Popularnie nazywane staffikami psy są urodzonymi sportowcami. Muskularne, wytrzymałe i zwinne, wprost uwielbiają zabawy z ludźmi. Dowiedz się więcej o tej wesołej i energicznej rasie!
Staffordshire bull terriery to muskularne, doskonale zbudowane psy. Głowa staffika jest szeroka, z krótką kufą i mocnymi szczękami. Okrągłe, ciemne oczy skierowane są na wprost. Uszy z kolei powinny być półstojące lub w kształcie płatka róży. Umięśniony korpus z szeroką klatką piersiową od razu sugeruje, że mamy do czynienia z psem silnym i wysportowanym. Widać to również po chodzie staffika – jest zdecydowany, a jednocześnie lekki. Krótka sierść, która powinna być gładka i lśniąca, przylega do ciała. Możliwe warianty umaszczenia obejmują kolor czarny, biały, płowy, błękitny oraz rudy.
Staffiki nie są psami wymagającymi specjalnej pielęgnacji. Konieczne zabiegi ograniczają się do dokładnego wyczesania sierści raz na jakiś czas. W okresie intensywnego linienia, czyli wiosną i jesienią, warto robić to codziennie. Oprócz tego należy pamiętać o standardowych czynnościach, takich jak czyszczenie uszu i zębów oraz przycinanie pazurów. Istotne jest również, by nie kąpać staffordshire bull terriera, dopóki nie jest to absolutnie koniecznie. Jeśli już musimy to zrobić, warto użyć specjalnego szamponu, jednak w zdecydowanej większości przypadków wystarczy użyć wilgotnej ściereczki.
Staffik, jak każdy terrier w typie bull, łączy w sobie cechy molosa i terriera. Jest psem energicznym i temperamentnym, o dość dużej pobudliwości. Uwielbia się bawić, a kontakt z człowiekiem sprawia mu prawdziwą przyjemność. Opiekun pieska powinien mieć tego świadomość i zadbać o odpowiednią dawkę aktywności. Szczególnie dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawy związane z szukaniem schowanych przedmiotów, a także aktywności związane z bieganiem i przynoszeniem wskazanych zabawek. Ważne jest, by treningi były urozmaicone i utrzymane na odpowiednim poziomie intensywności. Ze względu na niechlubną historię rasy związaną z walkami psów staffordshire bull terriery wymagają odpowiednio przeprowadzonej socjalizacji już od samego początku. Jeśli o to zadbamy, nasz pupil będzie łagodny i nie będzie stanowił zagrożenia dla obcych psów ani ludzi. Istotne jest jednak, by pierwsze kontakty z innymi pieskami odbywały się w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Jeśli staffik zrazi się do innych czworonogów, następne spotkania mogą wywoływać u niego lęk, który z czasem może przerodzić się w agresję. Odpowiednia socjalizacja jest również niezwykle ważna w kontekście interakcji z ludźmi. Z powodu historii rasy ludzie są szczególnie wyczuleni na agresywne zachowania ze strony terierów w typie bull. Energiczny i wesoły, odpowiednio wychowany staffik będzie bardzo wdzięcznym kompanem dla całej rodziny. Biorąc jednak pod uwagę rozmiary psa, warto zadbać o to, by dzieci bawiły się z nim pod opieką dorosłych. Pupil musi mieć też zapewniony bezpieczny azyl, w którym będzie mógł się schować i odpocząć, gdy obecność dzieci stanie się dla niego zbyt męcząca.
Terriery typu bull to połączenie molosa i teriera. W staffikach więcej molosa niż teriera.
Staffiki to mocne i zdrowe psy. Przedstawiciele rasy najczęściej pojawiają się w gabinecie weterynaryjnym z powodu problemów ortopedycznych i kulawizn. Są skoczne i aktywne, dlatego rozcięcia opuszki palcowej czy inne drobne urazy również nie należą do rzadkości. Należy także pamiętać o ich skłonnościach do problemów żołądkowych. Zdarzają się wśród staffów alergicy uczuleni na czynniki środowiskowe i pokarmowe.
• dysplazja stawów biodrowych – wg OFA dotyczy 17% psów tej rasy,
• dysplazja stawów łokciowych – wg OFA dotyczy 16% psów tej rasy,
• zwichnięcie rzepki,
• zaćma młodzieńcza,
• dwurzędowość rzęs,
• nużyca młodzieńcza,
• rak żołądka,
• mastocytoma – guz komórek tucznych,
• kwasica L-2-hydroksyglutarowa,
• lipofuscynoza ceroidowa (NCL),
• niedoczynność tarczycy,
• kamica pęcherza moczowego (kamienie cystynowe).
W hodowlach zaleca się badanie ortopedyczne wraz z RTG stawów biodrowych i łokciowych oraz badanie okulistyczne psów. Testy genetyczne z krwi wykonywane są w celu wykluczenia NCL oraz kwasicy L-2-hydroksyglutarowej. Psy w średnim wieku powinny mieć przeprowadzone kontrolne badania krwi z uwzględnieniem hormonów tarczycy. Przewlekłe problemy żołądkowe są z kolei wskazaniem do wykonania gastroskopii
– Historia rasy sięga dziewiętnastowiecznej Anglii. By otrzymać nieustraszone, a jednocześnie silne i zwinne psy, skrzyżowano old english bulldogi z terierami.
– W początkowym okresie istnienia rasy jej przedstawicieli wykorzystywano do walk z innymi psami. Na szczęście walki tego typu są od dawna zakazane, a staffiki ewoluowały, stając się wesołymi i przyjaznymi towarzyszami ludzi.
– Pierwsze staffordshire bull terriery pojawiły się w Polsce dopiero w latach 90. XX wieku.