Spis treści:
Mruczenie to obok miauczenia jeden z najbardziej charakterystycznych dźwięków wydawanych przez koty. Kojarzy je na pewno każdy, kto miał styczność z tymi czworonogami, i trzeba przyznać, że kocie mruczenie jest niezwykle przyjemne dla ucha. Ten relaksujący dźwięk jest przy tym prawdziwą tajemnicą. Okazuje się, że ta z pozoru prosta czynność do dziś pozostaje nie do końca zbadana. Mniej więcej jednak wiemy, w jakim celu koty mruczą, a co może być zaskakujące, kryje się za tym znacznie więcej niż tylko radość. Dowiedz się, jak mruczą koty i co to może oznaczać!
Czym jest mruczenie u kota?
Charakterystyczne kocie mruczenie stanowi dla naukowców nie lada wyzwanie. Okazuje się, że jest ono ewenementem w świecie zwierząt, ponieważ to właśnie kotowate jako jedyne wydają tego rodzaju dźwięki. Przybierają one częstotliwość w zakresie od 25 do 150 Hz, a dodatkowo wytwarzają wibracje wyczuwalne w całym ciele czworonoga. Badacze odkryli, że koty zaczynają mruczeć już w pierwszych dniach życia podczas ssania mleka matki i nie muszą się tego uczyć. Zauważyli też, że mruczenie może przybierać różne brzmienie. Zakłada się, że częstotliwość mruczenia może być związana z rodzajem przekazywanych w ten sposób informacji.
Jak kot mruczy?
Ten, którym się opiekujesz – na pewno najpiękniej na świecie! Ale mówiąc poważnie: mruczenie to nadal prawdziwa zagadka. Mechanizm jego powstawania do dziś nie został poznany, choć interesuje naukowców od wielu lat. Badacze do dziś nie stwierdzili jednoznacznie, skąd dobywają się charakterystyczne dźwięki. Udało się im jednak odkryć, że koty nie mają żadnego specjalnego narządu, który byłby odpowiedzialny jedynie za mruczenie. Część zajmujących się tym tematem naukowców przyjmuje jednak, że za pomruki odpowiedzialne są mięśnie krtani. Wydaje się to dość logicznym rozwiązaniem zagadki. Pozostałe potencjalne źródła dźwięków wskazywane przez badaczy to między innymi szpara głosowa czy kość gnykowa. Niezależnie od tego, skąd wydobywa się mruczenie, odkryto, że sterowane jest ono przez układ nerwowy. Jedno z założeń, które można przyjąć, głosi, że jest ono odzwierciedleniem emocji, a także stanowi sposób komunikacji.
Dlaczego koty mruczą i co oznacza mruczenie kota?
Mruczenie to dla kotów przede wszystkim wielofunkcyjny sposób komunikacji z innymi zwierzętami. Wyraża ono emocje, a co najważniejsze, choć może to być zaskakujące, mowa tu nie tylko o pozytywnych emocjach. Wielu kocich opiekunów, szczególnie na początku swojej przygody ze zwierzętami, myśli, że pupil mruczy wyłącznie, gdy jest zadowolony. A jak jest naprawdę?
Czy mruczenie oznacza, że kot jest szczęśliwy?
Kiedy nasz kot zaczyna przyjemnie mruczeć, od razu nasuwa nam się na myśl, że jest w tym momencie bardzo szczęśliwy. Wbrew powszechnie panującej opinii kocie mruczenie niekoniecznie musi jednak wynikać z zadowolenia. Koty oczywiście wydają ten dźwięk, gdy odczuwają pozytywne emocje, ale możliwości jest znacznie więcej! Mruczeć mogą również czworonogi odczuwające silny stres lub ból. Warto więc dokładnie przyjrzeć się pupilowi, gdy wydaje charakterystyczny dźwięk bez wyraźnego powodu.