Spis treści:
Zoofizjoterapeuta to zawód stosunkowo młody (określony krajowym standardem kompetencji zawodowych od 2013 roku), ale cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Jeszcze do niedawna korzystanie z usług psiego fizjoterapeuty wydawało się czymś bardzo luksusowym, ale obecnie decyduje się na to coraz większa liczba właścicieli, w wielu momentach życia swoich pupili. Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w zasadzie zajmują się psi fizjoterapeuci, warto najpierw zastanowić się nad samym pojęciem fizjoterapii. Fizjoterapia to dziedzina nauk medycznych, która skupia się na rozwijaniu, utrzymywaniu i przywracaniu maksymalnej sprawności organizmu pacjenta pod kątem ruchowym i funkcjonalnym. Fizjoterapeuci zajmują się rehabilitacją, terapią i dbałością o zdrowie ludzi, a zoofizjoterapeuci wykonują te same czynności, ale ich kompetencje dotyczą zwierząt. Osoba z takim wykształceniem skupia się głównie na układzie ruchu zwierzaka, ale nie tylko, gdyż nowoczesne podejście do rehabilitacji zakłada traktowanie pacjentów holistycznie.
Czym zajmuje się psi fizjoterapeuta?
Działania fizjoterapeutyczne skupiają się wokół trzech głównych obszarów pracy: fizykoterapii, kinezyterapii oraz masażu (terapii manualnej). Fizykoterapia to oddziaływanie na organizm za pomocą urządzeń i sprzętów skonstruowanych z myślą o terapii fizykalnej. W ramach fizykoterapii możemy spotkać się z różnymi zabiegami, do najpopularniejszych należą: laseroterapia, terapia za pomocą ultradźwięków, terapia za pomocą fali uderzeniowej, magnetoterapia czy elektroterapia. Metody te mają za pomocą określonych bodźców wywołać w ciele pacjenta reakcje, które mogą przynieść efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwobrzękowy czy stymulujący regenerację tkanek.
Kinezyterapia to leczenie ruchem. Fizjoterapia zakłada, że ruch jest podstawą zdrowia i dobrostanu. Psy są istotami stworzonymi do ruchu i wszelkie deficyty w tym zakresie mogą powodować bardzo negatywne skutki, odbijające się na całościowym funkcjonowaniu zwierzaka, również w sferze psychicznej. Ta metoda fizjoterapii zakłada lecznicze i profilaktyczne wykorzystanie ruchu dla zdrowia psa. Wśród metod kinezyterapeutycznych możemy wyróżnić ćwiczenia bierne (stosowane szczególnie po zabiegach operacyjnych lub przy dużych dysfunkcjach ruchowych) oraz ćwiczenia czynne, inaczej zwane aktywnymi. Ćwiczenia aktywne to doskonała forma poprawiania sprawności psów, również tych zdrowych. Podstawowe ćwiczenia możemy z powodzeniem wdrożyć u swojego psa w domowym zaciszu lub podczas codziennych spacerów.
Masaż i terapia manualna to dział fizjoterapii, który opiera się na oddziaływaniu na ciało za pomocą dłoni masażysty (terapeuty). W obrębie takich działań możemy spotkać się z masażem relaksacyjnym, który właściciel może nauczyć się wykonywać samodzielnie w domu, oraz z masażem i technikami typowo leczniczymi, wykonywanymi przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Efekty i korzyści, które dają techniki manualne, są indywidualne i obejmują działanie miejscowe oraz ogólnoustrojowe. Zmiany, które możemy zaobserwować u psa gołym okiem, to: poprawa sprawności ruchowej, zniesienie napięć mięśniowych i przeczulicy w obrębie mięśni i warstw skórno-powięziowych, usprawnienie działania przewodu pokarmowego, lepsze samopoczucie, lepszy zakres ruchu w stawach, usprawniona motoryka psa na co dzień, zmniejszenie dolegliwości bólowych wynikających z chorób przewlekłych i wiele innych.
Osobnym działem terapii fizykalnych oraz ruchowych jest hydroterapia, czyli praca z zastosowaniem bieżni wodnej lub basenu. Jest to jednak dość wyspecjalizowana dziedzina zawodu fizjoterapeuty, która wymaga zaopatrzenia w niezbędne zaplecze sprzętowo-lokalowe.
Jak pracuje psi fizjoterapeuta?
Psi fizjoterapeuta może korzystać ze wszystkich obszarów działania fizjoterapii lub ograniczyć swoją praktykę do wybranych dziedzin. Kompleksowe usługi najczęściej świadczone są w gabinetach, które ściśle współpracują z klinikami weterynaryjnymi. Przy pacjentach po ostrych urazach, po zabiegach operacyjnych czy z chorobami neurologicznymi najczęściej niezbędne jest jednoczesne oddziaływanie na kilku polach i wtedy gabinet oferujący kompleksowe usługi jest pierwszym wyborem. Z powodzeniem natomiast można praktykować zawód psiego fizjoterapeuty, stosując tylko techniki manualne i leczenie ruchem. Na rynku działają również fizjoterapeuci, którzy wyspecjalizowali się w danej dziedzinie i grupie pacjentów, np. pracują głównie z psami sportowymi. Jeśli planujemy wybrać się ze swoim psem do fizjoterapeuty, warto przeprowadzić wstępne rozeznanie pośród lokalnych specjalistów, ale nie należy wykluczać poszukiwania pomocy również w innych miastach.