Jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa?

Zastanawiałeś się kiedyś, jaką temperaturę ciała powinien mieć Twój pies? Czy jest ona taka sama jak u człowieka, czy jednak norma jest nieco inna? Okazuje się, że temperatura ciała czworonogów różni się od tej, jaką ma człowiek, dlatego nie powinno Cię niepokoić, jeśli wyczujesz, że jest ona trochę wyższa niż Twoja. Jakie wartości są zatem prawidłowe? I jak rozpoznać, że pupil ma gorączkę? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

W Internecie można znaleźć wiele informacji o ciepłym lub suchym nosie psa, który wskazuje, że z pupilem dzieje się coś niedobrego i że jego temperatura może być podwyższona. Jednak to nie do końca prawda. Suchy lub ciepły nos niekoniecznie musi wskazywać na chorobę czworonoga, lecz może być normalnym stanem. Warto jednak obserwować zachowanie pupila i mierzyć mu temperaturę, co powie nam więcej na temat stanu jego zdrowia.

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa?

Psia temperatura, która mieści się w normie, to 37,5-39 stopni Celsjusza. Jest ona nieco wyższa niż u człowieka, ale dla psa całkowicie normalna, więc nie powinna Cię niepokoić. Jeśli zatem leżący obok Ciebie psiak jest troszkę cieplejszy od Ciebie, wykorzystaj to, aby się ogrzać, i nie martw się, że coś może być nie tak. ?

Mały biało brązowy pies rasy jack russell terrier, leżący an szarej kanapie pod brązowym kocem w czarne ślady łap.

Kiedy pies ma gorączkę?

O gorączce u psa można mówić, kiedy temperatura jego ciała przekroczy 39,5°C. Wtedy też należy udać się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania czworonoga i podjęcia odpowiedniego leczenia. Co może być powodem podwyższonej temperatury? Do najczęstszych przyczyn gorączki u psa zaliczamy infekcje wirusowe lub bakteryjne.

Mogą to być:

  • infekcje układu pokarmowego,
  • infekcje układu oddechowego,
  • stany zapalne jelit,
  • zatrucie,
  • ropień,
  • stan pooperacyjny,
  • nosówka.

Co jeszcze powinno Cię zaniepokoić?

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zachowanie czworonoga. Jeśli Twój pies jest śpiący, osowiały, nie ma energii, nie chce się bawić, nie ma apetytu ani nie chce iść na spacer, to warto przyjrzeć mu się uważniej i zabrać go do lekarza. Osłabienie i niechęć do codziennych aktywności mogą bowiem wskazywać, że z pupilem dzieje się coś niepokojącego.

Duży pies rasy pitbulterier czarny z białą łatą na medalu, z niebieską obrożą, leżący w sypialni na szaro-białej pościeli.

WAŻNE!

Pamiętaj, aby nie podawać psu żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii! Zwłaszcza leków przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą mu one poważnie zaszkodzić!

Jak zmierzyć temperaturę u psa?

Temperaturę ciała psa mierzymy, wkładając mu termometr do odbytu. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej posmarować termometr czymś tłustym, co ułatwi jego aplikację. Może to być np. wazelina. Termometr należy umieścić na głębokości maksymalnie 3 cm, nie dalej i dokonać pomiaru przez 3-4 minuty. Po tym czasie sprawdzamy wynik. Starajmy się też, aby podczas wkładania termometru nie sprawiać psu bólu – najlepiej zatem robić to delikatnie i ruchem obrotowym.

Jako drugą metodę stosuje się również mierzenie temperatury w uchu. Wielu specjalistów uważa jednak, że ten sposób pomiaru nie daje wiarygodnych wyników i zaleca pierwszą metodę.

Brązowy pies rasy tosa inu na białym legowisku, przykryty białym kocem.

Czy podwyższona temperatura u psa zawsze oznacza coś groźnego?

Pamiętaj, że podwyższona temperatura u psa niekoniecznie musi być objawem choroby. Czasami jest ona efektem szczepienia, któremu pies został poddany, aktywności fizycznej, stresującej sytuacji lub nadmiernego pobudzenia. Często również szczeniaki mają podwyższoną temperaturę i jest to normalna sytuacja. Obserwuj pupila i jeśli nie zauważysz u niego dodatkowych niepokojących objawów, nie martw się na zapas.