Dlaczego pies skacze na ludzi – jak oduczyć psa

Niemal każdy opiekun mniejszego lub większego psiaka spotkał się kiedyś z sytuacją, w której ukochany pupil skoczył na niego czy to podczas spaceru, czy też po powrocie do domu po dłuższej nieobecności. Równie często spotkać można pieski wskakujące na gości wchodzących na posesję lub do mieszkania. Choć zwykle jest to urocze i niegroźne, warto wiedzieć, co powoduje takie zachowanie i jakie emocje za nim stoją.

 

Żywiołowe powitanie – jak sobie z nim poradzić?

Skakanie na opiekuna lub gości w większości przypadków kojarzy się nam z niezwykle żywiołowym sposobem na okazanie radości lub sympatii. I rzeczywiście bardzo często tak właśnie jest. Pieski chcą czasem polizać nas po twarzy na przywitanie, szczególnie kiedy nie widziały nas przez kilka godzin, a ze względu na różnicę wzrostu muszą wskoczyć na człowieka. Taki rytuał afiliacyjny nie jest niczym groźnym i jeśli nam on nie przeszkadza, to nic nie stoi na przeszkodzie, by umożliwić pupilowi taką formę przywitania. Jeśli jednak nie chcemy, by czworonożny przyjaciel wskakiwał na nas lub na naszych gości za każdym razem, dobrze jest zaproponować mu odpowiednią alternatywę. W tej roli doskonale sprawdzi się chwila zabawy – musimy nauczyć pieska przynoszenia zabawki w momencie, gdy ma on ochotę na nas wskoczyć. Kiedy to zrobi, wystarczy kilka minut przeciągania lub innej aktywności łowieckiej, by społeczne potrzeby czworonoga zostały zaspokojone. Oczywiście należy przy tym pamiętać o odpowiednim podejściu – zabawa to zabawa, a nie rywalizacja pomiędzy psem a opiekunem. Gdy chcemy ją zakończyć, piesek musi czuć się usatysfakcjonowany. Dobrze jest mieć pod ręką przysmaki, które wymienimy na zabawkę po skończeniu wspólnej aktywności.

 

A co jeśli nie radość? Inne powody, dla których psy skaczą na ludzi

Rytuał afiliacyjny to nie jedyny powód, dla którego piesek może okazywać swoje emocje, skacząc. Równie prawdopodobne są stojące za zachowaniem zupełnie inne, mniej przyjemne odczucia, takie jak na przykład lęk lub brak poczucia bezpieczeństwa. Aby to rozpoznać, kluczowe jest przyjrzenie się mimice psa i mowie jego ciała. Jeśli skacze na gości wchodzących na teren posesji lub mieszkania, obserwuje ich czujnie, a jego mięśnie się napinają, to sygnał, że czuje się w tej sytuacji nie do końca pewnie. Nawet kiedy pupil nie warczy ani nie przejawia agresji, sam akt skakania może stanowić próbę zagrodzenia drogi i powstrzymania intruzów przed wejściem na jego teren. Powtarzająca się sytuacja może w konsekwencji prowadzić do nasilenia się zachowań agresywnych, a w ostateczności nawet do ugryzienia. Oczywiście nie musimy do tego dopuścić! Jeśli zdiagnozujemy, że nasz ukochany piesek skacze na gości z powodów zgoła innych niż chęć przywitania się, warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Wskazane jest również przeanalizowanie, kiedy i w jakich konkretnie sytuacjach zachowanie to występuje. Czasami wynika ono bowiem z faktu, że piesek nie tyle nie lubi gości, co raczej ich konkretnych zachowań. Mogą do nich należeć nadmierna gestykulacja, podniesiony głos czy też zawłaszczanie sobie przestrzeni, którą pies uznaje za swoją strefę bezpieczeństwa. W takim przypadku zmiana zachowania gości może okazać się wystarczająca, by pupil odzyskał pewność siebie i zaakceptował obecność obcych.

 

Ja się boję! Czyli skakanie jako forma komunikacji z opiekunem

No dobrze, a co jeśli piesek skacze na swojego opiekuna podczas spaceru? W tym przypadku również może chodzić o stres i poczucie zagrożenia. Jeśli widzimy, że nasz przyjaciel wskakuje na nas w konkretnych sytuacjach – postarajmy się ich unikać. Warto przeanalizować, gdzie i kiedy takie zachowanie nasila się szczególnie. Może się okazać, że pupil boi się obecności innych psów biegających po parku, ruchliwego skrzyżowania lub innych miejsc mogących działać na niego stresogennie. Skakanie staje się wtedy sposobem, by krzyknąć opiekunowi „Hej, nie idźmy tam! Ja się boję!”. Powinniśmy nauczyć się odczytywać takie sygnały i faktycznie wybierać inną trasę. Dzięki temu wzmocnimy naszą więź z psem, który poczuje, że robimy wszystko, by czuł się bezpiecznie w każdej sytuacji.


 

Pieski skaczą na ludzi z różnych powodów i to opiekun ma za zadanie dostrzec, jakie emocje stoją za tym zachowaniem. Najlepszym sposobem jest obserwowanie całokształtu mimiki psa i sygnałów, jakie wysyła jego ciało. Pupil witający się z właścicielem lub kimś, kogo bardzo lubi, będzie rozluźniony i pobudzony, może też próbować lizać człowieka po twarzy. Napięte mięśnie i czujny wzrok to jednak jasny sygnał, że piesek nie czuje się bezpiecznie i skacze w zupełnie innym celu. Ważne jest, by zlokalizować źródło stresu i skutecznie je zneutralizować. Może to być zmiana trasy spaceru, zmniejszenie intensywności kontaktu z człowiekiem lub pozostawienie większej przestrzeni osobistej. W każdym przypadku należy jednak uważnie obserwować, czy nasza reakcja przynosi pożądany skutek i pies jest spokojniejszy. W przypadku gdy nie wiemy, co może być źródłem stresu, lub nasze metody zapobiegania mu okazują się nieskuteczne, warto zasięgnąć porady psiego behawiorysty, który z pewnością pomoże w rozwiązaniu problemu.