Spis treści:
- 1. Nowotwór u psa – podstawowe informacje
- 2. Objawy nowotworu u psa
- 3. Najczęściej występujące nowotwory psów
- 4. Diagnostyka choroby nowotworowej u psa
- 5. Jak leczyć nowotwór u psów?
- 6. Bezpieczeństwo opiekunów
- 7. Rokowania i postępowanie z pacjentem onkologicznym
- 8. Jak postępować, by pies nie zachorował na nowotwór?
- 9. Podsumowanie
Nowotwór u psa – podstawowe informacje
Choroby nowotworowe to poważny, powszechny problem zdrowotny występujący zarówno u ludzi, jak i u psów i kotów, a także innych zwierząt towarzyszących oraz dzikich. W przypadku psów najczęściej chorują na nowotwory osobniki w średnim i starszym wieku. Statystyki podają, że powyżej 10 roku życia 50% psów umiera w wyniku choroby nowotworowej. Nie zapominajmy jednak, że ten problem może dotknąć też młode psy. Co więcej, nowotwór może rozwinąć się praktycznie w każdym miejscu ciała psa. Wynika to z faktu, że wszystkie tkanki, oprócz komórek mięśnia sercowego i układu neurologicznego, mają zdolność do podziałów, czyli namnażania się. Tak więc w większości komórek organizmu może dojść do transformacji nowotworowej. To właśnie niekontrolowany wzrost i proliferacja komórek gospodarza, czyli psa, jest cechą wspólną dla wszystkich nowotworów, zarówno tych o charakterze złośliwym, jak i niezłośliwym.
Przyczyny rozwoju nowotworów u psów, podobnie jak u ludzi, nie zawsze są znane. Ogólnie przyjmuje się, że większość występujących nowotworów powstaje w wyniku transformacji tak zwanej komórki prekursorowej (macierzystej). Nie do końca wiadomo, dlaczego dochodzi do takiego procesu nowotworowego, jednak wiemy, że jest to skorelowane z zaburzeniem genetycznych mechanizmów odpowiadających za prawidłowy wzrost tejże komórki. Dowodzi to tego, że nowotwory mają podłoże genetyczne (protoonkogeny, geny supresorowe). Istnieją też czynniki, nazywane karcinogennymi, które mogą uszkadzać DNA, także prowadząc do mutacji genetycznych. Wśród czynników karcinogennych wymienia się zakażenia wirusowe (np. retrowirusy), promieniowanie uv, substancje chemiczne (barwniki, aromaty, środki alkalizujące etc.). Ogólnie rzecz biorąc, są to czynniki środowiskowe i żywieniowe, ale też opisuje się rozwój nowotworu w odpowiedzi na zastosowanie niektórych leków, a nawet szczepień. Warto jednak zaznaczyć, że większość chorób nowotworowych ma podłoże wieloczynnikowe. Co więcej, literatura naukowa podkreśla, że zanim nastąpi transformacja nowotworowa komórek, często musi dojść do wielu genetycznych mutacji, które potrafią trwać latami.
U psów nowotwory mogą się rozwinąć:
- na skórze, najczęściej występuje tutaj mastocytoma lub histiocytoma,
- w tkance tłuszczowej, czyli tłuszczaki,
- w śledzionie, np. naczyniakomięsaki,
- na listwie mlecznej, czyli nowotwór gruczołu sutkowego,
- w jamie ustnej, np. nadziąślaki,
- w szpiku kostnym, np. białaczka,
- w kościach, np. kostniakomięsak.
Opiekunowie zwierząt po usłyszeniu diagnozy prawie zawsze się dziwią, że zwierzęta też chorują na nowotwory oraz że można je leczyć. Onkologia weterynaryjna na przestrzeni ostatnich 10-15 lat w Polsce i na świecie rozwinęła się w znacznym stopniu. Mowa tu przede wszystkim o podejściu do diagnozowania, jak również do leczenia pacjentów onkologicznych. Oczywiście, jak w przypadku każdej choroby, istotna dla sukcesu terapii będzie wczesna diagnoza.
Nowotwór to nie zawsze wyrok dla psa, o czym często opiekunowie zapominają. Nie każda zmiana oznacza, że to nowotwór złośliwy. Dlatego podjęcie odpowiedniej diagnostyki, opierającej się przede wszystkim na badaniu histologicznym lub cytologicznym tkanek, jest kluczowe. Chciałabym także mocno podkreślić, że rak to nie to samo co nowotwór. Rak to określenie konkretnych nowotworów nabłonkowych, czyli najczęściej są to nowotwory skóry o charakterze złośliwym (np. rak płaskonabłonkowy rogowaciejący).
Objawy nowotworu u psa
Objawy choroby nowotworowej, jak można się domyślać, będą zależne od lokalizacji nowotworu, czyli od tego, na jaki układ narządów wraz z jego funkcjami będzie miał wpływ. Ponadto na objawy i stopień ich zaawansowania realny wpływ ma kondycja ogólna psa, jego wiek, a także stopień złośliwości nowotworu oraz obecność i lokalizacje ewentualnych metastaz, czyli przerzutów. Nowotwory gruczołów endokrynnych czy narządów wewnętrznych będą dawały objawy ogólnoustrojowe, w tym między innymi: wymioty, biegunkę lub zaparcia, spadek apetytu, chudniecie, ból brzucha, zaburzenia oddychania, zaburzenia oddawania kału i moczu, zmiany ciśnienia krwi, akcji serca (tachykardie lub bradykardie), zmniejszenie aktywności fizycznej, apatię.
Nowotwory szpiku kostnego, węzłów chłonnych czy układu limfatycznego, takie jak białaczka czy chłoniak, również będą charakteryzować się apatią, utratą masy ciała, powiększeniem węzłów chłonnych obwodowych, bladymi spojówkami, osłabieniem apetytu czy spadkiem odporności.
Zmiany rozrostowe na zewnętrznych powłokach ciała mogą przybierać formę zarówno dużych guzów litych, jak i małych plamek na skórze, nadżerek czy brodawek. Taka zmiana może wzbudzać zainteresowania psa, który będzie ją lizał i drapał, ale nie musi.
Zmiany rozrostowe sporych rozmiarów, jak chociażby tłuszczaki, mogą mieć także realny wpływ na poruszanie się zwierzęcia, a więc powodować jego dyskomfort, apatię i osłabienie. Nowotwory jamy ustnej to najczęściej rozrost na błonie śluzowej. Nierzadko są to łagodne nadziąślaki, ale i złośliwe czerniaki. W takim przypadku zwierzę może wykazywać obfite ślinienie się oraz problemy z przełykaniem czy z przyjmowaniem posiłków.
Objawy choroby mogą być przewlekłe lub ostre i nagłe. Dla przykładu pies z nowotworem może tracić masę ciała na przestrzeni ostatnich tygodni. Może także z dnia na dzień odmówić posiłku czy też może pojawić się ostra, krwotoczna biegunka. Podobnie jest z rozrostami pojawiającymi się na skórze – nierzadko opiekun psa zwraca uwagę, że jeszcze kilka tygodni temu zmiany takiej nie było i urosła ona w błyskawicznym tempie. Nie ma tu reguł.
Jak widać, nie ma pojedynczych objawów, które będą z pewnością sugerować choroby nowotworowe. A objawy te nie są odmienne od symptomów chorób o charakterze nienowotworowym, jak np. niestrawność, przewlekła choroba nerek czy choroby serca. Lekarz weterynarii u psów w średnim i starszym wieku zawsze w diagnostyce różnicowej bierze pod uwagę choroby na tle nowotworowym.
Warto uświadomić sobie także, że psy doskonale maskują objawy. Zaczynają je manifestować dopiero w momencie, gdy naprawdę jest im trudno funkcjonować. Dlatego też warto regularnie badać psa na tak zwanych przeglądach, o czym mowa będzie w kolejnym podrozdziale.
Najczęściej występujące nowotwory psów
Do najczęściej diagnozowanych nowotworów skóry i tkanki podskórnej u psów należy mastocytoma (MCT), czyli guz komórek tucznych. Stanowi on aż około 18% wszystkich nowotworów skórnych i wywodzi się z transformacji nowotworowej komórek tucznych. Występuje u zwierząt w każdym wieku oraz każdej rasy. Nie da się określić na podstawie wyglądu, że zmiana na skórze na pewno jest lub nie jest mastocytomą. Przyjmuje ona postać czasem malutkich brodawek czy guzków, a niekiedy większych owrzodzeń. Może to być pojedyncza zmiana na skórze, ale mogą one także występować mnogo, co nie świadczy o agresywności nowotworu. Diagnozę stawia się na podstawie badania cytologicznego (po wykonaniu biopsji cienkoigłowej) lub dzięki badaniu histopatologicznemu wyciętej zmiany. To drugie badanie jest zdecydowanie bardziej wartościowe. Warto również zbadać okoliczny węzeł chłonny, czy nie ma w nim już komórek nowotworowych. W zależności od stosowanej skali wyróżnia się dwa lub trzy stopnie złośliwości tego nowotworu u psów. Najczęściej wykazuje on mały lub średni potencjał złośliwości, jednak te o wysokim stopniu złośliwości mogą charakteryzować się zajęciem narządów wewnętrznych, takich jak śledziona czy wątroba. Zdarzają się przypadki ze szczególnie agresywnym przebiegiem choroby, z bardzo szybkim rozwojem zmian skórnych, zapaleniem skóry, owrzodzeniami oraz zajęciem węzłów chłonnych. Rasy psów predysponowane do występowania mastocytomy o niskim potencjale złośliwości to boksery, labradory, golden retrievery, american staffordshire terriery czy buldogi francuskie. Rasy skłonne do mastocytomy o wysokiej złośliwości to shar pei oraz american staffordshire terrier. Mopsy i boksery mają zaś predyspozycje do rozwoju wielu ognisk mastocytomy co jak wspomniałam, nie świadczy o większej złośliwości nowotworu, a każdą zmianę skórną należy traktować odrębnie. Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu zmiany z zachowaniem szerokiego marginesu tkanek, o ile to tylko możliwe. W 80% przypadków mastocytomy leczenie polegające na zabiegach chirurgicznych jest w zupełności wystarczające. W przypadku mastocytomy o charakterze agresywnym koniecznie jest leczenie skojarzone: chirurgiczne wraz z radioterapią lub chemioterapią.
Tłuszczaki to nowotwory o charakterze łagodnym, które dotykają ok. 20% populacji psów. Wywodzą się one z tkanki tłuszczowej, gdzie w wyniku transformacji nowotworowej dochodzi do rozrostu komórek. Dotykają głównie psów w wieku średnim i starszych, w tym przede wszystkim kastrowanych suk. Tłuszczaki najczęściej wyczuwalne są w tkance podskórnej jako niewielkie guzy bez cech zapalenia, w tym bez bolesności. Bywają jednak tłuszczaki pokaźnych rozmiarów, uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie zwierzęcia, np. na nodze czy w pachwinie. Tłuszczaki naciekające są określanie jako miejscowo inwazyjne i występują najczęściej u ras dużych i olbrzymich. Tutaj tkanka tłuszczowa penetruje w głąb inne tkanki łączne, w tym także tkankę mięśniową, powodując jej zanik, co może skutkować kulawizną, bólem i dyskomfortem u psa. Diagnozę stawia się na podstawie badania cytologicznego po wykonanej biopsji bądź po badaniu histopatologicznym usuniętej zmiany rozrostowej. Leczenie polega przede wszystkim na chirurgicznym usunięciu zmiany. Nowotwór ten nie daje przerzutów i rzadko kiedy daje wznowy, stąd nie wymaga terapii skojarzonej.
Naczyniakomięsak, czyli hemangiosacroma, to złośliwy nowotwór naczyń krwionośnych, który dotyka przede wszystkim śledzionę. Przyjmuje się, że ok. 65% zmian nowotworowych śledziony to właśnie naczyniakomięsaki krwionośne. Warto jednak pamiętać, że pierwotnie nowotwór ten może zajmować także inne narządy, w tym tkankę podskórną, skórę, wątrobę i serce. Niestety, z racji zajmowania naczyń krwionośnych dość szybko daje metastazy, najczęściej do wątroby, częste są też przypadki przerzutów do płuc. Nowotwór może być powodem krwotoków wewnętrznych, do jamy brzusznej w przypadku pęknięcia śledziony lub do worka osierdziowego, powodujących tamponadę serca. Występuje on w każdym wieku i u każdej rasy, jednak predyspozycje opisuje się przede wszystkim u psów o dużych gabarytach. Wśród ras obciążonych ryzykiem wystąpienia tego nowotworu wymienia się owczarki niemieckie, labradory czy golden retrievery. Doszukuje się u nich genetycznego podłoża występowania choroby. Diagnozę stawia się na podstawie badania histologicznego, najczęściej usuniętej zmienionej śledziony (zabieg splenektomii). Nie zaleca się wykonywania biopsji w przypadku tego nowotworu. Po zabiegu chirurgicznym zaleca się podawanie psu chemioterapii w celu poprawienia komfortu życia pacjenta i jego wydłużenia.
Kostniakomięsak, czyli osteosarcoma, to agresywny i jednocześnie najczęstszy nowotwór kości występujący u psów. Do jego rozwoju predyspozycje mają przede wszystkim dogi niemieckie, rottweilery oraz rhodesiany. U greyhoundów choroba niestety ma bardzo szybki i agresywny przebieg. Zwiększone ryzyko osteosarcomy obserwowane jest przede wszystkim u zwierząt otyłych. Może ona występować też po mikrourazach kości, złamaniach czy po wszczepieniu implantów. Nowotwór zajmuje zarówno kości krótkie, jak i długie, a także żebra. Jego lokalizacja jest dość charakterystyczna i według zasady: daleko od łokcia, blisko kolana. To oznacza, że w kończynie piersiowej procesem nowotworowym objęta najczęściej jest nasada dalsza kości promieniowej i nasada bliższa kości ramiennej. A w przypadku kończyny miednicznej nasada dalsza kości udowej oraz nasada bliższa kości piszczelowej. Choroba nie obejmuje stawu – chyba że zmiana dotyczy nasady bliższej kości udowej i wtedy nowotwór może objąć także miednicę. Diagnozę stawia się na podstawie zdjęć RTG, na których zauważalne są charakterystyczne zmiany radiologiczne. Potwierdza się chorobę na podstawie biopsji kości (najlepiej trepanobiopsji). Niestety większość psów w momencie diagnozy ma już mikroprzerzuty nowotworu do płuc. Dlatego też konieczne jest wykonanie zdjęć RTG klatki piersiowej, by móc ocenić stopień zaawansowania choroby nowotworowej. Leczenie to przede wszystkim zabieg chirurgiczny polegają na amputacji kończyny. Istnieje także możliwość naświetlania chorej kończyny (radioterapia) w ramach działania przeciwbólowego. Sama chemioterapia niestety jest często dość mało skuteczna.
Czytaj więcej: Kostniakomięsak u psa – objawy, leczenie i rokowanie
Chłoniak to nowotwór układu krwiotwórczego, stanowiący aż 20% wszystkich nowotworów, które występują u naszych czworonogów. U psów najczęściej spotykana, bo aż w 80%, postać to chłoniak wieloogniskowy. Charakteryzuje się on szybkim rozwojem oraz zajęciem węzłów chłonnych, zarówno tych obwodowych, jak i wewnętrznych. W toku rozwoju choroby mogą pojawić się również zmiany w wątrobie czy śledzionie. Diagnozę stawia się na podstawie badania cytologicznego materiału pobranego biopsją cienkoigłową zmienionego węzła. Wartościowym badaniem jest także badanie histopatologiczne wyciętego fragmentu węzła chłonnego. Istotne są też takie badania, jak morfologia krwi wraz z rozmazem ręcznym, badania biochemiczne, USG jamy brzusznej, echo serca oraz badanie szpiku kostnego. Bardzo ważny badaniem w celu określenia rodzaju chłoniaka (T- lub B-komórkowy) jest immunotypizacja. Generalnie chłoniak B-komórkowy ma lepsze rokowania, stanowi on ok. 60-80% chłoniaków. Rasami predysponowanymi do jego występowania są cocker spaniele, golden retrievery i dobermany. Chłoniak T-komórkowy stanowi 10-40% chłoniaków i ma gorsze rokowania. Rasami predysponowanymi do jego występowania są boksery i golden retrievery. Jak widać, rodzaj komórek, które występują w chłoniaku, to istotny wskaźnik rokowniczy, a sam wynik konieczny jest do ustalenia protokołu leczenia. Leczeniem z wyboru jest chemioterapia. Możliwość wystąpienia skutków ubocznych podawanych leków to około 20% i w większości przypadków są to wymioty oraz biegunka. Warto podkreślić, że w wyniku leczenia faktyczny czas przeżycia psa się wydłuża, a jego komfort znacząco poprawia.
Nowotwór gruczołu sutkowego występuje bardzo często u niekastrowanych suk. Stanowi on aż około 70% wszystkich nowotworów psów. Połowa jego przypadków wykazuje charakter złośliwy, z tendencją do przerzutów do płuc. W badaniu histopatologicznym wyróżnia się tutaj gruczolaki złożone, gruczolakoraki proste, rak lity, rak płaskonabłonkowy, mięsaki oraz guzy anaplastyczne. Podstawowym leczeniem nowotworów gruczołu sutkowego jest zabieg chirurgiczny (mastektomia). Zmiany małe usuwa się z zachowaniem marginesu (najczęściej usuwa się zmieniony nowotworowo gruczoł wraz z dwoma sąsiednimi). W przypadku większych zmian zaleca się usunięcie całej listwy mlecznej wraz z węzłami chłonnymi. W przypadku zmian złośliwych zalecane są radioterapia lub chemioterapia.