Po co uczyć psa sztuczek?

Psiak jeżdżący na deskorolce, skaczący przez skakankę, podający ręcznik czy też układający klocki – niektóre psie sztuczki bawią, wzruszają, śmieszą, ale też niejednego wprawiają w osłupienie. Jedni uważają naukę trików za stratę czasu i głupotę, podczas gdy inni potrafią na nich skupić całe szkolenie. Trenowanie sztuczek może być bardzo pomocne i przydatne. Nie można jednak zapominać o psich problemach, nad którymi również należałoby popracować, jak np. ciągnięcie na smyczy. Grunt to znaleźć równowagę pomiędzy zabawą a właściwym wychowaniem.

sztuczki-tresc

Korzyści z nauki psich sztuczek

Brak presji

Podczas ćwiczenia z pupilem sztuczek jesteśmy najbardziej otwarci i spontaniczni. Jest to związane z brakiem presji, bo trenując triki, nie narzucamy na siebie tak dużego przymusu, że to coś bardzo ważnego, co jest nam niezbędne do grzecznego funkcjonowania psiaka. Brak presji to brak stresu i mniejsza odpowiedzialność, dzięki czemu i my chętniej uczymy się, jak prowadzić trening z psem.

Radość

Trening to radość towarzysząca wspólnym ćwiczeniom. Jest ona podstawą szkolenia pozytywnego. Dzięki temu zarówno właściciel psa, jak i sam zwierzak czerpią z niego przyjemność. Nic tak nie wzmacnia więzi z pupilem, jak radosne ćwiczenia.

Wzajemne zrozumienie

Trenując sztuczki, lepiej poznajemy swojego psa. Uczymy się, jak możemy zwiększać wymagania, jak długo możemy pozostawić psa w pozycji, jakie rodzaje ćwiczeń sprawiają mu radość itp. Wiedza ta jest niezbędna przy szkoleniu z posłuszeństwa. Ponadto umiejętności nabyte w trenowaniu trików można wykorzystać podczas szkolenia ze zwykłych komend, np. pies nauczony wskakiwania na murek i zostawania na nim, łatwiej nauczy się zostawania na nasze polecenie na legowisku itd.

Świetna gimnastyka

Podczas trenowania sztuczek pies znakomicie się rozciąga i ćwiczy mięśnie. Wiele ruchów, które zwierzak wykonuje podczas robienia trików, jest zalecanych dla psiaków starszych i poddawanych rehabilitacji. Ukłon, przeciągnij się, obrót, slalom – różnorodność ćwiczeń jest ogromna. Można je też wprowadzić jako rozgrzewkę przed aktywnym psim sportem, co pozwoli uniknąć kontuzji.

Jak widać, korzyści z nauki psich sztuczek jest wiele. Nikt oczywiście nie mówi, że masz zaraz trenować psa w taki sposób, by stał się mistrzem akrobacji czy domowym lokajem przynoszącym kapcie i gazetę. Nawet nauka prostych trików, jak choćby obracania się w kółko, nie tylko dostarczy radości i wzmocni waszą więź, ale też może okazać się przydatna w dalszym szkoleniu. Dlatego szykuj zabawki, smakołyki, gadżety i do dzieła!