Karmienie psów to złożony temat – trzeba pamiętać nie tylko o doborze właściwej diety dla naszego czworonoga, ale także o częstotliwości podawania posiłków. Pies domowy odziedziczył skłonności żywieniowe po swoich dzikich przodkach. Znaczna część psów je szybko i spożywa więcej pokarmu, jeżeli w pobliżu znajduje się inny pies lub jeśli jest w grupie. Oczywiście można kontrolować to zachowanie, karmiąc czworonogi o różnych porach dnia lub w oddzielnych pomieszczeniach. Psy są naturalnie przystosowane do zjadania dużych posiłków, między którymi mogą występować nawet stosunkowo długie okresy bez jedzenia. Mając jednak stały dostęp do pokarmu, pies może przystosować się do częstego jedzenia mniejszych jego ilości.
Spis treści:
- 1. Schematy karmienia psa
- 1.1 Karmienie odmierzonymi porcjami pokarmu
- 1.2 Karmienie psa do woli
- 2. Czym karmić psa?
- 3. Kiedy karmić psa?
- 4. Częstotliwość
- 5. Regularność
- 6. Miejsce karmienia
- 7. Temperatura pokarmu
- 8. Jedzenie pokarmu z podwyższenia
- 9. Z jakiej miski powinien jeść nasz pies?
- 10. Karmienie psa a sezonowość
- 10.1 Jak karmić psa zimą?
- 10.2 Karmienie psa wiosną – problemy z linieniem
- 10.3 Jak karmić psa latem?
- 11. Ważnych zasad karmienia psów na zakończenie:
Schematy karmienia psa
Karmienie odmierzonymi porcjami pokarmu
Taki schemat pozwala na ścisłe kontrolowanie ilości podawanego pokarmu i natychmiastowe zaobserwowanie wszelkich zmian w ilości zjadanego jedzenia. Wielu właścicieli czworonogów preferuje ten sposób karmienia w stosunku do psów mieszkających z nimi pod wspólnym dachem. Umożliwia to ścisłą kontrolę ilości pożywienia, jaką zwierzę otrzymuje każdego dnia. Podajemy psu jeden lub – lepiej dla jego funkcjonowania – dwa albo kilka posiłków dziennie, pokrywających zapotrzebowanie energetyczne i pokarmowe pupila. Ten sposób karmienia wymaga od właściciela nieco większej wiedzy oraz świadomości potrzeb i zachowań zwierząt.
Karmienie psa do woli
Polega na podawaniu pokarmu w takiej ilości, aby zwierzę miało do niego stały dostęp. Pies może jeść o dowolnej porze dnia, gdy tylko poczuje głód. Ten schemat opiera się na założeniu, że zwierzę jest w stanie samodzielnie kontrolować ilość pobieranej energii i składników pokarmowych.
Ten sposób jest najlepszy dla suk w okresie laktacji, psów ciężko pracujących oraz takich, które jedzą wolno lub małymi porcjami. Nie zaleca się stosowania tej metody karmienia w przypadku psów rosnących ani takich, które wykazują tendencję do przyjmowania nadmiernej ilości pokarmu i zwiększania masy ciała.
Plusy:
Ten schemat karmienia nie wymaga zbyt dużej wiedzy i zaangażowania właściciela. Może być dobrym rozwiązaniem w hodowlach psów, ponieważ minimalizuje hałas towarzyszący karmieniu, pomaga w walce z nudą u psów, przyczynia się do złagodzenia niekorzystnych zachowań.
Minusy:
Zwierzęta mogą początkowo zjadać nadmierne ilości pokarmu, co stwarza ryzyko pojawienia się nadwagi. Gdy stały dostęp do pokarmu ma kilka zwierząt trzymanych w domu, brak łaknienia lub żarłoczność u jednego z nich bardzo często pozostają niezauważone aż do momentu, w którym pojawią się inne objawy kliniczne.
Mimo że psy są zdolne do spożywania tylko takiej ilości pokarmu, która pokrywa ich zapotrzebowanie energetyczne, może dochodzić do przełamania mechanizmów kontrolujących spożycie pokarmu, np. jeżeli pies otrzymuje pokarm bardzo smakowity albo o dużej koncentracji energii.
Czym karmić psa?
Opiekunowie psów mogą wybierać między karmami gotowymi a posiłkami przygotowywanymi w domu. Decyzję co do tego, jaką dietę i karmę wybrać dla psa, zostawiamy właścicielom. Ważne, żeby ją podjąć po zaznajomieniu się z ich wadami i zaletami (mówiliśmy o tym w odcinku „Jak to ugryźć?”). Każda dieta – domowa czy komercyjna – aby mogła znaleźć zastosowanie w żywieniu psa, powinna być pełnowartościowa i zbilansowana, czyli zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu czworonoga, musi dostarczać odpowiednią ilość energii, powinna zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego psa, musi utrzymać zwierzę w dobrym zdrowiu i dobrej kondycji. Dzięki temu można uniknąć błędów żywieniowych, bez względu na to, jaki sposób żywienia wybierzemy.
Kiedy karmić psa?
Ważne jest nie tylko, czym, jak, ale i kiedy karmić naszego pupila. Pory karmienia należy skorelować z porami spacerów. Zbyt późne godziny posiłków mogą skutkować potrzebą wyjścia na dwór w środku nocy. Z kolei karmienie od przypadku do przypadku utrudnia regularną pracę układu trawiennego. Podawanie posiłków zbyt wcześnie rano może wiązać się z tym, że wieczorem pies nie pozwoli nam spokojnie zjeść kolacji, ponieważ będzie aż tak głodny.
Jaka jest optymalna godzina? Psa najlepiej karmić wtedy, kiedy my sami siadamy do stołu (pod warunkiem, że jemy posiłki o regularnych porach). Czas karmienia jest bardzo ważnym momentem w codziennym w życiu psa. Przyzwyczaja się on do pory posiłku i przy regularnym karmieniu następuje odruchowe wydzielanie soków trawiennych o określonych porach.
Ważne, by na godzinę przed jedzeniem i godzinę po nim pies nie był poddawany wysiłkowi fizycznemu. Może to przyczyniać się do wystąpienia skrętu żołądka, szczególnie u ras predysponowanych do tego typu dolegliwości. Od zjedzenia posiłku do podjęcia aktywności powinno upłynąć około dwóch godzin. Najlepiej więc podawać psu jedzenie po spacerze i odpoczynku.
Częstotliwość
Zagadnienie, o którym warto wspomnieć niezależnie od rodzaju podawanej diety – domowej czy komercyjnej, to częstość i objętość posiłków. Powinna ona być dostosowana do możliwości trawiennych i absorpcyjnych psa. Nie jest prawdą, że dorosłego psa należy karmić raz dziennie. Zwłaszcza w przypadku psów ras dużych jest to poważnym błędem. Przeładowanie żołądka pokarmem i gwałtowny ruch sprzyjają rozszerzeniu i skrętowi żołądka (choć obecnie uważa się, że ryzyko wystąpienia tej choroby jest raczej związane z zaburzeniami funkcji żołądka, a nie ze sposobem żywienia). Natomiast łapczywe jedzenie prowadzi do aerofagii, produkcji gazów i wzdęć. Lepiej więc podać dwa średniej wielkości posiłki niż jeden duży (i długo wyczekiwany przez psa). Dwa posiłki dziennie ograniczają uczucie głodu między posiłkami i złe zachowanie pupila związane z jedzeniem (żebranie).
Szczenięta natomiast początkowo karmi się dawką pokarmu podzieloną na pięć-sześć porcji. W trzecim miesiącu życia zmniejsza się częstotliwość podawania jedzenia do czterech razy na dobę, a w piątym miesiącu do trzech. Szczeniętom powyżej siódmego miesiąca życia zaleca się karmienie dwukrotnie w ciągu dnia. Jednocześnie pamiętać musimy, że rasy małe i miniaturowe szybciej osiągają masę dorosłego osobnika, bo w wieku 6-9 miesięcy, natomiast rasy duże i olbrzymie po 18-24 miesięcach nabierają masy właściwej dla dorosłego psa.
Podsumowując: psa dorosłego karmi się dwa razy dziennie. Pierwszy raz rano, po porannym spacerze i odpoczynku. Drugi – wieczorem jako posiłek główny. Każdy pies potrzebuje innej ilości pokarmu. Jest to uzależnione od tempa jego przemiany materii, trybu życia, a nawet temperamentu. W przypadku dorosłych psów pracujących i bardzo aktywnych niektórzy zalecają nawet karmienie cztery razy dziennie, aby dzienna porcja była podzielona na mniejsze części. Przeważnie podaje się pokarm rano i wieczorem (przy systemie karmienia odmierzonymi porcjami).
Pod żadnym pozorem nie wolno karmić psa na jego żądanie!
Regularność
Godziny karmienia powinny być stałe, a karma podawana zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu. System ten pomoże ustabilizować pracę układu pokarmowego pupila oraz zachęci go do zjadania całej zawartości miski. Umożliwi też zapanowanie nad godzinami spacerów za potrzebą (to szczególnie ważne w wypadku szczeniaków). W dodatku łatwiej wtedy zmotywować pupila smakołykami podczas szkolenia, bo zawsze wiesz, ile minęło czasu od ostatniego posiłku i czy jedzenie zachęci go do pracy.
Miejsce karmienia
Znajdźmy odosobnione, spokojne miejsce. Jeśli masz dwa psy (lub więcej), możesz karmić je w różnych pomieszczeniach. Ważne jest również, aby nie przeszkadzać psu w trakcie posiłku i pozwolić mu odpocząć po jego zakończeniu.