Jak prawidłowo dbać o psa z chorym sercem?

Jak dbać o pacjenta kardiologicznego?

Pies, który cierpi na schorzenia serca, nie ma o tym pojęcia. Dlatego to opiekun na każdym kroku powinien o tym pamiętać. Kontroluj swojego psa, szczególnie jeśli zostanie wykryta jakaś choroba. Rozwój diagnostyki oraz metod leczenia pozwala w znacznym stopniu poprawić komfort i w niektórych przypadkach nawet przedłużyć życie Twojego pupila.

Systematycznie kontroluj stan zdrowia psa

Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne oraz stosowanie leków zgodnie z zaleceniami. W zależności od wykrytej choroby kontrole mogą odbywać się co 3 miesiące lub raz na rok. Bywa, że lekarz wymaga także kontrolnego badania krwi (w tym parametrów pracy nerek i jonogramu), by sprawdzić, czy leki, które przyjmuje pies, nie narobiły bałaganu w innych układach. W domu zawsze kontroluj, czy pies oddaje mocz, czy pije, czy je. Jeśli masz podejrzenie, że jest odwodniony, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem prowadzącym psa. Ważny jest także pomiar oddechów, szczególnie gdy pies śpi. Jeśli jest ich więcej niż zwykle (powyżej 30 na minutę), także daj jak najszybciej znać swojemu weterynarzowi. Powstało już wiele aplikacji na telefon ułatwiających te pomiary u czworonoga i zapisujących ich wyniki. U pacjentów z niewydolnością prawokomorową warto także znać obwód jamy brzusznej. Pamiętaj, że wodobrzusze powstające w wyniku tej choroby łatwo przegapić w początkowej fazie. Robiąc regularnie pomiary, zauważysz to dużo szybciej!

Kontroluj leczenie i podawanie leków

Podawanie leków powinno stać się ściśle zaplanowanym rytuałem. Tabletki i kapsułki u pacjenta kardiologicznego należy stosować codziennie, w określonych porach i dawkach. Zaburzenie rytmu podawania lekarstw może bowiem zakończyć się dla psiaka komplikacjami. Zwróć uwagę, że niektóre z nich nie powinny być przyjmowane wraz z posiłkiem, a inne odwrotnie. To bardzo istotne, gdyż wpływa na wchłanianie danej substancji leczniczej w organizmie. Kontroluj, czy pies na pewno połknął tabletkę – bywają przypadki, gdy zwierzęta trzymają je w pysku i wypluwają po paru minutach.

Pies z niewydolnością serca u lekarza weterynarii

Odpowiednia, zbilansowana dieta to podstawa

Dieta powinna być pełnowartościowa i zawierać wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy poprawiające pracę oraz kurczliwość serca. Jednak najważniejsze jest utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz kondycji psa. To, do czego nie możemy dopuścić u psów chorych na serce, to otyłość! Utrudnia ona leczenie pacjenta oraz pogarsza jego rokowanie. Jednak kacheksja (osłabienie i zaburzenia łaknienia) oraz wychudzenie to także wrogowie w leczeniu serca. Jeśli choroba zdiagnozowana jest u wyniszczonego psa, należy jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie dietetyczne. Co ważne, jeśli diagnozę postawimy u psa z nadwagą, aktualne badania nie zalecają odchudzania pacjenta na siłę, a jedynie utrzymanie wagi na tym samym poziomie.

Niektóre firmy produkują specjalne gotowe karmy dla psów z problemami kardiologicznymi. Jednak wiele komercyjnych karm także nadaje się dla takich czwórnogów. Jeśli przygotowujemy posiłki samodzielnie, pamiętajmy o odpowiedniej suplementacji pewnych składników. Najważniejsze w diecie psów leczonych kardiologicznie są: L-karnityna, tauryna, kwasy omega-3 oraz odpowiedni poziom jonów magnezu i potasu. Poziom L-karnityny radykalnie spada u psów przewlekle chorych, jej suplementacja jest niezbędna, by komórki mięśnia sercowego prawidłowo się kurczyły. Dobrym jej źródłem jest surowe mięso. Uwaga jednak na przedawkowanie tego aminokwasu – to także niesie konsekwencje zdrowotne dla psa. Tauryna to silny antyoksydant, a te są niezbędne w diecie psa chorego na serce. Dlatego dodatek wszelkich innych antyoksydantów: koenzymu Q, polifenoli, w tym witaminy C i E, jest także ważny. Kwasy omega-3 są niezwykle istotne, a ich poziom we krwi w przebiegu choroby serca zazwyczaj maleje. Pomagają one utrzymać apetyt oraz wykazują działanie przeciwzapalne.

Czytaj więcej: Kwasy omega-3 w diecie psa

Białko powinno być pochodzenia zwierzęcego, o wysokiej strawności. Pamiętajmy, że przewlekły niedobór tauryny lub L-karnityny w diecie może przyczynić się do powstania choroby serca np. u cocker spanieli. Dieta powinna być także dobrana pod względem zawartości chlorku sodu, czyli soli. W chorobie serca bez objawów klinicznych zaleca się po prostu ograniczenie karm o wysokiej zawartości sodu i obowiązuje zakaz wszelkich słonych przekąsek. Jednak już w przypadku bardziej zaawansowanej niewydolności serca najlepiej stosować dietę niskosodową. U psów przewlekle chorych kardiologicznie nierzadko stwierdza się niedobory potasu i magnezu, dlatego ważna jest ich zwiększona ilość w diecie – uwaga na przedawkowanie!

Regularna aktywność fizyczna jest wręcz wskazana!

Aktywność fizyczna czworonoga z chorym sercem powinna być utrzymana, ale bardzo rozsądnie dawkowana. Wskazane są spokojne, krótkie i regularne spacery. W żadnym wypadku nie pozwalaj choremu psu na szaleńczą zabawę z innym zwierzakiem, bieganie za piłeczką czy energiczne hasanie po wybiegu – nawet jeśli chwilowo dobrze się czuje! Jednak pozostanie w domu na kanapie nie jest dobrą decyzją. Pamiętaj: ruch to zdrowie, nawet gdy pies jest przewlekle chory. W przypadku niektórych chorób czy wad serca po leczeniu lekarz może pozwolić na normalną aktywność fizyczną bez żadnych ograniczeń.

Gdy pojawią się niepokojące objawy

Jeżeli zauważysz u pupila spadek tolerancji wysiłkowej, pogłębiający się kaszel czy nagłe osłabienie i trudności w oddychaniu, to znaczy, że mogło dojść do zastoinowej niewydolności serca. Jest to dla niego bardzo niebezpieczne i wymaga niezwłocznej pomocy weterynaryjnej! Nie patrz na to, że tydzień temu pies miał kontrolę i było OK. Pamiętaj, że w przypadku psów z chorym sercem liczy się to, co jest tu i teraz. Pędź do lekarza!