Co to są zachowania samonagradzające?

Zachowania samonagradzające to takie, w których nie bierze udziału opiekun. Pies sam z siebie osiąga korzyść poprzez wykonanie określonych czynności, np. znudzony zwierzak pozostawiony sam sobie niszczy nasze buty albo w ogrodzie zaczyna kopać doły w naszych pięknych rabatach. Postępowaniem takim może być także polowanie na myszy, które chowają się pod Twoim tarasem, czy zmora opiekunów miejskich psów – zjadanie śmieci na spacerze. Problemem z tego typu zachowaniami jest to, że pozostawione same sobie mogą się nasilać, a wręcz stać nawykowe. Tak jak w wielu innych sytuacjach ignorowanie psa przynosi poprawę, tak tutaj skutki są wręcz odwrotne. Zamiast doczekać się wymarzonych rezultatów, możemy zauważyć, że te niewłaściwe zachowania staną się dla pupila chlebem powszednim.

zachowania samonagradzające u psa

Jak sobie radzić w takich przypadkach?

Po pierwsze

Zastanów się, jakie Twój psiak ma potrzeby, i spróbuj zorganizować tak czas, aby je zaspokoić. Np. gdy Twój pupil lubi kopać dołki – stwórz w ogródku piaskownicę. Jeżeli pies zjada śmieci na spacerze, bo ma potrzebę zdobywania – schowaj mu w trawie smakołyki w pudełeczku, a gdy je znajdzie, wydaj komendę „siad” i nagrodź ciastkiem.

Po drugie

Uniemożliwiaj psu nagradzanie się zachowaniem. Bardzo ważne jest, żeby nie weszło mu ono w nawyk. Gdy kopie przy wejściu do domu – postaw tam przeszkodę, np. płotek. Jeżeli Twój włochacz zjada śmieci na spacerze, to puszczaj go na długiej lince lub w kagańcu – pozwoli Ci to szybko reagować lub uniemożliwi zwierzakowi chwytanie w pysk wszelkich znalezisk.

Po trzecie

Trenuj z psiakiem właściwe zachowanie. Jeżeli pupil kopie dołki przy domu – przerywaj mu oranie ogrodu i zachęcaj do zabawy w piaskownicy. Dla zachęty możesz tam schować zabawkę. Jeżeli zjada śmieci – trenuj niepodejmowanie pokarmu i nagradzaj za rezygnację.

zachowania samonagradzające u psa

Jeżeli pupil zdąży nabrać złych nawyków, a nagroda, jaką sobie sam wyznacza, jest dla niego wyjątkowo atrakcyjna, to pamiętaj, że musisz zaoferować mu coś lepszego i być skuteczny w utrudnianiu mu kontynuuowania niewłaściwych zachowań. Tylko wtedy Twoja praca nad psem będzie skuteczna, a nie będzie przysłowiową walką z wiatrakami. Jeżeli nie wiesz, jak sobie poradzić z danym problemem, zawsze możesz zgłosić się po pomoc do behawiorysty.