Gruba sprawa, czyli psia otyłość

hero

Otyłość to najczęstsza choroba u psów związana z nieprawidłowym żywieniem. W Polsce ok. 30% psów ma nadwagę, a ok. 10% cierpi na otyłość. Należy pamiętać, że nadmiar kilogramów sprzyja rozwojowi innych schorzeń, a także skracają życie naszych czworonogów.

Dlaczego psy tyją?

Najczęstszą przyczyną tycia psów jest brak równowagi pomiędzy ilością przyjmowanych kalorii a ruchem. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest karmienie psa do woli – jeśli miska jest pełna, pies będzie jadł bez przerwy, nawet jeśli nie będzie głodny.

Zdarza się również, że przyczyną otyłości psa jest choroba – głównie problemy endokrynologiczne, takie jak niedoczynność tarczycy. Tycie może być również wynikiem kastracji lub sterylizacji, a także występować na starość, kiedy metabolizm psa spowalnia. Wynika ono również ze złej, np. bardzo tłustej, diety.

Największą rolę w utrzymaniu odpowiedniej wagi psa odgrywa właściciel. Jeśli często przesiadujemy w kuchni, a pies dostaje od nas resztki, skutki takiego dokarmiania mogą być zgubne!

Jak poznać, że pies ma nadwagę i do czego ona prowadzi?

Aby stwierdzić, czy pies ma nadwagę, należy sprawdzić jego kondycję. Pomoże Ci w tym weterynarz, który oceni ją w kilkustopniowej skali BCS. Ocena kondycji jest ważniejsza niż waga psa, ponieważ nawet psy tej samej rasy mogą różnić się między sobą wielkością.

Jeśli, pomimo stosowania diety, Twój pies nie chudnie, należy wykonać badania krwi uwzględniające profil hormonalny, badania kału oraz odrobaczanie. W ten sposób ustalisz przyczynę takiego stanu rzeczy.

Pamiętaj, że sama otyłość jest już chorobą, która sprzyja powstawaniu problemów z układem kostno-ruchowym, z krążeniem, oddychaniem, a także wywołuje cukrzycę.

Jak postępować z psem, który tyje?

Pamiętaj, że najważniejsza jest dieta! Nie dokarmiaj psa resztkami! Jeśli porcja żywieniowa jest zbyt duża, zmniejsz ją o ok. 20%. Przyczyną nadwagi może być również rodzaj karmy, dlatego zastosuj dietę specjalistyczną: odchudzającą – bogatą w białko lub opartą na BARF, czyli surowym mięsie. Podawaj posiłki regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie i pamiętaj, aby nigdy nie wystawiać miski z jedzeniem na cały dzień!

Bardzo ważna jest również regularna aktywność fizyczna Twojego psa. Zabieraj psa na jeden długi spacer codziennie, a nie raz w tygodniu! Dobrym pomysłem jest również zachęcenie pupila do pływania. Pamiętaj jednak, aby dopasować ilość ruchu do otyłości psa tak, aby nie przeforsować jego stawów.

Utrata wagi powinna być stopniowa, co oznacza ok. 0,5 kg na miesiąc.

Karma sucha dla psa John Dog Premium jagnięcina z warzywami