Z czego wynika strach przed sprzętami domowymi?

Psy podobnie jak ludzie odczuwają strach. Wbrew pozorom w chwilach grozy ich reakcja jest zbliżona w wielu aspektach do naszej. Strach to emocja, która motywuje zwierzę do ucieczki, szukania schronienia. Unikanie niebezpieczeństwa pozwalała w środowisku naturalnym drapieżnikom przetrwać. Czasami mogą też próbować załagodzić konflikt lub atakować, gdyż i takie strategie przyjmują, by radzić sobie ze strachem. Obecnie środowiskiem naturalnym dla psów są osady ludzkie – miasta i wsie. Ale wiele zachowań atawistycznych (instynktownych), jakie towarzyszyły ich przodkom żyjącym na wolności, pozostało w genach naszych domowych milusińskich. Dlatego, gdy na ulicy mija psiaka hałasujący autobus czy tramwaj, to zwierzak ratuje się ucieczką. Albo gdy miksujesz owoce blenderem czy odkurzasz mieszkanie, pupil z podkulonym ogonem czmycha za kanapę lub atakuje rurę od odkurzacza. To jest jego naturalna reakcja na nietypową sytuację.

Jak sprzęty domowe postrzega pies?

Człowiek, widząc odkurzacz, wie, do czego on służy. Oczywiste jest, że wciąga nieczystości i pozwala utrzymać mieszkanie w czystości. Ciężko sobie wyobrazić życie bez używania tego sprzętu. Pies nie widzi tego w ten sposób. No właśnie, jak więc widzi?

strach przed sprzętami domowymi wt

Dźwięk – jak brzmi odkurzacz dla Twojego psa? Syczy, warczy i wydaje bardzo nieprzyjemne niskie tony. To może być bardzo stresujące dla włochacza. Psy nie lubią niskich tonów – oznaczają one zagrożenie i bardzo często wywołują ucieczkę.

Walka – spróbuj wczuć się w myśli Twojego psa i zastanów się, jak on może odbierać sytuacje, gdy trzymasz od góry jakąś rurę, dociskasz ją do siebie, a cały ten straszny „potwór” na Ciebie warczy. Może odbierać to jako zagrożenie.

Szybkie ruchy – a jeżeli do tego wszystkiego ten „potwór” zaczyna wykonywać szybkie i dynamiczne ruchy, to pies może odczuwać z jego strony jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Zamknięta przestrzeń – dodajmy jeszcze fakt, że pies nie może uciec, bo znajduje się w zamkniętym mieszkaniu. Potęguje to strach i poczucie zagrożenia do niewyobrażalnego w naszych głowach poziomu.

Tym samym niezwykle ważne jest, aby zwierzę socjalizować od pierwszych tygodni życia, tak by żadne pozytywne elementy ludzkiego świata nie powodowały u psiaka lęków.