CASE STUDY – Niechęć do jedzenia z miski

hero

Jeśli pies ma stały dostęp do jedzenia, bardzo często zaczyna wybrzydzać i nie chce jeść z miski. Takim zachowaniem próbuje wymusić na właścicielach dorzucenie innych smakołyków. Z tym problemem u swojego psa zmaga się również Patrycja, właścicielka Maksa. Co powinna zrobić w takiej sytuacji? Piotr pokazuje kilka skutecznych ćwiczeń.

DO TRENINGU BĘDĄ POTRZEBNE:

  • sucha karma
  • zabawki interaktywne

 

ĆWICZENIA DLA MAKSA:

  1. Sprawdzamy stan zdrowia Maksa.
  2. Maks nie ma stałego dostępu do miski.
  3. Maks jest karmiony w trakcie zabawy.
  4. Maks dostaje zabawki interaktywne wypełnione smakołykami.

 zachęcanie psa do jedzenia z miski

ĆWICZENIE 1: SPRAWDZAMY STAN ZDROWIA MAKSA

Takie problemy, jak ten występujący u Maksa, wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii. W pierwszej kolejności pies powinien zostać przebadany, aby wykluczyć zdrowotne podłoże problemu. Jeśli weterynarz uzna, że pupil jest zdrowy, można rozpocząć treningi z behawiorystą. W przypadku Maksa nie wykryto kłopotów z układem trawiennym, więc można powiedzieć, że podłoże problemu jest behawioralne.

 

 

ĆWICZENIE 2: MAKS NIE MA STAŁEGO DOSTĘPU DO MISKI

Maks nie powinien mieć stałego dostępu do miski, ponieważ zaczyna wtedy wybrzydzać. W związku z tym jego dzienną porcję pożywienia dzielimy na pół. Jedną połowę wykorzystujemy podczas ćwiczenia, drugą dzielimy na trzy mniejsze części i trzy razy dziennie podajemy psu w misce. Jeżeli Maks nie chce zjeść, zabieramy miskę.

 

Należy pamiętać, że Maks, odmawiając jedzenia, próbuje wymusić na właścicielach dorzucenie innych smakołyków!

ĆWICZENIE 3: MAKS JEST KARMIONY W TRAKCIE ZABAWY

 

Odłożoną połowę dziennej racji karmy wykorzystujemy do ćwiczenia, aby obudzić w Maksie instynkt łowiecki. Bierzemy do ręki przysmak i za jego pomocą próbujemy pobudzić psiaka i zachęcić go do zabawy. Po pewnym czasie częstujemy psa przysmakiem – najpierw układamy go na podłodze, a z czasem zaczynamy wkładać do miski. Tym samym pokazujemy Maksowi, że na jedzenie trzeba zapolować. Jeśli pies nie zje tego, co znajdzie się w misce, zabieramy ją.

Niechęć do jedzenia z miski

ĆWICZENIE 4: MAKS DOSTAJE ZABAWKI INTERAKTYWNE WYPEŁNIONE SMAKOŁYKAMI

Zamiast wyłącznie w misce, warto podawać Maksowi również jedzenie schowane w zabawkach interaktywnych, np. w gumowej kuli. W ten sposób pies będzie zaspokajał swoją naturalną potrzebę zdobywania.

pies nie chce jeść z miski