Przysmaki to bardzo ważna rzecz wykorzystywana podczas szkolenia psa. To one pomagają zmotywować go do działania i szybciej osiągnąć wyznaczone cele. Jeśli jednak nie masz pewności, które z nich będą najlepsze dla Twojego czworonoga, koniecznie obejrzyj ten odcinek. Piotr w towarzystwie młodego wyżła węgierskiego Bono opowiada o rodzajach i sposobach wykorzystania przysmaków treningowych.
Spis treści:
Trening z przysmakami – od czego zacząć?
Jeśli dopiero rozpoczynasz treningi ze swoim czworonogiem, w pierwszym etapie ćwiczeń wykorzystaj smakołyki małych rozmiarów. Przygotuj naprawdę duże ilości przysmaków, ponieważ na początku należy nagradzać psa bardzo często, nawet za niewielkie postępy. Pamiętaj również, aby to, co pies zje podczas szkolenia w postaci smakołyków, odjąć od jego codziennej porcji karmy!
Nauka nowych komend
Jeśli chcesz nauczyć psa nowego zachowania, np. sztuczki „kółeczko”, przygotuj w dłoni kilka lub kilkanaście przysmaków i zachęć pupila, aby wykonał część zadania, np. 1/3 kółeczka. Jeśli pies wykona Twoje polecenie, nagródź go przysmakiem. Stopniowo wymagaj od czworonoga coraz więcej i nagradzaj go za każdy, nawet najmniejszy postęp.
DO NAUKI NOWYCH SZTUCZEK PRZYDADZĄ SIĘ TAKIE KOSTECZKI – SPRAWDŹ
Przysmaki dla psich niejadków
Dla psów, które są niejadkami, warto przygotować bardziej aromatyczne i kuszące przysmaki, np. sardynki. Taki smakołyk możesz podzielić na mniejsze kawałki i nagradzać nimi psa za dobrze wykonane zadanie. Innym przysmakiem, który doskonale sprawdzi się w przypadku psich niejadków, może być wątroba wołowa.
SPRAWDŹ NASZE RYBNE PRZYSMAKI DLA PSA
Możesz także samodzielnie przygotować smakołyki dla swojego pupila. Znakomicie sprawdzi się tutaj gotowane mięso, np. kurczak lub wołowina. Takie miękkie przysmaczki będą bezpieczne dla Twojego psa, bo pupil się nimi nie zadławi ani nie zakrztusi. Pamiętaj tylko, aby ich nie przyprawiać!
Przysmaki wyciszające
Innym rodzajem przysmaku treningowego jest pasztet w tubce. Tego typu smakołyk znakomicie sprawdza się podczas treningu z psami, które są nadpobudliwe – lizanie to bowiem czynność, która pomaga im się uspokoić. Dodatkowo nagroda w postaci liźnięcia ograniczy ryzyko utuczenia pupila.