Kwasy tłuszczowe DHA i EPA – omega 3 i 6 – niezbędne składniki w diecie psa i kota

Tłuszcze są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz kwasów tłuszczowych. Są składnikami, bez których niemożliwe jest skomponowanie prawidłowej diety psa i kota. Podstawowe składniki tłuszczu – kwasy tłuszczowe – pełnią w organizmie ważne funkcje, w tym budulcowe i przeciwzapalne. Większość z nich jest syntetyzowana w organizmie psa (nasycone – SFA, saturated fatty acids, niektóre nienasycone – UFA, unsaturated fatty acids). Organizm psa nie ma zdolności syntezy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA, polyunsaturated fatty acids) ani z rodziny Omega-3, ani Omega-6. Powodem tego jest brak układów enzymatycznych zdolnych do wprowadzania wiązań podwójnych w pozycjach Omega-3 i n-6. Z tego powodu kwasy te muszą być dostarczane bezpośrednio z dietą naszego czworonoga. Dlatego nazywane są niezbędnymi (egzogennymi) kwasami tłuszczowymi (NNKT, EFA, essential fatty acids).

Kwasy wielonienasycone z rodziny Omega-3 (n-3)

Spośród PUFA swoiste biologiczne działanie wykazują głównie kwasy z rodziny Omega-3. Przedstawicielem kwasów z rodziny Omega-3, a jednocześnie metabolitem do dalszych przemian jest kwas α-linolenowy (ALA; 18:3, n-3). ALA, w wyniku następujących po sobie procesów desaturacji i elongacji, jest metabolizowany do długołańcuchowych wielonienasyconych pochodnych kwasów eikozapentaenowego (EPA; 20:5, n-3) oraz dokozaheksaenowego (DHA; 22:6, n-3). Jednak synteza EPA i DHA z ALA u mięsożerców jest zerowa, dlatego muszą one być dostarczane z codzienną dietą psa czy kota.

Stosunek kwasów Omega n-6 do n-3

Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 i Omega-6 rywalizują ze sobą o te same enzymy (desaturazy), stąd też niewłaściwy stosunek ilości PUFA Omega-6 do n-3 w diecie może redukować korzystne efekty biologicznego działania EPA i DHA z n-3. W celu osiągnięcia oczekiwanych efektów podaży pochodnych n-3 należy zmniejszyć dostarczanie z dietą psa kwasów n-6 oraz zwiększyć Omega-3. Alternatywnym postępowaniem może być podawanie suplementów EPA i DHA. Należy zachować właściwy stosunek kwasów Omega-6 do Omega-3, który powinien wynosić 1:1 lub wartość jak najbardziej zbliżoną do tego stosunku. Współczesna dieta psa (wysoce przetworzona, wspierana głównie tłuszczami roślinnymi) dostarcza głównie n-6, a stosunek Omega-6 do Omega-3 przekracza nawet 20:1, co prowadzi do wielu chorób u naszych czworonogów (schorzeń układu krążenia, niedokrwiennej choroby serca, otyłości, a przede wszystkim nowotworów). Badania przeprowadzone na psach wykazały, że modyfikacja diety opierająca się na właściwej podaży Omega-6 w stosunku do Omega-3 (1,4:1), już po 8 tygodniach miała pozytywny wpływ na oceniane parametry krwi zwierząt. Ważny jest stosunek n-6 do n-3, który można wyrównać stosowaniem np. oleju lnianego (o wysokiej zawartości ALA), ale nie dostarczy to kluczowych dla zdrowia naszych czworonogów EPA i DHA.

Dwie ryby | John Dog

Źródła DHA i EPA

Naturalnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3, a zwłaszcza kwasu EPA i DHA, są głównie ryby oraz oleje z nich wytwarzane, a także algi i fitoplankton morski. Na uwagę zasługują zwłaszcza tłuste ryby morskie, między innymi makrela, śledź, sardela i łosoś. Występowanie kwasów tego typu zależy nie tylko od gatunku i stanu fizjologicznego ryb, ale również od pory roku i akwenu, w którym odbywa się połów. Ryby z zimnych mórz północnych (np. makrela, łosoś czy śledź atlantycki) zawierają więcej EPA, natomiast z ciepłych południowych (tuńczyk, sardela) – DHA. Ryby gromadzą w organizmie kwasy z pobieranego fitoplanktonu i zooplanktonu, zasobnego w mikroalgi wytwarzające kwasy EPA i DHA. Także niektóre gatunki ryb śródlądowych zawierają stosunkowo wysoki poziom kwasów n-3.
Olej pozyskiwany z kryla różni się od oleju z ryb tym, że obecne w nim kwasy tłuszczowe znajdują się przede wszystkim w fosfolipidach, a nie jak w oleju z ryb w triacyloglicerolach.

Tabela z kwasami tłuszczowymi JohnDog

Do produkcji suplementów diety dla psów często wykorzystywany jest także tran.
TRAN (oleum jecoris aselli) – ciekły tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb z rodziny dorszowatych. Jego skład jest zróżnicowany i zawiera różnorodne kwasy tłuszczowe, głównie nienasycone, w tym znaczne ilości EPA, i DHA, a także witaminy D i A oraz cholesterol. Niektóre dostępne preparaty są wzbogacone w witaminę E. Tran z wątroby dorsza zawiera około 250 µg witaminy D na 100 g produktu (10 000 IU/100 g). Dla porównania śledź w takiej samej ilości zawiera tylko 19 µg wit. D. Tran to także bogactwo witaminy A, w 100 g jest jej 3,000 µg (10 000 IU). Pamiętajmy, że nadmiar wit. A, czyli hiperwitaminoza, może spowodować istotne zmiany w organizmie (szczególnie u kota) – źle wpływa na metabolizm kości, powodując zmiany w układzie szkieletowym. Również nadmiar wit. D może być toksyczny, prowadząc do hiperkalcemii. Dlatego też kupując tran, warto patrzeć na ilość zawartych w nim składników. A przede wszystkim na to, czy pochodzi od ryb dorszowatych, czy nie, ponieważ wszystkie inne – na przykład olej z wątroby rekina czy halibuta – nie są tranem, choć też mają wiele cennych właściwości. Wybierając tran, należy zwrócić uwagę na etykietę i stężenie kwasów EPA i DHA. Im będzie ono większe, tym lepszej jakości jest tran.
Algi (Crypthecodinium cohnii) – oleje pozyskiwane m.in. z hodowli mikroalg Crypthecodinium cohnii zawierają około 40% DHA (przy nieznacznej ilości innych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Takie źródło DHA nazywa się skrótowo DHASCO (ang. DHA single cell oil).
Pamiętajmy, że źródła kwasów z rodziny Omega-3, jak siemię lniane, nasiona chia, nasiona konopi, orzechy włoskie, oleje takie, jak np. lniany, konopny, nie zawierają EPA i DHA, a jedynie kwas α-linolenowy, jednak jego spożycie nie przekłada się na poziom EPA i DHA w organizmie psów. 

Wytyczne żywieniowe dla EPA i DHA

W aktualnych zaleceniach żywieniowych dla psów (FEDIAF) przedstawione są zalecane najniższe poziomy sumy EPA + DHA w diecie tylko w okresie wzrostu i w okresie reprodukcji na poziomie 0,13 g na 1000 kcal. Dla kotów zaleca się 0,03 g EPA + DHA na 1000 kcal (NRC 2006).
Istnieje pogląd, że ilość DHA w diecie powinna wynosić 50 mg/kg masy ciała. Podawanie w diecie dorosłych psów przez 9 miesięcy zestryfikowanego DHA w dziennych dawkach 150, 1000 i 2000 mg na 1 kg masy ciała okazało się bezpieczne z punktu widzenia toksykologicznego. Doświadczenie pokazało, że suplementacja na poziomie 150 mg/kg m.c. jest wystarczająca do osiągnięcia maksymalnego skumulowania DHA w tkance mózgowej.

Znaczenie DHA i EPA

Kwasy DHA i EPA są kluczowe na każdym etapie życia psa i kota (szczenię, kocię, dorosły, senior) i wywołują różne pozytywne efekty biologiczne. Kwas EPA pobudza głównie układ sercowo-naczyniowy. Kwas DHA jest ważny dla prawidłowego rozwoju i działania układu nerwowego, głównie mózgu oraz siatkówki oka. DHA odgrywa kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego zachodzącym podczas życia płodowego. Podkreśla się zasadnicze znaczenie DHA dla prawidłowego rozwoju i działania mózgu, ośrodkowego układu nerwowego, narządu wzroku oraz spermatocytów. Kwas ten należy do podstawowych składników błon komórek nerwowych, dzięki czemu wywiera wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Występuje również w fosfolipidach siatkówki (około 45% wszystkich lipidów). W siatkówce DHA pełni funkcję neuroprotekcyjną i promującą przetrwanie fotoreceptorów oka. U ssaków dużo DHA znajduje się w mięśniu sercowym i w plemnikach. Świadczy to o istotnej roli tego kwasu w prawidłowym funkcjonowaniu narządów i komórek. DHA ma znaczenie w rozwoju młodych organizmów, a później – w utrzymaniu właściwej homeostazy u starszych psów. Obniżenie zawartości DHA wywiera niekorzystny wpływ na czynności poznawcze i behawioralne u psów.
Lista właściwości i zastosowań terapeutycznych kwasów EPA i DHA jest obszerna.
Zwraca się uwagę na ich zasadnicze znaczenie w rozwoju młodych organizmów. Kwas DHA razem z EPA mają także duże znaczenie w prawidłowym rozwoju płodu. U ssaków w czasie ciąży, przede wszystkim pod koniec ciąży, ma miejsce największa retencja DHA w układzie nerwowym płodu. Podawanie NNKT sukom w ciąży skutkuje poprawą rozwoju mózgu u szczeniąt. Zalecana jest ich suplementacja także kilka tygodni po porodzie, ponieważ w momencie narodzin mózg nadal ulega przemianom i swój pełny rozwój osiąga około 5. tygodnia życia. Badania na szczeniętach dowiodły, że zwierzęta, którym podawano DHA w postaci oleju rybiego, osiągały znacznie lepsze wyniki w nauce nowych komend i w teście labiryntowym. Ponadto szczenięta miały w surowicy znacznie wyższe miana przeciwciał przeciw wirusowi wścieklizny niż zwierzęta, u których nie stosowano suplementacji.

Układ kostno-stawowy

Choroba zwyrodnieniowa stawów ma komponent zapalny. Kwas arachidonowy (AA, C20:4, n-6) wchodzi w skład błony komórkowej, która w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów zostaje uszkodzona. Następstwem metabolizmu tego kwasu jest powstawanie komponentów reakcji zapalnej (prostaglandyny, leukotrieny, tromboksan). Mechanizm działania wielu leków wykorzystywanych w terapii osteoartrozy (OA, osteoarthritis) polega na blokowaniu tej konwersji AA, dzięki czemu rozwój stanu zapalnego zostaje zahamowany. Dieta bogata w kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 (zwłaszcza EPA) zmienia skład lipidowy błon komórkowych, zmniejszając w nich zawartość kwasu arachidonowego jako prekursora czynników zapalnych. Wykazano działania – głównie kwasu EPA – mające na celu zwalczanie procesu zapalnego. Stosowanie u psów przez 3 miesiące diety wzbogaconej olejem rybnym, zawierającej 1,75 g EPA i 2,2 g DHA na 1 kg pożywienia (w przeliczeniu na suchą masę) zmienia skład lipidowy błon komórkowych, zmniejszając w nich zawartość kwasu arachidonowego jako prekursora czynników zapalnych. Psy żywione pokarmem o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz witaminy E wykazywały poprawę w postaci zmniejszenia się kulawizny powodowanej przez chorobę zwyrodnieniową stawów. Zalecana dawka EPA w diecie, pozwalająca na osiągnięcie ogólnoustrojowych efektów przeciwzapalnych, to 40-100 mg/kg m.c. W innym badaniu przy podawaniu kotom dotkniętym chorobą zwyrodnieniową stawów przez 10 tygodni 1,53 g EPA i 0,31 g DHA na 1000 kcal wykazano zauważaną przez właścicieli zwiększoną sprawność ruchową.
Suplementacja np. olejem rybim może być zalecana szczególnie u zwierząt z osteoartozą, które nie mogą otrzymywać niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub innych leków przeciwbólowych. Jednym z czynników powodujących ból w chorobie zwyrodnieniowej jest stan zapalny. Zmniejszenie go jest więc kluczowym elementem leczenia i zwiększenia komfortu chorego psa.

Układ sercowo-naczyniowy

Głównym celem dietoterapii w chorobach serca jest utrzymanie właściwej masy ciała i kondycji zwierzęcia oraz poprawa komfortu jego życia. Spośród dodatków istotną rolę pełnią poza L-karnityną i tauryną również kwasy EPA i DHA. W chorobach serca dochodzi do znacznego obniżenia zawartości obu kwasów w surowicy oraz w innych tkankach organizmu. Jako składniki diety kardiologicznej zabezpieczają między innymi przed spadkiem lub całkowitą utratą apetytu. Ich działanie polega na obniżeniu produkcji cytokin prozapalnych, które w podwzgórzu hamują uczucie głodu. Właściwy skład błon zapewnia odpowiednie przewodzenie impulsów nerwowych, co jest szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego. Optymalna dawka w diecie kardiologicznej nie jest znana, ale najczęściej spotka się dwa sposoby dawkowania – 25 mg EPA i 18 mg DHA na 1 kg masy ciała lub 40 mg EPA i 25 mg DHA na 1 kg masy ciała. U psów cierpiących na komorowe zaburzenia rytmu serca uzyskano satysfakcjonujące wyniki przy podawaniu oleju rybnego zawierającego 780 mg EPA i 497 mg DHA. U psów z migotaniem przedsionków otrzymujących dziennie 1 g EPA i DHA stwierdzono znacznie lepsze parametry fizjologiczne serca w porównaniu z psami otrzymującymi placebo.
Udowodniono także, że EPA i DHA wykazują korzystny wpływ na metabolizm lipidów, redukując stężenie triglicerydów i cholesterolu w osoczu krwi. W leczeniu psów z hiperlipidemią najczęściej stosuje się dietę niskotłuszczową, ale wskazane jest, by nie było to kosztem PUFA. Dlatego zaleca się podawanie psom np. kapsułek z olejem rybim w dawce około 120 mg EPA i DHA na 1 kg masy ciała.

Układ pokarmowy

Kwasy EPA i DHA mają również korzystny wpływ na układ pokarmowy – wygaszają stany zapalne i zapobiegają ich powstawaniu. Są kluczowym elementem modelującym mikrobiotę jelit. W przypadku postępowania żywieniowego u zwierząt z dysfunkcją przewodu pokarmowego kwasy te są ważne przede wszystkim ze względu na to, że stanowią cenne źródło energii oraz wykazują właściwości przeciwzapalne. Nieswoiste zapalenia jelita są często występującymi zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego u psów. Często zaleca się wówczas modyfikację profilu tłuszczowego diety na korzyść kwasów n-3. Wynika to z ich zdolności do hamowania produkcji cytokin prozapalnych przez komórki układu odpornościowego. W organizmie większość kwasów Omega-6 jest metabolizowana do kwasu arachidonowego, który następnie przy udziale cyklooksygenazy 2 (COX-2) i lipooksygenazy (LOX) jest metabolizowany do bardzo silnych mediatorów prozapalnych.
Uważa się, że nieleczone choroby zapalne jelit (podobnie jak i innych tkanek) związane z przewlekłym stanem zapalnym niosą ryzyko rozwoju zmian rakowych prowadzących do nowotworów jelit. Nowotwory te diagnozowane są najczęściej u psów i kotów, głównie starszych. W przypadku psów większość nowotworów dotyczy odcinka jelita grubego i są to głównie gruczolakoraki, natomiast u kotów nowotwory rozwijają się w jelicie cienkim, najczęściej w postaci chłoniaków. W profilaktyce raka jelita grubego pewną rolę mogą odgrywać również kwasy EPA i DHA, które przypuszczalnie mają właściwości antyneoplastyczne w okrężnicy. Mechanizmy ich ochronnej roli są różnorodne, lecz nie zostały do końca poznane. Mogą wynikać z ingerencji na każdym etapie kancerogenezy: inicjacji, promocji i progresji, dzięki zdolności hamowania proliferacji, indukowania apoptozy, promowania oraz różnicowania komórek, a także działaniu przeciwzapalnemu. Ponadto zwraca się uwagę, że włączenie do diety psa kwasów Omega-3 może również prowadzić do zahamowania kaskady przemian kwasu arachidonowego, który z kolei charakteryzuje się silnym działaniem prozapalnym, wiązanym z promocją procesu kancerogenezy.

Układ nerwowy

W układzie nerwowym występuje największa, zaraz po tkance tłuszczowej, koncentracja lipidów. Lipidy te w głównej mierze stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe, przede wszystkim kwasy arachidonowy i DHA. Ze względu na intensywny metabolizm kwas EPA po przekroczeniu bariery krew-mózg ulega gwałtownej β-oksydacji. Źródłem DHA dla mózgu są kwasy dostarczane wraz z pożywieniem. PUFA  z grupy n-3, a zwłaszcza DHA, są obecne w siatkówce i odgrywają ważną rolę w prawidłowym jej funkcjonowaniu. Brak DHA prowadzi do zwyrodnienia plamki żółtej i ślepoty.
W mózgu wraz z wiekiem następuje spadek zawartości DHA. Zmiany w metabolizmie DHA i obniżanie się jego zawartości w mózgu są uznawane za czynniki przyczyniające się do pogorszenia zdolności poznawczych, postępującego wraz z wiekiem. Szereg badań przeprowadzonych na zwierzętach dowodzi, że wzbogacanie diety w długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 może poprawić zdolności uczenia się i zapamiętywania u seniorów. Wykazano, że suplementacja DHA jest skutecznym narzędziem poprawy funkcjonowania mózgu u psów w podeszłym wieku. U psów na diecie wzbogaconej w antyoksydanty i 0,01% DHA stwierdzono także istotną poprawę behawioru w porównaniu z grupą kontrolną. U psów agresywnych, bez innych zdiagnozowanych chorób neurologicznych, wykazano niższą zawartość DHA we krwi w porównaniu z grupą kontrolną. Nie zaobserwowano różnic w zawartości kwasu arachidonowego czy EPA. Dlatego suplementacja diety psów kwasami z rodziny n-3 w tym przypadku mogłaby być wskazana w celu obniżenia agresji.

Nerki

Również w żywieniu psów z przewleką chorobą nerek kwasy n-3 są pomocnym dodatkiem. Kwasy z rodziny Omega-6 nasilają zaburzenia czynności nerek, natomiast te z rodziny n-3 wywierają działanie ochronne. Badania przeprowadzone u psów wykazały potencjalny renoprotekcyjny wpływ podawania kwasów Omega-3 pozyskanych z oleju rybiego (EPA oraz DHA). Sugeruje się podawanie w sumie obu kwasów w ilości 65-70 mg na 1 kg masy ciała. Płynny olej rybi może również poprawić smakowitość podawanego pokarmu.

Skóra

Skóra utrzymuje równowagę między środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym organizmu. U psów, w przeciwieństwie do człowieka, jest stosunkowo cienka, ale jeśli jest zdrowa, doskonale spełnia funkcje ochronne. Kwasy EPA i DHA, konkurując z kwasem arachidonowym o enzymy metaboliczne, ograniczają stan zapalny skóry. PUFA modyfikują też proces syntezy leukotrienów oraz prostaglandyn. Eikozanoidy mają właściwości przeciwzapalne. Celem suplementacji jest zmniejszenie stężenia eikozanoidów prozapalnych, będących mediatorami zapalenia (pochodne kwasu arachidonowego), i zwiększenie tym samym stężenia substancji o mniej prozapalnym charakterze. Kwasy EPA i DHA przywracają także prawidłowy skład bariery lipidowej skóry oraz modyfikują czynność limfocytów. Badania przeprowadzone u psów z dolegliwościami atopowymi wskazują na pozytywne efekty wzbogacenia diety mieszaniną olejów zawierającą EPA (17 mg/kg), DHA (5 mg/kg) i GLA (35 mg/kg). Zaobserwowano także ich wpływ na zmniejszenie świądu. Psy, które otrzymywały DHA i EPA, wykazywały istotne ograniczenie świądu i wypadania sierści oraz poprawę stanu okrywy włosowej w porównaniu z osobnikami kontrolnymi. U zwierząt z wczesnymi objawami atopii zaobserwowano znaczącą poprawę w porównaniu ze zwierzętami z atopią przewlekłą. Stwierdzono, że podawanie psom przez 6 tygodni 40 mg EPA i 27 mg DHA na kilogram masy ciała dziennie przyniosło istotne ograniczenie świądu i wypadania sierści oraz poprawę stanu okrywy włosowej.

DHA i EPA na każdym etapie życia psa

Suplementacja i właściwa podaż w diecie kwasów DHA + EPA jest ważna na każdym etapie życia:

  • u szczeniąt i kociąt – ze względu rozwój układu nerwowego i wzroku: kwasy te, wspomagając rozwój układu nerwowego u rosnących szczeniąt i kociąt, ułatwiają także ich szkolenie; najlepszym źródłem DHA i EPA jest olej rybi, można je stosować właściwie bez ograniczeń w okresie wzrostu, chociaż trzeba pamiętać, że każdy pokarm wzbogacany w wielonienasycone kwasy tłuszczowe powinien jednocześnie być wzbogacany w przeciwutleniacze (witaminę E), aby nie dochodziło do ich nadmiernego utleniania i wytwarzania szkodliwych wolnych rodników;
  • u samic w okresie rozrodu: kwasy te gromadzą się w tłuszczu mleka i mogą mieć korzystny wpływ na rozwój potomstwa, odpowiednia ich podaż jest potrzebna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego, dodatek np. oleju rybnego w diecie suk w okresie ciąży i laktacji oraz ich szczeniąt w pierwszych tygodniach po odsadzeniu korzystnie wpływa na zdolności poznawcze tych szczeniąt, polepsza również funkcjonowanie siatkówki oka, ponadto wpływa ma wzrost masy urodzeniowej noworodków, zapobiega przedwczesnym porodom;
  • u samców: kwasy te one ważnymi składnikami błon komórkowych, wpływającymi na właściwości fizykochemiczne; ich suplementacja stwarza możliwość poprawy jakości nasienia, w badaniach przeprowadzonych z użyciem tych kwasów oraz n-6 i n-9 stwierdzono, że wzbogacenie diety w te związki powoduje zwiększenie objętości nasienia i wzrost koncentracji plemników; przyczynia się też do obniżenia się odsetka plemników ze zmianami morfologicznymi; ponadto chroni plemniki przed negatywnymi skutkami stresu cieplnego; co ważne, psom uczestniczącym w tym doświadczeniu podawano również dodatek witaminy E – wskazane jest jej stosowanie w przypadku suplementacji tych kwasów.
  • u seniorów: stwarzają możliwość zahamowania rozwoju dysfunkcji kognitywnych wynikających ze starzenia się mózgu, wzbogacanie diety w DHA może spowalniać rozwój chorób neurodegeneracyjnych i łagodzić zaburzenia poznawcze związane z procesami starzenia się; kwasy EPA i DHA mają korzystne działanie prozdrowotne w zakresie wyciszania reakcji zapalnych i ochrony kłębuszków nerwowych, suplementacja DHA jest skutecznym narzędziem poprawy funkcjonowania mózgu u psów w podeszłym wieku (DHA występuje w mózgu, głównie w pobliżu synaps) oraz wpływa na prawidłowe widzenie (DHA stanowi 45% lipidów siatkówki).

Potencjalne działania niepożądane

Omawiając zagadnienia związane z prozdrowotnym aspektem NNKT z rodziny Omega-3, nie można pominąć potencjalnych niepożądanych następstw. Możliwe efekty uboczne stosowania kwasów EPA i DHA to przede wszystkim zmiany w funkcjonowaniu płytek krwi, pogorszone gojenie się ran i zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty). Zaobserwowano dłuższy czas krwawienia u zwierząt żywionych przez dłuższy czas dietą wzbogaconą olejem rybim.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 są podatne na peroksydację (utlenianie). Dlatego w przypadku suplementacji tych kwasów warto rozważyć dodatek witaminy E, która jest jednym z najważniejszych antyoksydantów pokarmowych.

PODSUMOWANIE

Rodzaj tłuszczów występujących w diecie psa jest niezwykle ważny, dlatego warto zadbać o ich różnorodność. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe nie tylko stanowią doskonałe źródło energii i materiał budulcowy, ale również spełniają liczne funkcje regulacyjne. NNKT wykazują działanie obniżające ciśnienie krwi, antynowotworowe, są także pomocne w leczeniu zapalenia jelit czy w przypadku atopowego zapalenia skóry. Jeżeli sięgamy po suplementy zawierające kwasy DHA i EPA, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • to, aby unikać zakupu dużych opakowań,
  • to, aby wybierać produkty w ciemnych opakowaniach,
  • to, aby podawać je psu z najtłustszym posiłkiem,
  • skład: powinien być prosty z podanymi ilościami i źródłem kwasów EPA i DHA,
  • obecność przeciwutleniaczy,
  • identyfikację partii,
  • datę ważności.

Pamiętajmy też, by pilnować dawkowania, uwzględniając zawartości EPA + DHA także w podawanym psu pożywieniu. Ważne jest, aby nie podawać zbyt dużej ich ilości, ponieważ może to spowodować biegunkę, wymioty oraz okresowe krwawienia.

dr hab. inż. Wioletta Biel, prof. uczelni, specjalista ds. żywienia

 

 

Bibliografia

  1. Brown i wsp. 2000. Effects of dietary polyunsaturated fatty acid supplementation in early renal insufficiency in dogs. Journal of Laboratory and Clinical Medicine.
  2. Corbee i wsp. 2013. The effect of dietary long‐chain omega‐3 fatty acid supplementation on owner’s perception of behaviour and locomotion in cats with naturally occurring osteoarthritis. Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition.
  3. da Rocha i wsp. 2009. Effect of daily food supplementation with essential fatty acids on canine semen quality. Reprod. Domest. Anim.
  4. Dahms i wsp. 2019. Safety of a novel feed ingredient, Algal Oil containing EPA and DHA, in a gestation-lactation-growth feeding study in Beagle dogs. PloS One.
  5. Dahms i wsp. 2016. Safety of docosahexaenoic acid (DHA) administered as DHA ethyl ester in a 9-month toxicity study in dogs. Food and Chemical Toxicology.
  6. Freeman L.M. 2010. Beneficial effects of Omega-3 fatty acids in cardiovascular diseases. Journal of Small Animal Practice.
  7. Freeman L.M. 1998. Interventional Nutrition for cardiac disease. Clinical Techniques in Small Animal Practice.
  8. Fritsch i wsp. 2010. A multicenter study of the effect of dietary supplementation with fish oil omega-3 fatty acids on carprofen dosage in dogs with osteoarthritis. J Am Vet Med Assoc.
  9. Hadley i wsp. 2017. The oil-rich alga Schizochytrium sp. as a dietary source of docosahexaenoic acid improves shape discrimination learning associated with visual processing in a canine model of senescence. Prostaglandins Leukot. Essent. Fatty Acids.
  10. Hall i wsp.2011. Dietary fish oil alters the lysophospholipid metabolomic profile and decreases urinary 11-dehydro thromboxane B2 concentration in healthy Beagles. Vet. Immunol. Immunopathol.
  11. Heinemann i wsp. 2005.Long-chain (n-3) polyunsaturated fatty acids are more efficient than a-linolenic acid in improving electroretinogram responses of puppies exposed during gestation, lactation, and weaning. J. Nutr.
  12. Heinemann i wsp. 2005. Long-chain (n-3) polyunsaturated fatty acids are more efficient than alpha-linolenic acid in improving electroretinogram responses of puppies exposed during gestation, lactation, and weaning. J Nutr.
  13. James i wsp. 2010. Fish oil and rheumatoid arthritis: past, present and future. Proc Nutr Soc.
  14. James i wsp. 2020.Effects of algae DHA on fatty acid profile of plasma red blood cell membrane and fecal microbiota of adult cats. Journal of Animal Science.
  15. Kowalska i Degórska. 2016. Zwyrodniająca choroba stawów u psów i kotów. Życie Weterynaryjne.
  16. Lenox i Bauer. 2013. Potential adverse effects of omega-3 fatty acids in dogs and cats. J. Vet. Intern. Med.
  17. Mirowski A. 2012. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe rodziny n-3 w żywieniu suk ciężarnych i karmiących oraz szczeniąt. Życie Weterynaryjne.
  18. Nutrient Requirements of Dogs and Cats. Washington, DC: The National Academies Press; 2006.
  19. Pan i wsp. 2018. Cognitive enhancement in old dogs from dietary supplementation with a nutrient blend containing arginine, antioxidants, B vitamins and fish oil. Br. J. Nutr.
  20. Roush i wsp. 2010. Evaluation of the effects of dietary supplementation with fish oil omega-3 fatty acids on weight bearing in dogs with osteoarthritis. J Am Vet Med Assoc.
  21. Zicker i wsp. 2012. Evaluation of cognitive learning, memory, psychomotor, immunologic, and retinal functions in healthy puppies fed foods fortified with docosahexaenoic acid–rich fish oil from 8 to 52 weeks of age. J Am Vet Med Assoc.