencje do głośnego manifestowania swojej obecności. Temperamentne teriery były na przykład wykorzystywane do wypłaszania dzikich zwierząt z nor. Szczekliwość była więc u nich wysoce pożądana, ponieważ pozwalała niewielkim psom wywierać presję na chowające się lisy czy szczury. Podobna sytuacja występuje u psów gończych, które płoszyły leśną zwierzynę i naganiały ją w kierunku myśliwych. Również psy pasterskie korzystały z głośnego, częstego szczekania, by poradzić sobie z okiełznaniem stada, którego pilnowały. Jeśli więc mamy czworonoga jednej z takich ras, musimy być świadomi, że nasz pupil może wykazywać w tym kierunku naturalne skłonności.
Za wszystkim stoją emocje!
Genetyka to jednak nie wszystko. Równie częstym, a może nawet częstszym powodem nadmiernej szczekliwości są emocje. Jeśli przyjrzymy się dokładnie zachowaniu naszego pupila, możemy zauważyć, że szczekanie pojawia się u niego w konkretnych sytuacjach. Warto zwracać uwagę na czynniki, które je wywołują, i w ten sposób dotrzeć do źródła problemu.
- Zniecierpliwienie
Podczas zabawy z psem może się zdarzyć, że przetrzymujemy zabawkę zbyt długo, a nasz pupil wprost nie może się doczekać, by ją dostać. Niecierpliwość po chwili przekształca się w coraz silniejszą frustrację, która znajduje ujście właśnie w ujadaniu.
- Lęk przed samotnością lub przed innymi psami
Podobny proces zachodzi w momencie, gdy nasz pies boi się lub stresuje. Pozostawiony sam w domu, strachliwy czworonożny przyjaciel wpada w panikę, a kiedy to nie daje rezultatów i ukochany opiekun nadal nie wraca, zaczyna po prostu szczekać. Jeśli pies obawia się innych przedstawicieli swojego gatunku, może również reagować w ten sposób na przypadkowe spotkania podczas spacerów. Gdy dystans do innego psa robi się zbyt mały, a nasz przyjaciel z powodu smyczy nie może go zwiększyć, szczeka, by dodać sobie otuchy i chociaż chwilowo zniwelować uczucie strachu.
Szczekanie na domofon
Niektóre psy poprzez ujadanie oprócz niecierpliwości czy lęku przed innymi przedstawicielami gatunku okazują również radość. Szczekanie wywołane dźwiękiem domofonu może wynikać ze strachu, ale nie musi. Jeśli nasz pupil jest towarzyski, równie prawdopodobna jest ekscytacja powodowana przyjściem gości. W tym przypadku głośno manifestuje on, że ogromnie się cieszy i chce jak najszybciej przywitać się z przybyszami.