W młodym wieku czworonogi zaczynają podgryzać różne przedmioty, kiedy ich mleczne zęby wypadają i zmieniają się na stałe. Chęć podgryzania jest związana z występowaniem świądu oraz bólem dziąseł, który towarzyszy podczas wyrzynania się zębów.
Shelli to dwuletni labrador retriever. Nie jest już szczeniakiem, ale cały czas zdarza się jej podjeść lub podgryźć coś dla niej niebezpiecznego. Zobacz, co zrobić w sytuacji, kiedy i Twojemu psu zdarzy się coś takiego.
Nawyki czworonogów trudno modyfikować, dlatego część psów nawet po zmianie uzębienia nie może odzwyczaić się od gryzienia. Psy podgryzają różne przedmioty, kiedy są znudzone, zdenerwowane lub czegoś się boją. Najczęściej biorą obiekt w łapki, zaczynają się nim bawić, gryzą go, a później połykają. Do rzeczy, które najczęściej trafiają do psiego pyszczka, należą: monety, kapsle, torebki foliowe, kapcie, skarpetki, pończochy, sztućce, guziki i fragmenty zabawek.
Zanim zorientujesz się, że dana rzecz zniknęła z Twojego domu lub podwórka, możesz zaobserwować pierwsze objawy zadławienia. Są nimi: wymioty, biegunki, zaparcia, krew w kale oraz niechęć do jedzenia i picia.
Co zrobić, gdy pies zje coś niebezpiecznego?
Jeśli zauważyłeś, że pies coś połknął lub zaobserwowałeś wspomniane wcześniej objawy, zgłoś się do lecznicy weterynaryjnej. Lekarz zbada Twojego psa, wykona badanie RTG lub USG. Następnie postara się usunąć ciało obce z przewodu pokarmowego czworonoga. Pamiętaj, że niekoniecznie trzeba będzie zastosować zabieg chirurgiczny, być może weterynarz usunie obiekt za pomocą endoskopu. Jeśli od połknięcia przedmiotu minęły dwie godziny, lekarz zapewne wywoła wymioty.