York jest drobnym pieskiem, ale nie daj się zwieść pozorom – w tym maluchu drzemie bowiem natura prawdziwego teriera: zadziorna, ciekawska, odważna, nieustępliwa.
Yorkshire terrier ma piękną, delikatną, długą i prostą sierść, z przedziałkiem biegnącym pośrodku tułowia, od nosa do koniuszka ogona. Umaszczenie mieni się kolorami: od stalowych błękitów, poprzez szarości, po podpalane brązy. Ma czarny nos, raczej krótką kufę i ciemne oczy o inteligentnym, żywym wyrazie. Uszy yorka są stosunkowo duże, mają kształt litery V i są pokryte krótkim włosiem. Kiedyś istniał zwyczaj przycinania ogonów yorkom, dziś jest to mniej popularne, a psiaki noszą swoje ogony wysoko i wesoło.
Sierść yorka bardziej przypomina ludzkie włosy niż typową psią sierść i dlatego wymaga starannej pielęgnacji. Jeśli włos jest długi, codziennie należy go wyczesywać. Raz na tydzień zaleca się wówczas też kąpiel psiaka z użyciem dobrego szamponu, a nawet odżywki. Aby chronić oczy psa przed podrażnieniami, należy przycinać włosy nad oczodołami lub spinać je wysoko. Przynajmniej raz w tygodniu należy kontrolować czystość uszu i raz na dwa tygodnie długość pazurków. Ze względu na predyspozycje do osadzania się kamienia nazębnego zaleca się codzienne mycie zębów yorkom.
To małe pieski, ale nie tylko do towarzystwa – jak każdy terier, york będzie się dobrze czuł w roli „szczurołapa”. Już od pierwszych miesięcy życia należy pamiętać o prawidłowej socjalizacji. Piesek powinien być uspołeczniany ze spokojnymi psami, ponieważ wystraszenie yorka przez np. natarczywego labradora może skończyć się tym, że maluch w przyszłości będzie oszczekiwał wszystkie większe psy.
Wbrew pozorom przedstawiciele tej rasy szkolą się znakomicie. Yorki potrafią świetnie współpracować z człowiekiem, jeżeli będziemy je odpowiednio nagradzali i wzmacniali zachowania pożądane. Jednak warto pamiętać o wyznaczeniu jasnych granic, ponieważ teriery bywają bardzo stanowcze i potrafią z dużą zaciętością dążyć do celu. Przykładem jest oszczekiwanie drzwi, aby zostać wypuszczonym na ogródek – jeżeli kilka razy otworzymy yorkowi drzwi, to musimy liczyć się z tym, że będzie szczekał coraz częściej i coraz głośniej! Dlatego należy ustalić zasady i konsekwentnie ich przestrzegać.
Jak zostało podkreślone wyżej, psiak od małego powinien być w różnych okolicznościach zapoznawany z psami i ludźmi, aby uniknąć oszczekiwania ich w przyszłości.
Rasa przez swoją popularność i różnorodność często odwiedza gabinet weterynaryjny. Dość częste problemy u psów w średnim i starszym wieku to choroby serca oraz zapadalność tchawicy. Jeśli widzimy niepokojące objawy, takie jak kaszel, duszność, ciężki oddech czy nietolerancja wysiłkowa – koniecznie musimy udać się do specjalisty. To rasa dość wrażliwa na wszelkie zmiany w diecie. Często pojawiają się alergie (na alergeny zarówno wziewne, jak i pokarmowe). U psów tej rasy najczęstszy problem to bardzo duża tendencja do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego o higienę jamy ustnej należy dbać od pierwszego dnia po odebraniu szczeniaka z hodowli. Jeśli kamień jest silny – należy wykonać zabieg sanacji, aby nie doprowadzić do niepożądanych komplikacji, jak np. zapalenie wsierdzia czy ropne przetoki. Przy jakichkolwiek zaburzeniach oddawania moczu – kropelkowaniu czy pojawieniu się krwi w moczu – koniecznie musimy wykluczyć kamicę pęcherza moczowego – problem dość częsty u tych małych psiaków. Rasa ta cierpi na tzw. syndrom jednego szczenięcia (ciąża jednopłodowa). Jeśli na USG stwierdzimy ciążę pojedynczą, w celu jej rozwiązania wykonuje się cesarskie cięcie.
Cenioną praktyką w hodowlach są badania ortopedyczne oraz kardiologiczne psów przeznaczonych do rozrodu. Niektóre hodowle wykonują testy genetyczne na najczęstsze choroby dziedziczne występujące u tej rasy.
U psów dorosłych profilaktyczne badania zaleca się co kilka lat, a w wieku starszym co roku. Yorki są długowieczne (dożywają nawet 16 lat), dlatego warto dbać o ich zdrowie i zawczasu diagnozować problemy takie jak np. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.
Zara wygląda jak mały, pluszowy piesek, ale na co dzień jest niezwykle charakterna. Uwielbia swoje najbliższe otoczenie, natomiast nie przepada za większością innych psiaków, które spotyka podczas spacerów.
Nasza Zara lubi się bawić, jest wesoła i żywiołowa. Najbardziej dziwi nas, jak w takim małym brzuszku mieści się tyyyyle jedzenia!!!