Jak zadbać o czworonoga podczas upałów?
Lato to pora roku bardzo niebezpieczna dla naszych pupili. Każdy pies w upalne dni potrzebuje dużo więcej troski ze strony opiekuna. Jednak szczególną uwagę należy zwrócić na czworonogi, u których wymiana powietrza jest utrudniona. Są to przede wszystkim psy z długą sierścią, ale także te starsze, dotknięte przewlekłymi chorobami bądź suki w ciąży. Podczas urlopu z psiakiem często nawet nie myślimy o tym, że narażanie go na przebywanie w pełnym słońcu może skończyć się dla niego przegrzaniem, szokiem termicznym, oparzeniami słonecznymi, a nawet udarem cieplnym.
Spis treści:
Jak chłodzi się pies latem?
Gruczoły potowe u psów znajdują się jedynie na opuszkach łap, dlatego chłodzenie ciała poprzez pocenie jest u nich bardzo ograniczone. Głównym systemem chłodzenia u psa jest ziajanie. To właśnie dlatego Twój pupil, gdy rozgrzeje się bieganiem czy przebywaniem na słońcu, wywiesza język i głęboko oddycha. Jest to forma wentylacji, która pozwala mu pozbyć się nadmiaru ciepła. I tutaj ważna uwaga! Kaganiec utrudnia to zadanie, dlatego należy go ściągać psu, kiedy tylko jest to możliwe. W upalne dni najlepiej w ogóle zrezygnować z jego zakładania, gdyż pupil nie może się przez niego ani napić wody wtedy, kiedy tego potrzebuje, ani ochłodzić dyszeniem.
Jak zadbać o pupila w upalny dzień?
Gęsta sierść, zwłaszcza ta z podszerstkiem i licznymi kołtunami, nie ułatwia psiego życia w gorące, słoneczne dni. Sierść tworzy warstwę izolacyjną, która u większości psów pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Jeśli jest zaniedbana, pełna kołtunów i niewyczesanego podszerstka z sezonu zimowego, może przyczynić się do przegrzania. Błędem jest obcinanie czy golenie „na zero” przedstawicieli ras, które tego nie potrzebują, ponieważ możemy zaburzyć w ten sposób psie mechanizmy termoregulacyjne. Jednak systematyczne strzyżenie psów ras, które tego wymagają, to zdecydowanie dobry pomysł. Warto też czworonoga trymować i wyczesywać, aby usunąć martwe włosy i zapewnić mu odpowiednią wentylację sierści i skóry! Przedstawiciele ras nagich i albinosy mogą z kolei potrzebować zastosowania specjalnych kremów z filtrem UV zanim wybiorą się na spacer w słoneczny dzień.
Aby zapobiec ewentualnym przykrym niespodziankom w postaci udaru, należy bezwzględnie pilnować, aby nasz czworonożny przyjaciel nie był wystawiony na zbyt długie działanie promieni słonecznych, a także by miał możliwość schłodzenia się i napicia. W większości sklepów z artykułami dla zwierząt dostępne są specjalne wody wzbogacone elektrolitami, w które warto się zaopatrzyć w najgorętsze letnie dni, kiedy ryzyko odwodnienia u naszego pupila jest największe. Dostęp do świeżej, chłodnej wody to podstawowy warunek, który trzeba spełnić, aby zapewnić milusińskim bezpieczne przetrwanie upałów. Jeżeli Twój pies choruje, szybko się męczy, ma cieczkę, jest w ciąży lub należy do ras krótkoczaszkowych, to im na dworze jest cieplej, tym spacery z nim powinny być krótsze. W upały zrezygnuj też z intensywnego treningu, nawet jeśli masz silnego i zdrowego psa.