DO TRENINGU BĘDĄ POTRZEBNE
– pasta w tubce
– aromatyczne smakołyki
– kliker
– ręcznik lub kocyk
JAK ROZPOZNAĆ, CZY PIES STRESUJE SIĘ PODCZAS WYCIERANIA ŁAP?
Gdy widzisz, że podczas dotykania lub wycierania łap pies kuli uszy, oblizuje językiem nos, odwraca głowę, kuli ogon, sztywnieje lub próbuje się wycofać, oznacza to, że się stresuje. W takiej sytuacji należy stopniowo przyzwyczajać go do dotyku.
Program przyzwyczajania pokazany w tym odcinku można również stosować profilaktycznie, aby nie dopuścić do pojawienia się problemu.
WYCIERANIE PSICH ŁAPEK
DOTYKANIE ŁAPKI = LIZANIE PASTY
Na początku musisz sprawić, że dotykanie łapek pies zacznie kojarzyć z czymś przyjemnym. Do tego celu wykorzystaj pastę w tubce. W momencie, gdy dotykasz łapki, daj psu do wylizywania pastę. Gdy cofasz rękę, zabierz pastę. Wykonaj to ćwiczenie, dotykając każdej łapki po kolei i za każdym razem nagradzaj psa. W ten sposób pupil nauczy się, że wycieranie łap jest zapowiedzią czegoś przyjemnego.
DOTYK ZA PRZYSMAK
W kolejnym etapie opóźnij moment wydawania nagrody – najpierw dotknij łapy ręcznikiem, a później nagródź psa smakołykiem. Stopniowo wydłużaj czas, do około 8-10 sekund. To czas, w którym zwykle można wytrzeć jedną łapkę.
NAGRODA ZA DWIE, TRZY I CZTERY ŁAPY
Aby przyzwyczaić psa do wycierania wszystkich łap, możesz stopniowo opóźniać moment wydania nagrody – najpierw po wytarciu dwóch łap, później trzech, a następnie wszystkich czterech. To sprawi, że dotykanie łap będzie dla psa oznaczało zapowiedź czegoś przyjemnego.
SAMODZIELNE WYCIERANIE ŁAP
Jeśli, pomimo prób, Twój pies nadal nie pozwala na dotykanie swoich łap, możesz nauczyć go ich samodzielnego wycierania. Przygotuj kocyk lub ręcznik, który rozmiarami będzie dopasowany do wielkości psa, kliker i aromatyczne smakołyki.
UKRYJ SMAKOŁYKI POD KOCYKIEM
Zawiń w kocyk kilka smakołyków, tak aby pupil ich nie odkopał, ale żeby czuł ich zapach. Pies będzie próbował dostać się do tych smakołyków, więc trzymaj kocyk ręką. Kiedy pupil dotknie kocyka łapą lub zrobi ruch, jakby chciał w nim kopać, zaznacz ten moment dźwiękiem klikera i nagródź psa smakołykiem, który jest ukryty pod kocem. W ten sposób pies zacznie kojarzyć, że kopiąc w kocyku, wydostanie ukryty pod nim smakołyk.
WYDŁUŻ CZAS OCZEKIWANIA NA NAGRODĘ
W dalszym etapie wydłuż czas kopania w kocyku, czyli nie nagradzaj psa za pierwsze dotknięcie koca łapą, ale poczekaj, aż zrobi dwa-trzy ruchy i dopiero wtedy wydaj mu smakołyk.
DODAJ KOMENDĘ SŁOWNĄ
Kiedy pies wyciera już łapy w kocyk świadomie, wprowadź komendę słowną, np. „łapki” lub „wytrzyj”, i nie chowaj już smakołyków pod kocykiem (możesz udawać, że to robisz). Gdy pies zacznie wycierać łapy w kocyk, zaznacz ten moment dźwiękiem klikera i nagródź go smakołykiem.
BUTY DLA PSA
Warto również przyzwyczaić psa do noszenia butów. Takie rozwiązanie może się przydać, kiedy opuszki łap Twojego pupila zostaną uszkodzone, np. z powodu soli, piasku lub nierównej powierzchni. Aby nauczyć psa noszenia butów, tak jak w przypadku wycierania łap, musisz przyzwyczajać go stopniowo. Najpierw nagradzaj go za jedną łapę w bucie, później za dwie, a docelowo za cztery.