Przepis na udaną sesję szkoleniową z psem

Choć zwykła codzienność stwarza wiele okazji do nauki psa różnych sztuczek i zachowań, to jeżeli chcesz, aby szkolenie było skuteczne, ćwicz ze zwierzakiem w tzw. sesjach. Czym zatem jest sesja szkoleniowa? To odcinek czasu, kiedy trenujesz z psem – a ponieważ odcinek musi mieć swój początek i koniec, to i sesja powinna mieć swój charakterystyczny element rozpoczęcia i zakończenia. Psiaki lubią takie uporządkowanie, lepiej dzięki temu zapamiętują.

Znajdź w ciągu dnia takie „momenty”, kiedy będziesz mógł poćwiczyć z psem, nawet jeżeli miałaby to tylko być przerwa w meczu lub gdy czekasz, aż ugotuje się makaron, bo zamiast jednej długiej sesji, możesz też zrobić kilka małych. Staraj się więc mieć zawsze pod ręką niezbędne pomoce, takie jak smakołyki czy kliker. Również na każdy spacer zabieraj sprzęt szkoleniowy, zabawki, przysmaki. Podczas przechadzek organizuj pupilowi „przystanki szkoleniowe”. Tak urozmaicone wyjście pomoże wzmocnić Waszą relację i poprawić posłuszeństwo psa.

Przygotowanie

Zanim zaczniesz trenować pupila, przygotuj sobie niezbędny ekwipunek. Przypnij do paska saszetkę ze smakołykami, zabierz zabawkę, kliker, jeżeli będzie potrzebny, oraz wybierz odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Na początek dobrze trenować w miejscach spokojnych, gdzie nie ma wielu zapachów, dźwięków, innych psów itp., co mogłoby rozpraszać czworonoga. Pamiętaj, aby pies był zmotywowany do ćwiczenia: jeżeli używasz smakołyków, niech pies będzie głodny. Jeżeli używasz zabawek, przygotuj te, które Twój pies lubi.

sposób na udaną sesję szkoleniową z psem

Początek sesji

Twój pupil musi dostać wyraźny sygnał, że zaczyna się sesja. Możesz przygotować rękę z przysmakami na wysokości klatki piersiowej, co przyciągnie uwagę psa. Zachęci go to do współpracy. Trudno też, by wykonywał polecenia, jeżeli jego uwaga skupiona jest na czymś innym niż na Tobie. Kiedy już uda Ci się skoncentrować go na sobie, przejdź do części właściwej szkolenia.

Część właściwa sesji – jak osiągnąć najlepsze efekty?

  1. Trenuj krótko – tak aby Twój pies się nie zniechęcił do ćwiczenia. Pamiętaj, że lepiej zagrać dużym niedosytem niż małym przesytem. Nawet jeśli masz zakończyć po kilku powtórkach.
  2. Zmieniaj ćwiczenia – gdy tylko psiak zaczyna osiągać w czymś sukces, np. gdy wykona kilka dynamicznych powtórek „siad!”, zakończ ćwiczenie i przejdź do następnego.
  3. Użyj elementu zaskoczenia – staraj się zaskakiwać psa i kończyć w najciekawszym momencie. Wyobraź sobie, że jesteś reżyserem odcinka serialu i kończysz, zanim zdarzy się najciekawszy moment.

psia sesja szkoleniowa w lesie

Zakończenie sesji

Gdy kończysz sesję, zaakcentuj ten moment w przyjemny i radosny dla Twojego psa sposób. Możesz wydać mu kilka przysmaków naraz lub podać jeden większy. Możesz też w nagrodę pobawić się z pupilem, powygłupiać się z nim lub kucnąć i pogłaskać w taki sposób, jaki Twój pies uwielbia.