Suchy i mokry nos u psa – co oznacza?

Suchy nos sygnalizuje chorobę i gorączkę, a mokry oznacza, że pies jest zdrów jak ryba? Ten mit krąży po świecie i nieraz wywołuje niepotrzebny stres u opiekunów. Jak to właściwie jest z tym psim nosem?

Suchy nos u psa – co oznacza?

Istnieje przeświadczenie, że suchy nos oznacza u psa gorączkę. Nie jest to jednak prawdą. O ile suchość płytki nosowej może być objawem podwyższonej temperatury, o tyle równie dobrze może występować z zupełnie innych, niekoniecznie niebezpiecznych przyczyn.

Pies obwąchuje kwiatek. Ma suchy czy mokry nos? Co to oznacza?

Przyczyny suchego nosa u psa

Sucha trufla, bo tak inaczej mówi się o psim nosie, może wskazywać na odwodnienie, przegrzanie zwierzaka czy uczulenie na miskę z tworzywa sztucznego lub metalu. W powyższych przypadkach wskazane są czujność i odpowiednia reakcja opiekuna, jednak nie zawsze wpadanie w panikę jest zasadne.

Suchą truflę może też mieć pies, który dość aktywnie spędza czas na spacerach i dużo biega. Jak widać, i tutaj stan nosa zdecydowanie nie oznacza gorączki. Także psiaki dużo ryjące w ziemi częściej mają problem z odpowiednim nawilżeniem narządu węchu. Naskórek ich nosów przez stały kontakt z glebą łuszczy się i nadmiernie wysusza. Zamiast więc biec z pupilem na wizytę do weterynarza w przeświadczeniu, że dopadła go straszna choroba, lepiej zainwestować w maść, która zregeneruje naskórek i zabezpieczy psi nochal przed dalszym wysychaniem.

Suchy i ciepły nos u psa – co to oznacza?

Suchy i ciepły nos u psa nie musi oznaczać choroby. Zdarzają się sytuacje, w których jest to zupełnie naturalne. Przykład? Suchość nosa może występować w upalne lub wietrzne dni, może pojawiać się również w klimatyzowanych pomieszczeniach. Sucha trufla często występuje zaraz po przebudzeniu, może być także konsekwencją spania w nienaturalnej pozycji. Wysoka temperatura również nie jest sprzymierzeńcem psiego noska – maksymalnie rozkręcony kaloryfer, wygrzewanie się w słonecznym miejscu lub nieprawidłowa cyrkulacja powietrza w mieszkaniu mogą powodować wysuszenie trufli. W tych sytuacjach suchy i ciepły psi nosek nie powinien więc wywoływać naszych gwałtownych reakcji – jeżeli jednak dochodzi do tego zbyt często, to warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Mokry nos u psa – stan normalny?

Psy, podobnie jak ludzie mają łzy, których zadaniem jest nawilżanie gałki ocznej, a których nadmiar spływa do nosa. Pies, liżąc się, rozprowadza je po powierzchni płytki nosowej, czego efektem jest mokra trufla. Ponadto nos ma wiele gruczołów śluzowych, które nawilżają i ochładzają jego lusterko. Wszystko po to, by cząsteczki zapachów były lepiej wyczuwalne, a wilgotny nos lepiej spełniał swoją funkcję węchową.

Mokry nos nie zawsze oznacza, że pies jest zdrowy

Dla wielu osób wilgotny nos to oznaka tego, że pies jest zdrowy. Cóż, to też nie jest do końca prawda, bo np. mokry nos w pakiecie z kichaniem może oznaczać przeziębienie lub alergię. Ponadto musimy pamiętać, że niektóre choroby nie odbijają się w żaden sposób na stanie nosa, więc jego wilgotność nie jest gwarancją, że pies jest zdrowy. Dlatego tak ważne są profilaktyka i okresowe badania.

Suchy nos u szczeniaka

Jak wiemy, nos psa powinien być wilgotny. Suchy nie jest powodem do paniki, może to wynikać z wielu czynników, o których wcześniej wspominaliśmy. W przypadku szczeniaka sprawa wygląda nieco inaczej i tu należy być szczególnie ostrożnym. Jeśli mamy w domu malca miedzy 8. a 12. tygodniem życia, który większość czasu przesypia i spędza w domu, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Suchy nosek często jest jedynym objawem gorączki czy odwodnienia, który jesteśmy w stanie sami zauważyć w domu. Jeśli mamy już większego szczeniaka, który węszy, biega, bawi się, gryzie, kopie, to suchy nos może wynikać po prostu z miejscowego przesuszenia i nie jest oznaką choroby. W takiej sytuacji powinniśmy dać psu pić i obserwować, czy nie wykazuje on innych niepokojących objawów.

Psi nos jako termoregulator

Zapewne nieraz miałeś okazję poczuć na sobie zimny, mokry nochal pupila. Psy pocą się jedynie na nieowłosionych częściach ciała – na spodnich częściach łap oraz właśnie na nosie. Tym samym trufla, oprócz węszenia, odpowiada też w pewnym stopniu za termoregulację. W ciepłe i gorące dni nos chłodzi wdychane powietrze oraz obniża temperaturę ciała dzięki odparowywaniu wilgoci, która się na nim znajduje. To parowanie obniża temperaturę naskórka trufli. Właśnie dlatego nos Twojego pupila jest zazwyczaj zimny!

Zrogowaciały nos u psa – przyczyny i leczenie

Wszelkie niepokojące zmiany w obrębie nosa powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem weterynarii. Wiele chorób, w tym dermatologicznych, endokrynologicznych, ale także immunologicznych, które dotyczyć będą całego organizmu, może objawiać się początkowo tylko zmianami w obrębie nosa.

Choroby nosa:

  • zapalenie skóry nosa wywołane światłem słonecznym, po ugryzieniu owada, alergiczne,
  • ropne zapalenie skóry nosa,
  • wirusowe zapalenie nosa (np. przy nosówce),
  • zapalenie naczyń krwionośnych nosa (predyspozycje u bernardynów),
  • zapalenie skórno-mięśniowe (predyspozycje u owczarków collie i owczarków szetlandzkich),
  • zespół naczyniówkowo-skórny (predyspozycje u akity inu, samojedów, husky),
  • dermatofitozy (grzybice),
  • nużyca,
  • dermatozy cynkozależne,
  • eozynofilowa czyraczność,
  • idiopatyczne bielactwo (czyli odbarwienie lusterka nosowego, predyspozycje u dobermanów, rottweilerów, jamników),
  • chłoniak epiteliotropowy (szczególnie u psów w podeszłym wieku),
  • histiocytoza (predyspozycje u golden retrieverów i berneńskich psów pasterskich),
  • rak płaskonabłonkowy, rak podstawnokomórkowy,
  • skórny toczeń rumieniowaty (układowy lub krążkowy),
  • pęcherzyca (liściasta, rumieniowa lub zwyczajna).

We wszystkich wymienionych chorobach powstają niepokojące zmiany, które muszą zostać poddane diagnostyce.

PODSUMUJMY

Wilgotność nosa nie jest żadnym miarodajnym wskaźnikiem mówiącym o tym, czy pies jest zdrowy, czy nie. Niemniej suchość nosa bądź jego nadmierna wilgotność w pakiecie z innymi niepokojącymi objawami, jak np. apatia czy gorączka, powinny wzbudzić naszą czujność. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Psi nochal może być mały albo duży, jasny albo ciemny, gładki lub nakrapiany – każdy jest unikatowy. Choć służy psu przede wszystkim do oddychania, to jest niezastąpionym narządem zmysłu, który pozwala mu wytropić smaczki, kumpli czy wyczuć zbliżające się zagrożenie.