Jak poznać nadmierną ekscytację u psa?

Dobry apetyt u psiaka i machanie ogonkiem, gdy widzi smakołyk, to bardzo dobry objaw. Pies to drapieżnik i zdobywanie jedzenia jest dla niego jak najbardziej naturalnym zachowaniem. Nie może jednak stać się to jego obsesją! Ta przejawia się w postaci różnych niepożądanych zachowań. Jak rozpoznać, że jedzenie działa na naszego pupila zbyt pobudzająco?

Ekscytujący się łakomczuch

Jeżeli Twój pies podczas przygotowywania posiłku narusza Twoją przestrzeń – podbiega, skacze, szczeka – to znaczy, że ma problem. Jeżeli do tego podgryza ci nogawki, ślina leje mu się z pyska strumieniami i próbuje wytrącić ci miskę z rąk, to zdecydowanie nie umie się kontrolować. Jego radość na widok karmy przeradza się wręcz w ekstazę, a frustracja związana z oczekiwaniem na jedzenie jest bardzo duża.

nadmierna ekscytacja u psa

Pies tropiciel

Twój włochacz szpera w śmietnikach lub wygryza gumy do żucia z chodnika? Albo może wodzi nosem po każdym skrawku podłogi, niczym automatyczny odkurzacz, zjadając każdy napotkany okruszek? Do tego lustruje każdy Twój ruch w kuchni i wyczekuje okazji, by wykorzystać Twoją niezdarność i upolować jakiś spadający kąsek? To wszystko powinno wzbudzić Twoją czujność. Gdy podczas spacerów lub w domu Twój psiak wyszukuje czegoś zjadliwego, to sygnał, że warto popracować nad jego zachowaniem, bo może być bliski obsesji na punkcie jedzenia. W ekstremalnych przypadkach psy mogą polować na plamki na chodniku czy połykać kamienie, bo kojarzy im się to z czymś smacznym.

Zwycięzca w zawodach jedzenia na czas

Kolejnym objawem pobudzenia jedzeniem może być jego spożywanie w błyskawicznym tempie. Jeżeli pupil, zamiast spokojnie gryźć i żuć, wciąga posiłek, tym razem niczym rura odkurzacza, to jest to kolejny objaw, który może oznaczać, że żywność nadmiernie ekscytuje psa i traci on kontrolę nad swoim zachowaniem. Tym samym, gdy odnosisz wrażenie, że Twój zwierzak próbuje pobić rekord w jedzeniu na czas, to znak, że należy zacząć pracować nad rozwiązaniem tego problemu.