3 przyczyny oszczekiwania miski z jedzeniem

Zazwyczaj psiaki to niesamowite łasuchy. Dlatego, jeżeli Twojemu pupilowi dopisuje apetyt, to najpewniej dobry znak, gdyż psy powinny odznaczać się chęcią zdobywania pokarmu i smacznych nagród. Niestety, niektóre z tych zwierzaków na widok jedzenia wpadają w pewien rodzaj ekstazy, jakby nie jadły co najmniej od tygodni — choć raptem kilka godzin wcześniej zjadły solidny posiłek. Dlaczego tak się dzieje, że pupil, widząc, że przygotowujesz mu miskę, uporczywie szczeka i skacze?

Niecierpliwość

U psów, tak jak u ludzi, możemy obserwować cały wachlarz różnych charakterów. Dlatego wśród osobników psiego gatunku znajdziemy również prawdziwych niecierpliwców. Takie psiaki nie potrafią się uspokoić, gdy im na czymś bardzo zależy. Cechę tę często można zaobserwować np. u terierów. Psy te były niegdyś szkolone do łapania gryzoni czy wypłaszania zwierząt podczas polowań z nor. Przedstawiciele tych ras potrafią być nieustępliwi i niezbyt cierpliwi. Tym samym, gdy psiak widzi, że grzebiesz się jak mucha w smole, zamiast szybko podać mu posiłek, to zaczyna się irytować.

Wymuszanie

Psy świetnie kojarzą co im się opłaca, a co nie. Jeżeli Twój pupil szczeknął, a Ty mu dałeś jedzenie, to dla niego doskonała lekcja, że warto tak robić, bo płyną z tego korzyści. Naturalną koleją rzeczy jest to, że zwierzak ponawia próby wymuszania. Gdy nie reagujesz na lekkie sygnały, to zaczyna się denerwować — szczeka coraz głośniej i zaczyna skakać. Najgorsze, co możesz zrobić w tym momencie, to ulec mu dla świętego spokoju. Pamiętaj więc o zasadzie: pies powinien dostawać jedzenie, gdy jest spokojny — nigdy, gdy wymusza.

dlaczego psy skaczą do miski

Zaburzenia nastroju

Czasami zdarza się, że u znudzonego psa pojawia się kiepski nastrój,  którego następstwem mogą być niepożądane zachowania. Jeżeli pupil wychodzi na zbyt krótkie czy nieatrakcyjne spacery, nie ma okazji do spotkań z innymi psami czy ludźmi, brakuje mu zabaw, które dzięki gryzieniu i żuciu rozładowują napięcie, to zaczyna być znużony. Szuka więc źródła radości w tym, co oferuje mu plan dnia, np. w jedzeniu. Psiak zaczyna na nie „fanatycznie” reagować — staje się to jego natręctwem. Każdy posiłek skutkuje wybuchem ekscytacji trudnej do opanowania. Warto wówczas wzbogacić życie pupila w szereg atrakcyjnych aktywności, aby wyrównać niedobór przyjemności, powodujący zaburzenia nastroju.