„Robaki” i pasożyty u psa – Czy można zarazić się od psa?

Kochamy nasze czworonogi i bardzo często je przytulamy. Pozwalamy im także lizać nas po rękach i twarzy. Nie myślimy przy tym, że mogą one przenosić niebezpieczne dla nas choroby. A niestety bardzo często w taki sposób zostajemy zarażeni robakami, które są groźne dla naszego życia i zdrowia.

Występujące w psim kale i moczu „robaki”, stanowią dla nas poważne zagrożenie, przed którym jednak możemy się uchronić. Czego zatem warto się wystrzegać? I które choroby najbardziej nam zagrażają? Oto 5 najczęstszych schorzeń, na które należy uważać i najważniejsze zasady, które warto wdrożyć do codziennego życia. Przeczytaj koniecznie!

Toksokaroza

To choroba pasożytnicza, która jest wywoływana przez tzw. psią glistę. Niestety jest ona bardzo trudna do wyleczenia i może być dla człowieka śmiertelna! Do zakażenia dochodzi podczas zabawy z pupilem oraz w wyniku kontaktu z psimi odchodami, ponieważ to właśnie w nich może znajdować się bardzo duża ilość jaj. Dojrzałe pasożyty glisty bytują bowiem w przewodzie pokarmowym pupila, a następnie są wydalane wraz z kałem. Warto także pamiętać, że jaja znajdujące się w glebie, mogą zarażać nawet przez kilka lat, dlatego niebezpieczny jest również kontakt z zakażoną ziemią.

Toksokaroza jest na tyle niebezpieczna, że atakuje nerki, wątrobę, a nawet mózg człowieka! Aby się przed nią uchronić należy przestrzegać higieny i dokładnie myć ręce. Warto pilnować tego także u dzieci i zwracać uwagę, aby nie jadły piasku bawiąc się na placu zabaw, co często mają w zwyczaju.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Toksokaroza bardzo często przebiega bezobjawowo, a jej obecność można wykryć wykonując badania laboratoryjne. Jeśli jednak pojawią się jakieś objawy, do tych najczęstszych zaliczamy: gorączka, ból głowy, ból brzucha, kaszel, ból stawów i mięśni.

Czarny buldog francuski na trawie. John Dog blog

Giardioza

Giardioza jest wywoływana przez pierwotniaka o nazwie Giardia intesinalis. To choroba brudnych rąk, ale można się nią zarazić także przez zjedzenie zanieczyszczonej żywności lub wypicie zanieczyszczonej wody. Warto zatem dbać o higienę, dokładnie myć ręce, owoce i warzywa oraz spożywać czystą wodę.

Choroba ta może przebiegać bezobjawowo, a jeśli już pojawią się objawy takie jak: ból brzucha, biegunka, astma oskrzelowa czy brak łaknienia, znikną one samoistnie po kilku tygodniach.

Dipylidoza

W przypadku tej choroby do zakażenia najczęściej dochodzi u dzieci. Maluchy całują psiaki, a po zabawie z nimi nie myją rąk, lub dotykają i biorą do buzi brudne przedmioty znajdujące się na ziemi. Do zakażenia u psów dochodzi poprzez zjedzenie pchły (zazwyczaj podczas czyszczenia futra), w której znajduje się larwa tasiemca. U ludzi ta choroba jest rzadko wykrywana i zazwyczaj przebiega bezobjawowo.

Pies na spacerze z właścicielem. John Dog blog

Bąblowica

Należy do chorób pasożytniczych. Wywołuje ją tasiemiec bąblowcowy jednojamowy lub wielojamowy. Bąblowicą można zarazić się poprzez jaja, które występują w kale i moczu psa. Po dostaniu się do organizmu człowieka, larwy bytują w jego nerkach lub wątrobie i przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów, lecz po prostu rosnąć.

Tutaj, tak jak w przypadku poprzednich chorób, bardzo ważne jest, aby dbać o higienę i często myć ręce. Nie zapominajmy także o praniu ubrań, z którymi miał styczność pies, w wysokiej temperaturze. Przestrzeganie zasad higieny pozwoli nam uchronić się przed zakażeniem.

Leptospiroza

Za zarażanie tą chorobą odpowiedzialne są krętki, które przenikają do organizmu człowieka przez uszkodzoną skórę i błony śluzowe. Dzieje się tak w momencie, kiedy dojdzie do kontaktu z zarażonym moczem psa. Krętki atakują wątrobę, nerki, układ nerwowy. Objawy? Wymioty, biegunka, krwiomocz i pragnienie.

Czarny buldog francuski na trawie. John Dog blog

Jak rozpoznać, że pies ma pasożyty?

Najczęstsze objawy występujące u psów, które mogą świadczyć o bytowaniu w jego organizmie pasożytów to: wymioty, biegunki, ciężki oddech, senność, brak apetytu, kaszel, wypadająca sierść, a także podrażnienia wokół odbytu. Jeśli zatem zauważysz u swojego czworonoga niepokojące zachowanie, udaj się z nim na wizytę do lekarza weterynarii. Wtedy, nawet jeśli specjalista wykryje „robaki”, będzie można szybko zadziałać.

O czym należy pamiętać na co dzień?

Te wszystkie choroby łączy jedno – ważne jest przestrzeganie zasad higieny i częste mycie rąk! Takie zachowanie uchroni nas przed zarażeniem niebezpiecznymi pasożytami. Tych samych zasad należy także uczyć dzieci, aby właściwa higiena towarzyszyła im już od najmłodszych lat. Dzięki temu psie „robaki” staną się dla nas trochę mniej groźne.