Jak oduczyć psa spania w łóżku?

hero

Wielu opiekunów na początku wspólnego życia z psem pozwala swojemu pupilowi spać w łóżku, bo np. jest małym i słodkim szczeniaczkiem lub jest adoptowany i właściciel chce wynagrodzić mu wcześniejsze, często pełne smutku życie. Po pewnym czasie spanie z psem w łóżku staje się jednak uciążliwe, więc opiekunowie chcą go tego oduczyć. Kupując lub adoptując psa, dobrze jest już na początku konkretnie ustalić, czego oczekujemy od czworonoga, i konsekwentnie się tego trzymać! Pamiętajmy bowiem, że oduczanie jest procesem o wiele dłuższym niż konsekwentne ustalenie od początku zasad i nauka prawidłowych nawyków.

W tym odcinku Piotr występuje ze swoim psem – Bordo, który perfekcyjnie prezentuje wszystkie komendy. Zobaczcie sami!

Najważniejsze zasady

UNIEMOŻLIWIENIE

Zanim zaczniesz trening z psem, pierwszym bardzo ważnym ćwiczeniem, które musisz wprowadzić, jest uniemożliwienie. Stosuj je zawsze, gdy nie masz kontroli nad zachowaniem pupila. W tym przypadku uniemożliwieniem może być takie zabezpieczenie łóżka, aby pies nie mógł na nie wejść, czyli np. na łóżku kładziemy folię, która sprawi, że wskakiwanie na nie będzie mniej atrakcyjne. Możesz ustawić też kilka krzeseł w taki sposób, aby pies nie miał możliwości wejścia na łóżko. Tego typu rozwiązania stosuj, gdy nie ma Cię w domu lub gdy nie masz czasu na poświęcenie go psu – i tym samym nie masz kontroli nad jego zachowaniem.

TRENING Z PSEM

Trening to kolejna bardzo ważna kwestia, która pomoże Ci w oduczaniu psa spania w łóżku. W tym przypadku pupil musi mieć bardzo dobrze opanowane dwie komendy: komendę „nie”, która jest zakazem i komunikatem mówiącym psu „przerwij to zachowanie, bo nie będziesz mieć z niego korzyści”, oraz komendę „na miejsce”, która umożliwi wysłanie czworonoga na jego posłanie i sprawi, że zostanie on tam na dłużej. Dobrze, aby pies umiał pozostać na posłaniu kilka lub kilkanaście minut!

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Jak to wygląda w praktyce?

Gdy widzisz, że pies zbliża się do łóżka i chce na nie wejść, wydaj komendę „nie” i powstrzymaj go np. ręką, uniemożliwiając mu wejście na łóżko. Jeżeli chcesz natomiast, aby pies położył się na swoim posłaniu, poproś go o to i nagródź, gdy wykona zadanie. W ten sposób pokażesz mu, co jest dla niego korzystne, a co nie.

Wpadka, czyli co zrobić, kiedy się nie uda

Jeśli wejdziesz do sypialni i zobaczysz psa leżącego na łóżku, nie próbuj ściągać go na siłę! Pamiętaj, że wybudzony z drzemki może poczuć się zagrożony, może warknąć czy nawet ugryźć. Na potrzeby takich sytuacji naucz psa komendy „zejdź”.

Pamiętaj, że naukę tej komendy najlepiej rozpocząć na innym obiekcie niż łóżko i trenować podczas wspólnych spacerów z czworonogiem. Może to być np. ławka w parku, murek itp. Jeśli pies zna już komendę „zejdź” – poproś go, aby zszedł z łóżka i nagródź. Jeśli nie – zachęć go do zejścia smakołykiem.

POZNAJ NASZĄ OFERTĘ PRZYSMAKÓW TRENINGOWYCH

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Jak radzić sobie z tym problemem w nocy?

W tym przypadku cofamy się do pierwszej wskazówki – zawsze, gdy nie masz kontroli nad zachowaniem psa, stosuj uniemożliwienie, np. zamontuj bramkę w drzwiach sypialni i pozostaw pupila poza pomieszczeniem. Aby umilić psu początek rozłąki, możesz zostawić mu naturalny gryzak.