Mały, lecz dostojny i charakterny… Mops to idealny kompan do leniuchowania, który swoim urokiem oczaruje niemal każdego. Poznaj inteligentne pieski, które uwielbiają jeść, odpoczywać i spędzać czas ze swoim ukochanym opiekunem!
Mopsy mają charakterystyczny wygląd, poczynając od głowy aż po zawinięty ogon. Głowa powinna być proporcjonalna do tułowia, dość spora i okrągła. Rośnie ona aż do trzeciego roku życia. Mopsy mają wiele zmarszczek, również w okolicach głowy – są to tak zwane fałdy czołowe. Fałdki, tak samo jak głowa, rozwijają się u piesków w początkowych latach życia. Charakterystyczne dla rasy są również czarne uszy. Występują one w dwóch wariantach. Małżowiny guziczkowe, bardziej pożądane przez hodowców, są w stanie zakryć wnętrze ucha, a ich wewnętrzna krawędź przylega do głowy. Różyczkowe są z kolei lekko odchylone do tyłu, odkrywając tym samym wewnętrzną część ucha. Nos mopsa, tak samo jak uszy, powinien być czarny. W każdym innym przypadku klasyfikuje się go jako tak zwany nos motyli, który zaliczany jest do wad genetycznych. Znaczącą rolę odgrywa również położenie nosa u mopsów. Idealnie umiejscowiony to taki, którego wierzchołek znajduje się na linii oczu. Oczy mopsa powinny być ciemne i duże. Bardzo charakterystyczny jest też mopsi ogonek. Powinien być zakręcony, a za idealny uznaje się go, gdy jest zakręcony podwójnie. Warto zaznaczyć, że kierunek skrętu ogona nie jest unormowany i należy do indywidualnych cech mopsa.
Mopsy to pieski, które wymagają stałej pielęgnacji. Przede wszystkim należy dbać o oczy naszego pupila. Nadmiar wydzieliny ropnej powoduje, iż konieczne jest ich przecieranie odpowiednimi preparatami weterynaryjnymi. Niezbędne jest również czyszczenie fałdy nosowej. Zbierają się tam bakterie, które nieusunięte mogą prowadzić do stanu zapalnego lub infekcji. W tym przypadku pomocny może okazać się zwykły wacik kosmetyczny nasączony letnią wodą. Fałda powinna jednak zostać osuszona, aby uchronić ją przed odparzeniem. Warto również zadbać o nosek mopsa, który bardzo często ulega wysuszeniu. Mopsy dość intensywnie gubią swoją krótką sierść. Dobrze jest więc wyczesać pupila raz w tygodniu.
Mopsy to psy bardzo towarzyskie i zwykle najbardziej cenią sobie bliskość z człowiekiem. Jeśli szukamy psiego kompana, który będzie przy nas przez cały czas, to rasa nadaje się do tego idealnie. Mops z chęcią będzie spał z opiekunem w sypialni, a nawet pójdzie z nim do pracy. Ważne jest jednak, by mops był dokładnie przebadany na obecność wad genetycznych, nawet do kilku pokoleń wstecz. Zdarza się bowiem, że wrodzone choroby mogą być przyczyną problemów behawioralnych, a nawet agresji. Mopsy lubią zabawę, jednak nie mogą pochwalić się zbyt dobrą kondycją. Najlepszą formą aktywności są więc dla nich spokojne spacery połączone z przerwami wypełnionymi zabawą – na przykład nauką lub wykonywaniem sztuczek. Jako psy wysoce towarzyskie mopsy dobrze odnajdują się w rodzinie. Tak jak w przypadku każdej innej rasy należy jednak zapewnić pieskowi bezpieczny azyl i nadzorować jego kontakty z dziećmi.
Mopsy to rasa popularna w Polsce, więc dość często zjawiają się w gabinecie weterynaryjnym. Główny problem u mopsów to choroby oczu i ich okolic, najczęściej zapalenie spojówek, owrzodzenie rogówki czy tzw. suche oko (KCS). Czasami powodem tych chorób są wrodzone wady powiek i rzęs. Bardzo ważna jest toaleta zarówno okolic oczu, jak i fałdów skórnych – w szczególności na pysku. Między fałdami może dojść do zapalenia skóry oraz może rozwinąć się grzybica. Dzieję się tak szczególnie w ciepłe dni. Mopsy mogą wykazywać objawy alergii, w tym też alergii kontaktowej. Alergeny, które ją wywołują, to zarówno alergeny pokarmowe, jak i środowiskowe. Mopsy w porównaniu z innymi psami są szczególnie narażone na wystąpienie atopii. Mogą również zjawić się w gabinecie z powodu kulawizny, najczęściej w wyniku zwichnięcia rzepki. Jako rasa krótkoczaszkowa mopsy mogą wykazywać objawy zespołu oddechowego psów brachycefalicznych. Wszelkie zaburzenia oddychania takie, jak chrapanie, świszczenia czy poważniejsze. jak duszności, omdlenia, koniecznie należy konsultować ze specjalistą. By ułatwić psiakom oddychanie, wykonuje się m.in. korektę skrzydełek nosowych czy skrócenie podniebienia miękkiego. Zdecydowana większość mopsów rodzi się na drodze cesarskiego cięcia, z powodu często występujących dystocji.
W hodowlach nie ma obowiązku przeprowadzania badań wśród psów. Cenioną praktyką hodowlaną jest badanie ortopedyczne wraz z RTG oraz kontrola okulistyczna psów przeznaczonych do rozrodu. Podstawowe testy genetyczne przeprowadzanie u tej rasy wykluczają najczęstsze choroby takie, jak PLL, PK, DM, PDE, MH.
U mopsów w średnim wieku warto wykonać badania przeglądowe krwi wraz z profilem hormonalnym tarczycy. U psów z objawami alergii i atopii można wykonać testy alergiczne i należy rozważyć dietę eliminacyjną.